Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum sa explic cetatenia copilului?


12 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 aprilie 2020 - 14:15

buna mamici

nu am stiut cum sa formulez un titlu cat mai clar, dar va cer ajutor in urmatoarea situatie. De curad ne-am mutat din US intr-o tara europeana. Copilul nostru este nascut in US, are si cetatenia romana de mic, iar noi am dobandit-o pe cea americana cu multi ani in urma. Pentru a ne fi mai usoara mutarea, am ales sa ne mutam aici ca cetateni romani, procesul de emigrare e mai anevoios pentru cetatenii non-UE. Intrebarea mea e cum sa le explic celor care ii spun copilului ca e roman ca el este american, fara sa ii jignesc sau sa par in vreun fel pedanta? Copilul este si roman, nu negam asta,  pentru ca a obtinut si cetatenia romana, dar el in USA s-a nascut, acolo isi are si isi stie originile, acolo considera ca e casa lui. Problema principala vine de la faptul ca unde locuim acum avem o prietena genul "society hostess" dintr-un grup mai mare de prieteni de mai multe nationalitati care il numeste peste tot si cu orice ocazie român. In grup sunt si americani, iar copilul meu e confuzat, el spune una si aceasta persoana il contrazice constant. Cum sa ii explic ca pentru el este derutant si ca il intristeaza? As vrea sa inteleg de ce face asta. In multe situatii am impresia ca o face intentionat, desi si ea face parte dintr-o familie foarte internationala, cu parinti de nationalitati diferite si cu un sot de o a treia nationalitate (ca fapt divers, ea se considera de nationalitatea sotului). As vrea sa ii explic cat tine copilul la originile lui si cat de tare il supara cand nu i le respecta. Nu as vrea sa ma inteleaga gresit si sa imi poarte apoi pica. Eu consider ca am o cerinta foarte simpla si normala. Noi, parintii, ne-am nascut in Romania, dar avem si cetatenia americana, ne consideram romani. Copilul insa, pana sa fi intalnit acest grup, nu a fost niciodata considerat altceva decat american (cu parinti de origine romana, in cazul in care asta interesa pe cineva). Apelez la mamicile sfatoase: cum sa o abordez si sa ii explic? 

buna Anais, 

 

Am sa iti explic si situatia mea. Copilul meu este nascut in Olanda unde si-a petrecut 9 ani. Urmatorii 9 ani si i-a petrecut in Cipru, la o scoala internationala. Desi venit ca olandez acolo, copilul nu si-a declarat  originea romana, dar, supriza - colegii au aflat - poate duppa nume, poate ca au aflat de la mine ca le-am spus si asa s-a raspandit informatia - ba mai mult  - au fost si momente in care colegii (englezi) il strigau Gipsy. Dar stii ceva, asta l-a facut mai puternic. La inceput era trist. Dar apoi a invatat (singur) sa le spuna, da, I am fucking Romanian Gipsy si va bat la cur la matematica, sunt cel mai bun din clasa la istorie (si a refuzat universitatea Cambridge pentru Erasmus) si sunt creativ si talentat, cu o cariera muzicala speciala. Si asta e!  Nu are rost sa ne ascundem originile ci important este sa ne ivnatam copilul ca asta e un avantaj. A speciality...

 

Cred ca al meu copilas avea 5 ani cand l-am auzit vorbind cu colegii lui olandezi - ca e un copac ce creste in Olanda si are radacini romanesti.  era propria lui viziune asupra originii sale. Nu ascund ca nu este la curent cu cultura romana, face greseli cand scrie in limba romana dar vorbeste fluent si stie ca Romania are doua imagini / una a oamenilor frumosi si destepti si alta a hotilor si curvelor. Asta e realitatea complexa si in acelasi timp speciala a tarii pe care o iubeste asa cum e.

 

Nu proiecta asupra copilului tau si frici pe care poate nu le are. Ba chiar invata-l sa profite de ele. Ca pana la urma, el este CE este.



#12
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 07 aprilie 2020 - 16:32

Practic este roman cu cetățenie americană. Nu înțeleg de ce este o problemă faptul că e roman?



#13
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 22:09

Fiind nascut in State se considera american, este normal. Parintilor le revine felul in care isi considera copilul originile, daca se considera SI roman, in primul rand roman sau deloc roman. 

 

Copilul mei este nascut aici din ambii parinti romani. Se considera canadian si roman in egala masura, este mandru ca este si roman si e foarte bucuros cand intalneste pe cineva de origine romana si poate vorbi in romaneste. L am educat asa.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -