Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sot mutat dupa divort


30 raspunsuri la acest subiect

#21
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 aprilie 2020 - 22:37

Dyana, atentie ca partajul nu se mai face automat 50/50. In functie de cine a contribuit mai mult (daca exista dovezi clare, de gen transfer bancar etc), procentele pot varia.

 

Discuta cu avocatul toate scenariile.

Daca la inceputul casniciei au avut un acord inn acest sens, da asa este cu dovezi de achizitie si plata pe nume si prenume.
Eu sunt rezervat ca s-a procedat astfe.
Judecatorul va decide 50/50 daca partile nu convin altfel.



#22
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 aprilie 2020 - 01:57

Atata timp cat nu efectuati partajul sau nu ajungeti sa va impartiti proprietatea veti avea amandoi drepturile conferite de coproprietate.
Mai puteti incerca medierea dar din cate simt este razboi intre voi deci este posibil sa esueze.

deci pana atunci el poate aparea oricand vrea, pe poarta sau peste gard sa isi vada copiii.

 

pe bune, cine face legile astea care trebuie aplicate?!  chiar nu exista si un avocat adevarat in legislatia  asta care naste numai drepturi fara obligatii?



#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 aprilie 2020 - 06:32

deci pana atunci el poate aparea oricand vrea, pe poarta sau peste gard sa isi vada copiii.

 

pe bune, cine face legile astea care trebuie aplicate?!  chiar nu exista si un avocat adevarat in legislatia  asta care naste numai drepturi fara obligatii?

Afirmatia aceasta se poate aplica oricaruia, si lui si ei in mod egal. Legea este aceeasi pentru amandoi.



#24
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 26 aprilie 2020 - 14:29

Știu ca legea nu mai e 50-50. Dar eu știu ca trebuie sa fac asta pentru a putea avea liniște. Sper sa conteze și faptul ca 8 ani am locuit la mama. Vedem ce o fi. Dar nici așa nu pot sta 



#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 aprilie 2020 - 14:57

Știu ca legea nu mai e 50-50. Dar eu știu ca trebuie sa fac asta pentru a putea avea liniște. Sper sa conteze și faptul ca 8 ani am locuit la mama. Vedem ce o fi. Dar nici așa nu pot sta 

Legea e aceeasi.

Nu are nici o relevanta unde ati locuit privind partajul bunurilor comune.



#26
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 26 aprilie 2020 - 18:12

deci pana atunci el poate aparea oricand vrea, pe poarta sau peste gard sa isi vada copiii. pe bune, cine face legile astea care trebuie aplicate?! chiar nu exista si un avocat adevarat in legislatia asta care naste numai drepturi fara obligatii?

 

Spune ca are ordin de protectie pentru 3 luni, deci presupun ca nu are voie sa se apropie de rezidenta familiei, chiar daca e coproprietar.

 

Eu am obtinut de doua ori ordin de protectie de cate un an, cu punere in functiune imediata, chiar daca ex ul avea numele pe contractul de chirie al apartamentului, nu a mai avut voie sa se apropie de noi. Intre timp i a fost reziliat numai lui, de catre proprietar, contractul de chirie.

Desigur in cazul in care e coproprietar si partajul nu s a facut inca, fostul sot al Dianei nu isi pierde calitatea de proprietar. Dar nu isi poate vizita proprietatea din cauza ordinului de protectie. Sper ca asa e si respecta legea.

Aici incalcarea ordinului e infractiune serioasa.



#27
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 aprilie 2020 - 18:46

Spune ca are ordin de protectie pentru 3 luni, deci presupun ca nu are voie sa se apropie de rezidenta familiei, chiar daca e coproprietar.

 

Eu am obtinut de doua ori ordin de protectie de cate un an, cu punere in functiune imediata, chiar daca ex ul avea numele pe contractul de chirie al apartamentului, nu a mai avut voie sa se apropie de noi. Intre timp i a fost reziliat numai lui, de catre proprietar, contractul de chirie.

Desigur in cazul in care e coproprietar si partajul nu s a facut inca, fostul sot al Dianei nu isi pierde calitatea de proprietar. Dar nu isi poate vizita proprietatea din cauza ordinului de protectie. Sper ca asa e si respecta legea.

Aici incalcarea ordinului e infractiune serioasa.

Este extrem de relativ, pentru ca ordinul de protectie se refera la persoana nu la proprietate.
Ca sa dau un exemplu
Daca ambii au domiciliul in aceeasi locatie si nu atat domiciliul cat sunt in drept proprietari un ordin de protectie fata de persoana (fie fata de el sau fata de ea) nu poate afecta drepturile niciunuia dintre ei ca si proprietari.
Ar fi util sa precizeze cu exactitate ce contine ordinul de protectie.



#28
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 27 aprilie 2020 - 02:40

Pe ordinul de protectie impus ex partenerului meu se precizeaza ca nu se poate apropia la o distanta de x metri de domiciliul meu. Daca domiciliul e fosta locuinta comuna, concluzia e clara ca nu se poate apropia de acea locuinta fara sa incalce ordinul.

In cazul nostru locuinta era cu chirie, am explicat.

Interesant este ca impotriva fostului meu a existat un ordin de protectie al primei sotii si ei aveau o casa impreuna, ma rog plateau amandoi ipoteca la ea. Nici de acea casa nu a avut voie sa se apropie, au vandut o si au impartit banii, dar el nu a mai avut voie sa vina acolo.

Exceptie la interzicerea de apropiere: cazuri bine stabilite prin avocati, cand isi exercita dreptul de vizita a copiilor ( deci nu cand vrea el) si datele stabilite de cele 2 parti cand el sa vina sa isi recupereze lucrurile personale.



#29
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 27 aprilie 2020 - 18:02

Prin ordinul de protectie nu are voie sa se apropie de noi si locuinta la 200 m. Nu stiu ce voi face peste 3 luni.Stiu sigur ca se va razbuna si va veni sa locuiasca aici. Nu vreau sa ma gandesc pana atunci. 



#30
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 28 aprilie 2020 - 01:10

Dyana, este bine sa te gandesti, 3 luni trec repede.

In locul vostru, as vinde casa si imparti banii si sa va mutati. Dar stiu ca e complicat in perioada asta.

Ai putea cere, inca de pe acum, o prelungire a ordinului, din toate motivele pe care le ai mentionat pana acum?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -