Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor veterinar- Pui de veveritza


18 raspunsuri la acest subiect

#1
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 27 aprilie 2020 - 13:30

sunt suparata. ieri am gasit 3 pui de veveritza pe marginea trotuarului. 2 morti, unul viu. posibil cazuti din cuib ziua dinainte (dat fiind cei 2 morti) - a fost chiar frig si e clar ca mama lor nu se mai intoarce.

 

 

l-am luat acasa - am sunat la toate centrele de rabilitare, fie nu raspund, fie nu mai preiau.

 

la veterniar imi e fi frica sa sun de ce preturi chargeaza pt un caine, daramite pt un animal salbatic.

 

am incercat sa il savlam noi, cred ca mai rau i-am facut. i-am dat baby formula si azi, dupa ce am citit ieri 10 site-uri - pe toate scria do not give cow milk. azi gasesc un site pe care scrie do not give baby formula.

 

e letargic rau, nu pare ranit, ieri a supt o seringa intraga de lapte, azi abia se mai misca. avea o gramada de purici. Am pus o zgarda de purici langa el si o bucatoca mica pe el cateva ore. L-am pus in garaj intr-o cutie, cu sticle de apa calda, imi e teama sa il duc in casa cu atatia purici. Astept sa moara intai (purecii!!!!)- azi dimineatza am mai gasit totusi un purece viu pe el. Sunt f greu de vazut daca nu misca fiindca are deja o blanitza f deasa.

 

Acum: avem vreun veterniar pe forum? ma poate ajuta cineva? Sincer, as vrea sa nu moara ...

 



#2
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 27 aprilie 2020 - 13:44

Bună, trebuie dus la veterinar pentru că din câte explici tu pare să fie dezhidratat si are nevoie de perfuzii pentru a supraviețui, nu e bine să le dai lapte nu le face bine!

Poate găsesti un veterinar care e dispus să te ajute ar trebui să încerci pe facebook sunt mulți veterinari care dau sfaturi pe diferite grupuri pe facebook!



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 aprilie 2020 - 14:50

Aqai, lapte de pisica. Se hraneste cu lapte de pisica.

Sora mea din USA a salvat asa un pui de veverita.

 

Si sigur gasesti pe la  voi. Am gasit de curiozitate la  noi in Romania.



#4
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 27 aprilie 2020 - 15:04

Multumesc, Viviana!

 

Nici un pet store nu e deschis :( cateva vor avea comenzi telefonice, deschid in 2 ore si planuiesc sa incep sa sun. Am mai citit ca si puppy formula in lipsa de altceva merge.

 

mini-victorie: L-am pus intre 2 sticle de apa calda si a inceput sa se destepeneasca! a chiar acceptat cativa ml de home made Pedialyte. nu am mai insistat cu baby formula, l-am pus inapoi intre sticle ... il voi verifica din ora in ora.

 

damn aramata aia de purici face toata situatia dificila!



#5
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 27 aprilie 2020 - 17:26

Eu am un artar in curte si am gasit intr-o zi un pui de veverita in iarba. Tot asa avea purici.

L-am pus intr-o cutie de pantofi, lined cu un pulovar al meu mai gros si barbata-miu s-a suit cu scara si a pus cutia in copac. A doua zi nu mai era acolo. Cred ca a venit ma-sa si l-a luat. Cred ca ar fi venit si daca ramanea in iarba dar am zis sa nu il manance vreun animal.

 

Acolo unde l-ai gasit nu e vreun copac in apropiere? Sa il pui inapoi?

Poate il cauta muma-sa.

 

edit: I-am facut poza atunci, ca era so stinking cute. Nu i-a placut sa fie petted, facea un "meh" amortit. Cred ca a trait, ca am vazut mai tarziu o veverita cu pata alba pe cap intr-o parte cum avea puiul asta. Am presupus ca aceeasi veverita.

Miniaturi atasate

  • 20160831_092411.jpg


#6
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 aprilie 2020 - 00:14

Oana, din pacate am o banuiala ca au fost acolo jos cel putin o zi si o noapte ... ceilalti erau morti, asa ca ne-am gandit ca sansele sa mai vina mama inapoi sunt minime :(

 

Am gasit puppy milk, Viviana, nu cat milk.

 

Nu am gasit in continuare praf de purici pt animale mici, dar... l-am pus in prosop si am infasurat o zgarda de pureci si capuse pt caini in jurul propospului. acum sunt o armata de pureci morti pe acolo - sper sa moara toti.

 

L-am tinut toata ziua intre sticle cu apa calda, a devenit chiar vioi la un moment dat. I-a placut solutia hidratanta improvizata (portocala stoarsa, apa calduta, un pinch de sare - am gsit online pe un site de ingrijit baby squirrels)

 

dar dupa sucul asta nu a mai vrut lapte!!! asa ca am amestecat laptele cu suc de portocale diluat si l-am pacalit. 

 

cred ca are vreo 7 saptamani din cate am vazut eu pe charturi online

Miniaturi atasate

  • IMG_0340.jpg
  • IMG_0339.jpg


#7
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 28 aprilie 2020 - 02:48

Ce dragalas e! Sper sa traiasca.

 

Voiam sa ti spun doar de curiozitate ca aici in Quebec toate pet store sunt deschise. Sunt considerate commerces essentiels.



#8
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 aprilie 2020 - 03:06

Merci beaucoup! :)

 

la noi sunt semi-deschise - online sau phone order si curb-side pick-up. Lantul de la care cumpar eu de obicei sunt deschise doar intre 11 si 5 sau 6 si duminica magazinul de langa  mine e inchis. am pus comanda pt puppy milk la 11.30, a fost gata pt livrate la 3 PM

 

ma duc sa ii schimb iar sticlele cu apa si sa incerc sa ii mai dau lapte ...

 

Ce dragalas e! Sper sa traiasca.

 

Voiam sa ti spun doar de curiozitate ca aici in Quebec toate pet store sunt deschise. Sunt considerate commerces essentiels.



#9
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 28 aprilie 2020 - 06:15

Aww so cute [il]

 

Ce bine ca ai gasit mancare potrivita. Poate ca asta ii trebuie acum doar caldura si laptic.

Dupa un timp incepi diversificarea  [:D]  ca sa previi Metabolic Bone Disease. Le trebuie calciu, dar nu din suplimente. Linkul de mai jos listeaza multe fructe si nuts si plante pe care le mananca veveritele.

Gugalind astazi am vazut ca sunt multe informatii despre wildlife rescue, multi care salveaza veverite. 

Unul care mi s-a parut foarte foarte interesant:

http://www.ontariowi...r Squirrels.pdf

 

Si pe Youtube am vazut. 

Sunt convinsa ca o sa reusesti sa il ajuti, poate o sa fii ca mama lu' Thumbelina  [:D]

A salvat multe veverite si le-a dat drumul in natura, dar Thumbelina s-a intors dupa 3 zile si a ramas cu humans lol.

 

 

 



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 aprilie 2020 - 07:50

Aqai, ce dragalas e!

 

Daca merge si cu puppy milk e ok.

Sora mea a intrebat la vet, insa puisorul salvat de ea era mult mai mic, abia  avea perisor pe el.

Dintisori are?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -