Sari la conținut

Sari la conținut


Sarcina cu sterilet


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Loroana

Loroana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 22 aprilie 2020 - 20:32

Bună tuturor ,am rămas însărcinată cu sterilet am descoperit cand aveam 5 săptămâni mi s a recomandat chiuretaj de primul doctor la care am fost din motiv că firele nu se simt si nici semne de cord fetal nu sunt,după 2 zile am fost la alt medic in mintea mea nu vroiam sa accept acel avort până nu sunt convinsă că nu e alta soluție spre mirarea mea al 2 medic a găsit firele si inima fatului primul gând a fost scoate ti steriletul si sa vedem ce se întâmplă, ceea ce am și făcut, am semnat pe propria răspundere că refuz chiuretaj uterin si am plecat acasă cu tratament de antibiotic ,progesteron si nospa .După o săptămână din nou la ecograf sa vedem cum e bebe din nou am fost mirată de minunea de care am parte totul era bine .Mergând la doctorul de familie mi a recomandat sa mai merg la un doctor sa văd si o a 3 părere ptr ca e riscant ceea ce am făcut eu păstrând sarcina riscul cel mai mare de care mi a zis fiind malformatii ptr ca am avut sterilet cupru si are o doză de toxicitate  ,am mers si la al 3 medic.Odata ajunsă la cel de al 3 lea medic ii spun ce si cum ii arat ecografele si intrebarea lui fiind:Și mai sunte ti însărcinată??? Eu foarte mândră, Da sunt!!!

Acum am 17 săptămâni de sarcină totul decurge normal . Am cautat tot felul de articole sa vad daca mai sunt mamici in situatia mea nu am găsit ,am vrut să scriu aici poate cineva trece prin ce am trecut eu si vreau sa vedeți că se poate daca Dz a vrut am vrut si eu si mica mea minune care creste aproape de inima mea imi da curaj si speranță!!!!



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 aprilie 2020 - 20:46

Deci esti in acel procent de 1% in care DIU nu functioneaza :). Felicitari si bebelus sanatos! Ai facut amniocenteza sau alt test de depistare al malformatiilor standard?

(eu una sunt in acel procent de 3% in care nu au functionat anticonceptionalele hormonale deci iti inteleg grija) 

 

sarcina usoara!



#3
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 22 aprilie 2020 - 20:55

Eu am ramas însărcinată la primul copil cu anticoncepționale . Și le foloseam de ani . 
copilul are 15,7 ani 
 

Ai scos steriletul pana la urma ? 
 

sarcina ușoară și bebe sănătos !



#4
Andie008

Andie008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 aprilie 2020 - 09:26

Felicitari!! Multa sanatate si tie si bebelusului! E bine acum sa mananci cat de sanatos poti, daca ai luat antibiotice, ia si probiotice pentru refacerea florei intestinale pentru ca antibioticele pot afecta copilul, la fel si toxicitatea steriletului. Acum e perioada in care se mananca multe salate, leurda, multe legume verzi, profita de asta si mananca cat de sanatos poti si roaga-te sa fie bine si sa fiti sanatosi. Doamne ajuta!

 



#5
Loroana

Loroana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 24 aprilie 2020 - 20:04

Am scos steriletul de pe 14 februarie totul este bine deocamdată, ecografiile făcute nu arată nimic ,saptamana viitoare merg la doctor din nou cu analize la sânge si vedem ce mai spune .Amniocenteza nu mi s a recomandat doctorul spune că am scos steriletul la timp si nu avea ce sa afecteze eu am mii de gânduri și griji sper sa fie bine totul si sa ma pot liniști 



#6
vicroria28

vicroria28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 16 ianuarie 2021 - 00:18

Lorona, trec printr-o situație asemănătore , spune-mi te rog ai născut ? Cum sinteti ? Mulțumesc 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -