Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

COVID ÷ Exista tari ce nu au inchis scoala ?


27 raspunsuri la acest subiect

#21
Maria_1972

Maria_1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 22 martie 2020 - 07:14

Fata de parintii mei de exemplu ce au o varsta respectabila sunt foarte sincera cand le spun sa nu iasa din casa , sa comandam totul pe net, sa platim facturile pe net etc. Stiu ca e logic . Asa trebuie sa fie feriti de orice pericol. De asemeni cred ca e foarte importanta descoperirea cazurilor noi si mergerea din om in om pt a gasi cine altcineva a mai fost infectat de cazul respectiv. ( asta cel putin in Romania unde stau parintii mei si in Grecia unde stau eu nu prea cred ca se face corect) Insa cu scoala nu prea mai sunt convinsa ca s-a facut bine cand s -a inchis fara nici o pregatire si in cercul meu toata lumea spune: "e singura solutie, asa s-a facut peste tot, uite italia ce a intarziat ce pateste". Intreband aici am inteles ca de fapt nu peste tot s -a procedat asa. Iar cautand despre Italia putin am ametit. Nu numai ca nu au incetinit ritmul dar s-au daugat inca aproape 30000 de atunci pana acum. Bine, raspunsul tuturor e : "daca nu ar fi fost inchisa scoala ar fi avut 60000 ". Nu stiu, sper sa se gaseasca pana la urma ceva ce functioneaza  .

 


Editat de Maria_1972, 22 martie 2020 - 07:23 .


#22
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 22 martie 2020 - 10:23

In Franta, scolile, incepind cu crese si pina la facultati, au fost inchise de luni, 16 martie. Pt copiii ai caror 2 parinti lucreaza in sistemul sanitar si prezenta lor e imperativa in acelasi timp la serviciu, scolile primare si primariile sint obligate sa organizeze un sistem de garda. Copiii mei primesc lectii prin mail, chiar si la sport, dar cu disparitati de exigenta si implicare intre profesori. La inceput reteaua a fost foarte incarcata si a fost dificil sa se logheze.

 

Pe 17 martie, la prinz a fost dat un decret cum ca, pina la noi ordine, este interzisa deplasarea in alte scopuri decit pt a merge la munca (in caz ca e necesar si nu se poate lucra de acasa), la doctor, la farmacie, la cumparaturi alimentare si sa faca sport. Exista exceptii si pt parintii divortati, sa duca virgula copiii de la unul la altul. Se cere o adeverinta - semnata de sef pt deplasari profesionale, semnata de persoana pt celelalte deplasari. In cazul in care nu o ai sint amenzi de la 38 la 135 euro.

 

Pe 18 martie au fost date precizari privind iesirile. Sportul se poate face de unul singur, cit mai aproape de domiciliu (s-a constatat ca multi luau masina ca sa faca jogging in parcuri sau pe plaja - s-au inchis parcurile si plajele). La cumparaturi trebuie sa mergi la supermarketul cel mai aproape, chiar daca e mai gol decit cel la 15 km. La supermarket nu pot fi inauntru mai mult de 100 persoane odata (am vazut ca au pus un paznic la intrare), nu pot fi mai mult de o persoana cu un carut si sa se respecte 1m intre clienti.

 

Adeverintele semnate de persoane trebuie facute pt fiecare iesire si pt fiecare zi. Nu pot fi prezentate de pe telefon. Exista un model special de descarcat de pe situl guvernului. Daca cineva nu are imprimanta trebuie sa-l copieze de mina.Amenzile sint acuma doar la 135 euros si am citit undeva ca au fost date deja 40000 amenzi.



#23
Maria_1972

Maria_1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 22 martie 2020 - 12:09

Cred ca e cea mai restrictiva situatie din cate am auzit pana acum

. Sau mie asa imi pare



#24
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 23 martie 2020 - 00:00

In Italia sunt închise aproape toate activitățile. Parca nici nu mai știm de când..sunt aproape 2 s de când stăm numai în casa; se iese pt piața și lucru cu autocertificat. La piata merge o singura persoana pentru un nucleu fam., Și doar in in orașul/satul in care locuiește,nu se poate merge in altă parte. La magazine se face rand, daca este mai mare pot intra 10 pers.,daca e mai mic 4-5 sau chiar cate 1. Se mai putea ieși pt sport cate 1 pers./la plimbat cainele,dar de pe 25 se schimba regulile. Se poate ieși 200 m in jurul casei cu cainele; rămân in continuare deschise activitati esentiale și activități productive de interes național, farmacii, magazine alimentare,posta,banca, transportul. In rest nimic. Nu se poate călători. Franța ,,merge,, pe modelul italian.

 

* Aici se fac controale, te iau la întrebări ,unde mergi,de ce mergi, plus că trebuie să ai autocertificat( în el declari și dacă ești în carantină, ești/nu pozitiv). Se dau amenzi pt nerespectarea regulilor, dosar penal și, dacă ești pozitiv și nu stai acasă ți se poate face dosar penal pt ucidere prin imprudenta. S.au făcut o grămadă de reclamatii.


Editat de Buburuza_Ruza, 23 martie 2020 - 00:14 .


#25
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 23 martie 2020 - 13:52

Buburuza_Ruza, ma bucur ca ai aparut din nou pe forum [flo2]. Mult curaj in continuare!



#26
Maria_1972

Maria_1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 25 martie 2020 - 10:42

Intr-adevar foarte greu in Italia. Curaj.Cred ca si apasarea psihologica e foarte mare. 

 

As vrea sa citesc vreun articol daca intamplator a-ti dat de asa ceva despre cum au facut izolarea chinezii. 

 Pentru ca mie sincer inchiderea scolii 100% in situatia in care parintii lucreaza inca in afara casei , unul din ei sau chiar amandoi nu pricep exact cum ajuta . Nu stiu cat de aparati sunt totusi copiii chiar daca nu merg ei la scoala din moment ce eu lucrez. 

 

 



#27
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 25 martie 2020 - 12:13

Ajuta pt ca nu mai circula si copiii! Cu cat sunt mai putini oameni pe strazi, cu atat ma bine. Unii parinti lucreaza de acasa  daca scoala era deschisa trebuiau sa ii duca la scoala, gradinita, etc.Deci ii forta si pe parinti sa iasa.  Asa se evita aglomeratia de acolo. 


Editat de jenn, 25 martie 2020 - 12:22 .


#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 aprilie 2020 - 04:00

La noi e oficial scoala închisă pana la sf anului academic. Cursuri online și ramine sa ne anunțe cum se vor da exam finale și cele de la materiile de colegiu 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -