Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imi doresc un copil in acest mod


19 raspunsuri la acest subiect

#1
tanasepetru2000

tanasepetru2000
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 14:17

Sunt casatorit de 18 ani si sotia mea nu poate avea copii. M-ai demult am incercat sa o conving sa infiem dar nu a fost deacord. Acum este ceva mai dificil pentru ca suntem nevoiti sa ne mutam cu serviciul prin mai mai multe locuri din tara. Acum cati-va ani am incercat sa crestem pe langa noi o nepoata , ajutand-o sa intre la liceu dar s-a demonstrat ca nu i-am putut oferi ceea ce avea la parintii ei ( viata alaturi de multi frati si o anume libertate ). In ultima perioada imi doresc tot mai mult sa gasesc o femeie singura careia sa ii ofer posibilitatea de a avea un copil fie natural sau artificial si sa ma ocup de obligatiile parintesti asa cum am fi divortati. Vreau sa-i ofer pensie alimentara si sa i-au copilul la mine atunci cand se poate asa cum prevede legea. Probabil veti intreba daca sotia mea ar fi deacord. Am mai avut unele discutii si cred ca ar accepta.

 Vi se pare absurd ceea ce imi doresc? 



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 14:54

buna - eu nu vreau sa judec alegerea ta. Fiecare om are dreptul sa isi doreasca un copil si imi dau seama ca iti doresti asta cu tot sufletul.

 

Bineinteles ca exista si sentimentele sotiei tale vizavi de aceasta dilema. Si are si ea dreptul la propriile ei emotii legate de aceasta problema.

 

Daca tu insa gasesti o femeie care accepta sa ii faci un copil si sa o ajuti in mod financiar, este OK - insa, ai grija sa nu o faca doar pentru banii tai. Va trebui sa te asiguri ca iti poti recunoaste copilul, cu acte in regula, ca sa poti beneficia de dreptul de tata.



#3
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 16:56

Bună, am mai întâlnit cazuri ca al tău ,ideea e că foarte greu ceea ce-ți doresti tu mai ales că nu știu ce femeie serioasa și-ar dori să facă asta pentru banii ,pentru că presupun că ai si tu anumite criterii și în plus ar trebui să vorbești serios cu soția ta despre asta pentru că s-ar putea să se simtă trădată ! La o mamă surogat nu v-ați gândit? S-au doar tu îți dorești copii?


Editat de IULIA0514, 08 aprilie 2020 - 16:58 .


#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 17:23

Părerea mea este ca ești foarte egoist dacă ți-a trecut prin cap sa iei un copil de lângă mama lui. Practic o vei folosi pe acea femeie ca pe un obiect, ca să-ți satisfaci o dorința. Nu o vei iubi, nu-i vei fi partener, ea va fi folosita pentru a-ți naște un copil. 

Nu este deloc moral cum gândești. 

 

Și nici măcar nu știi cu certitudine dacă soția ta ar fi de acord cu ideea ta. Tu crezi ca ar fi de acord, pe baza unor discuții din trecut. Dar dacă ai relua discuția sau ai pune-o în fata faptului împlinit, nu cred ca ar mai fi de acord.

 

După ce trece pandemia, discuta din nou cu soția ta și interesați-vă concret în legătură cu infierea unui copil. Veți avea posibilitatea sa schimbați viata și destinul unui suflet nevinovat.

Sau, dacă dpdv medical se poate, luați în calcul obținerea unei sarcini cu ovul donat, pe care sa o poarte soția ta (nu ai menționat care este natura infertilității soției tale). 



#5
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 18:03

Corina, nu a spus ca vrea sa ia copilul de langa mama lui ci sa il creasca cu mama lui ca si cum ar fi divortati, sa il ia la el conform unei intelegeri prealabile, sa participe la cresterea lui.

Eu cred ca ceea ce iti doresti nu e realizabil. Daca si sotia ta isi doreste un copil, trebuie sa incercati si alte optiuni. Daca nu isi doreste si tu iti doresti, trebuie sa discutati serios.

Numai bine iti doresc!



#6
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 18:38

Problema e că el și-ar dori un copil dar la creșterea lui să contribuie doar financiar ar vrea să fie un părinte de la distanță ,el să-și vadă în continuare de viata lui și să-l viziteze doar din când în când !

A spus clar că nu are timp să crească un copil find mai mult plecat !



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 18:42

Problema e că el și-ar dori un copil dar la creșterea lui să contribuie doar financiar ar vrea să fie un părinte de la distanță ,el să-și vadă în continuare de viata lui și să-l viziteze doar din când în când !

A spus clar că nu are timp să crească un copil find mai mult plecat !

Nu...a spus ca vrea sa-l ia la el cind se poate, asa cum prevede legea!!!Adica sa aiba custodie comuna , ca atunci cind parintii sunt divortati.

 

Eu te-a sfatui sa apelezi la mama surogat-nu stiu daca in Romania este posibil insa.

 

Ceea ce vrei tu , nu se poate realiza concret, fara un acord, fara un act juridic.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 18:49

mie mi se pare ca un tata, cu acte in regula si care isi indeplineste indatoririle financiare are dreptul sa il creasca 50% din timp. Asa am inteles si mi se pare ok  - e ca si la divort.



#9
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 19:08

Nu...a spus ca vrea sa-l ia la el cind se poate, asa cum prevede legea!!!Adica sa aiba custodie comuna , ca atunci cind parintii sunt divortati.

 

Eu te-a sfatui sa apelezi la mama surogat-nu stiu daca in Romania este posibil insa.

 

Ceea ce vrei tu , nu se poate realiza concret, fara un acord, fara un act juridic.

 

La mama surogat m-am gandit si eu. Exista posibilitatea (cel putin in Canada) ca o mama surogat sa poarte copilul care este crescut de familia cu care a facut contractul (stiu ca nu suna bine contract dar la final exact asta este). Stiu un caz (real) unde doi tati au gasit o mama surogat, au donat amandoi sperma. Au facut IV, mama a nascut si apoi tatii au luat copilul (baiat) si il cresc amandoi. Sunt niste parinti extraordinari. Nu stiu care ar putea sa fie procedura legala nici macar aici, stiu ca cei doi au avut cateva tentative care au cazut inainte de a gasi mama care a purtat/nascut copilul.    


Editat de lili_mar, 08 aprilie 2020 - 19:11 .


#10
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 19:50

Nu...a spus ca vrea sa-l ia la el cind se poate, asa cum prevede legea!!!Adica sa aiba custodie comuna , ca atunci cind parintii sunt divortati. Eu te-a sfatui sa apelezi la mama surogat-nu stiu daca in Romania este posibil insa. Ceea ce vrei tu , nu se poate realiza concret, fara un acord, fara un act juridic.
 

Si eu i-am sugerat același lucruri, o mamă surogat ar fi varianta perfectă dar pentru asta trebuie să fie și soția lui de acord și desigur va trebui să-l crească ei !




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -