Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum inveti pisica sa isi faca nevoile afara?!


17 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 martie 2020 - 15:29

Am o pisicuta, cam de 6 luni, care nu isi face nevoile decat in litiera. 

Aseara a ramas incuiata afara in curte, iar primul lucru care l-a facut cand a intrat in casa a fost sa fuga la ladita cu nisip. 

Nu-i pot tine/pune o ladita afara din cauza ca nu am un loc adapostit suficient, si aici ploua des, zilnic chiar. Si cu carantina nici nu am cum sa ma apuc acum de bricolat adaposturi pentru litiera afara. 

Daca imprastii niste nisip de-al ei prin curte undeva in spate, credeti ca se prinde si incepe sa isi faca nevoile pe acolo?! 



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 martie 2020 - 16:00

Curtea are pământ / gazon? Dacă e pavată nu cred că va face în curte, îi trebuie ceva să poată scurma și să acopere ce face. Dacă pui nisip peste pavaj trebuie să pui o cantitate serioasă ca ea să facă acolo.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 martie 2020 - 16:02

Miky, exista litiere cu capac/acoperiș. Oare o poți comanda pe net, se fac livrări?

Ceva de genul asta :

 

https://m.emag.ro/li...OQaAu85EALw_wcB

 

De ce spui ca miroase în casa de la litiera (pe ghețar) ce folosești - nisip special absorbant, silicat? 

Și eu am pisică, dar nu miroase decât puțin după ce face kk, dacă îl acoperă bine nu mai miroase. Eu țin litiera în baia de serviciu, care nu are deloc aerisire.

Poți sa încerci să-i pui afara nisip din litiera, dar dacă zici ca ploua des la voi, nu se duce mirosul, nu se întărește nisipul absorbant? Pisicilor nu prea le place apa sau sa se ude pe lăbuțe, deci trebuie să-i găsești un loc adăpostit de ploaie și unde sa poata ajunge rapid fără sa umble prin ploaie/bălți de apa.

Încearcă sa vezi dacă poți comanda litiera cu acoperiș, și ii pui la început parte din nisipul litierei din casa, să-și dea seama ca acolo e "toaleta din fundul curții". 



#4
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 martie 2020 - 16:09

Curtea are pământ / gazon? Dacă e pavată nu cred că va face în curte, îi trebuie ceva să poată scurma și să acopere ce face. Dacă pui nisip peste pavaj trebuie să pui o cantitate serioasă ca ea să facă acolo.

 

80% din curte e pavata, insa in spate de tot este o portiune cu pamant, unde poate scurma. Doar ca e posibil sa nu ii placa acolo, e umeda zona.

 

Corina, o sa ma uit sa vad daca gasesc litiere cu capac si sa vad si daca livreaza acum.

Si noi tot in baia mica tinem litiera, si tot neaerisita este camera aia. Si se simte miros de pisica, nu foarte puternic, dar daca vrei sa folosesti baia, e deranjant.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 martie 2020 - 16:25

Teoretic nu trebuie sa miroasă. Ori pisi face/nimerește pe lângă litiera, ori nisipul nu e bun. Ce anume folosești în litiera? E suficient de gros stratul, îl cureți după ce își face treburile? Știu ca exista și un fel de odorizant  neutralizator de miros, pe baza de bicarbonat de sodiu, se amesteca cu nisipul din litiera.

https://www.google.c...65-g.html?amp=1

 



#6
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 martie 2020 - 17:41

Comportamentul pisicilor la litiera este... inca o nebuloasa stiintific. Pur si simplu nu se stie de ce pisicile de apartament fac la litiera. S-au incercat variate explicatii, dar niciuna nu e acceptata unanim. :)))

 

Pentru pisici in mediu natural, sunt indeplinite doua functii: cea de excretie si de marcare a teritoriului. De aceea, nici o pisica nu va face in curtea proprie, ci in locuri (cat o tin curelele si muschii) indepartate de casa. Apoi incep rafuielile.

 

Eu ti-as recomanda dezodorizante de litiera, schimbul frecvent al nisipului, si sa lasi pisica sa faca unde-i place, sa nu dea in vreun blocaj renal sau alte minuni... 



#7
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 martie 2020 - 20:26

Schimba marca nisipului.

Eu folosesc un nisip foarte ieftin si foarte bun. E marca proprie de la Lidl. Nu-l schimb complet niciodata, doar completez o data pe saptamana si nu miroase absolut deloc.

Cand am adus pisoiul acasa pentru prima data am cumparat acelasi nisip cu care a fost el invatat. Dupa cateva zile mirosea ingrozitor, chiar daca eu curatam litiera dupa fiecare utilizare.

Nu e o idee buna sa faca numai afara. Pisicile folosesc litiera si in timpul noptii si nu e bine sa se tina.

 



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 28 martie 2020 - 20:32

Confirm ce spune mianda, e foarte bun și ieftin nisipul marca proprie Lidl. 10 lei ptr 10 kg. Păcat însă că variază calitatea de la un sac la altul, uneori nisipul e mărunt, închis la culoare, plin de praf pudra, alteori este deschis la culoare, cu granulatia mai mare, ba chiar am nimerit o data unul care avea și granule albastre ușor parfumate, de se făcuse pisi bleu ciel pe lăbuțe și parul dintre degetele. 



#9
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 martie 2020 - 20:47

La noi e la cutie de 6 litri si costa 3 euro. N-am observat sa fie diferente in functie de lot.

Asta este:

https://www.mydealz....orratig-1512536

 



#10
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 martie 2020 - 20:51

Sincer, nici nu stiu ce nisip folosim :)). E pisica fetei si responsabilitatile care decurg de aici ii apartin, hranit, curatat litiera, etc. De obicei luam nisip din supermarket, nu din pet store, si nu avem o marca anume. Nu-l luam nici pe cel mai scump, nici pe cel mai ieftin, si incercam sa luam cat mai granulat, nu din cel nisipos, pentru ca am impresia ca absoarbe mai bine.

Dar am un Lidl pe langa mine, data viitoare cand merg dupa cumparaturi la ei o sa iau si un sac de nisip, sa vad daca e vreo diferenta. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -