Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

COVID ÷ Exista tari ce nu au inchis scoala ?


27 raspunsuri la acest subiect

#1
Maria_1972

Maria_1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 10:27

Buna ziua , 

 

As vrea sa intreb daca stie cineva un site unde sa fie actualizata situatia cu masurile luate de diverse state pt a impiedica raspandirea virusului. 

Sau din experimenta proprie daca nu ia mult timp sa scrieti. 

 

 De asemeni nu prea inteleg exact ce se intampla in diverse parti cu limitarile generale.

De exemplu in Romania se recomanda sa nu iesi daca nu ai ceva important dar nu te intreaba totusi politia sa zicem de ce ai iesit. In Franta mi a spus cineva ca te poate intreba. Asta ar fi urmatoarea faza; 

Multumesc 

 

 



#2
Maria_1972

Maria_1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 10:52

A, acum am vazut ca mai am de scris 3 mesaje sa apara imediat de scriu.  Am crezut ca nu am post direct initial. 

Deci mai scriu unul  :) . 

Romania a oprit scolile 11 Martie

Bulgaria 6 Martie 

Franta 13 Martie 

Marea  Britanie nu a inchis oficial dar nu stiu daca peste tot e la fel. 

Grecia   11 Martie

USA mi a zis o prietena ca au inchis dar la fel nu stiu daca peste tot sau doar la ea in stat?



#3
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 13:08

Canada a inchis scolile pe 16 martie.

UK incepand de lunea asta.

 

In Suedia nu s au inchis inca scolile primare si secundare.



#4
Maria_1972

Maria_1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 13:18

Danemarca si Norvegia au inchis dar nu gasesc de cand. 

UK nu a inchis definitiv de asta sunt sigura in anumite zone cel putin. De aia m-am si gandit sa intreb pt ca am pe cineva ce lucreaza in invatamant acolo si mi -a spus ca luni se intalnesc doar ei, personalul scoli sa discute cum se vor organiza pe zile pt copiii ce vor continua sa vinala scoala.  Zilele astea toti patintii cel putin la scoala lor raspund daca auposibilitate sa ii tina acasa sau nu. Si luni vor cunoaste nr. Dar nu pun absente. 

De aceea discutam sa vedem procentul de inaintare a virusului acolo unde au inchis repede . Logic ma gandesc eu ca ar fi mai mic cu cat mai devreme au inchis ? 



#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 13:21

In Suedia sunt închise liceele, universitatile și școlile Pt Adulți începând de vineri, 20 Martie. Dar toți au stat acasa de miercuri, 18 Martie, profesorii au avut 2 zile la dispoziție sa pună la punct platformele de lucru online. 
 

Nu sunt închise grădinițele, școlile primare și secundare. Problema aici este ca minim un părinte trebuie sa stea acasa cu acești copii, scoțând astfel din munca 850 000 de persoane, de care economia țării nu se poate lipsi. 35 000 de persoane lucrează in sănătate. 

 

Copiii care au probleme de sănătate e recomandat sa stea acasa. Toți cei care au probleme de sănătate care s-ar putea agrava in cazul in care se îmbolnăvesc de corona sau la cel mai mic semn de răceala. 

Se pregătesc și școlile primare și secundare sa pună la punct eventualitatea închiderii școlilor. Cei din clasele secundare au de la scoli ipaduri, se organizează modalități de predare. 
Cei din clasele primare vor primi și ei iPad dacă se hotărăște închiderea școlilor. 
 

Guvernul se pregătește sa mențină 12 sectoare vitale Pt economia țării in funcțiune, garantează Grădinițe și scoli deschise Pt cei care lucrează in aceste sectoare, in caz ca vor lua hotărârea închiderii școlilor și grădinițelor. 

 



#6
Maria_1972

Maria_1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 13:25

Acum am citit ce s -a scris de Suedia. Da, si in Marea Britanie eu vorbesc de scoala cu copii mici, primara ca ramane deschisa. Am uitat sa precizez. Nu stiu de licee.

Si da, si acolo luni or sa le dea laptopuri de la scoala personalului didactic pana in septembrie i-au anuntat. Pentru platforma de lucru cu copiii ce vor sta acasa .


Editat de Maria_1972, 21 martie 2020 - 13:42 .


#7
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 13:53

Australia nu a inchis nimic. Insista sa le tina deschise, si, desi unele scoli private au inchis, guvernul nua fost deloc multumit de asta. Unele scoli aproba parintii care au decis sa isi tina copiii acasa, altele nu. Se estimeaza ca aprox 30% din copii nu mai merg acum la scoala. Victoria mai are vreo 3 zile pana la vacanta, alte state mai au 2 saptamani.



#8
Maria_1972

Maria_1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 14:23

Deci din ce inteleg eu nu e doar UK pe principiul asta : ce copii au posibilitate sa stea acasa pot sta dar cei ce parintii decid sa mearga trebuie sa aiba unde. 

Vad ca si Australia si Suedia fac asta deja. 

Am avut impresia din presa ca toti au inchis tot de aceea am intrebat. 



#9
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 15:04

In UK scolile sunt inchise teoretic.

Practic, copiii de scoala primara (pana in 11 ani) ai caror parinti lucreaza in domeniu strategice - key workers (sanatate, industrie alimentara, etc) pot continua sa mearga la scoala in perioada urmatoare, dar nu oricum.

Noi am primit mesaje de la scoala inainte sa se inchida, toti parintii care sunt key workers si nu au posibilitatea de a tine copiii acasa trebuie sa anunte scoala, se fac niste verificari si se decide daca acel copil va continua sa mearga la scoala sau nu. Probabil in fiecare scoala vor exista un numar de copii care vor continua sa mearga zilnic, insa marea lor majoritate stau acasa.

Si cum o parte din copii au free meals (si pentru ei chiar e importanta masa aia gratis care o primesc) sunt unele scoli, ca cea din fata casei mele, care va fi deschisa zilnic intre 12-13 pentru ca acesti copii sa vina sa manance!!!! Doar cei care au asigurata de stat masa gratis.



#10
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 17:04

Danemarca si Norvegia au inchis dar nu gasesc de cand. UK nu a inchis definitiv de asta sunt sigura in anumite zone cel putin. De aia m-am si gandit sa intreb pt ca am pe cineva ce lucreaza in invatamant acolo si mi -a spus ca luni se intalnesc doar ei, personalul scoli sa discute cum se vor organiza pe zile pt copiii ce vor continua sa vinala scoala. Zilele astea toti patintii cel putin la scoala lor raspund daca auposibilitate sa ii tina acasa sau nu. Si luni vor cunoaste nr. Dar nu pun absente. De aceea discutam sa vedem procentul de inaintare a virusului acolo unde au inchis repede . Logic ma gandesc eu ca ar fi mai mic cu cat mai devreme au inchis ?

 

Norvegia a închis școlile din 13 martie. Copii primesc teme la toate materiile. Chiar și la sport. Ei au de la școală chromebookuri și multe teme se  primesc și se livrează pe google classroom. Cu sportul e mai greu. Cea mare înregistrează activități pe Strava. Cele mici nu pot face cont. La yoga de exemplu nu poate înregistra oricum. I-am făcut poze să trimită. Am făcut poze și celei mici cu origami. La mijlocie avea ieri temă la nutriție. Am făcut poză cu ce a pregătit. În general există soluții, voință să fie.

 

În plus, profesorii au sunat pe hangouts și au discutat cu copii cum se simt, cum fac față noii situații, ce întrebări au. Vineri a fost prima zi acasă. Luni la ora 10 primul ministru a ținut o conferință pentru copii la care ei au pus întrebări și li s-a răspuns cât s-a putut. Eu cred că a fost o foarte bună idee. Li s-a spus că au voie să se joace cu unul maxim 2 prieteni, afară. Să păstreze 1m distanță. Că nu au voie la bunici. Și multe alte detalii. Ah, și acum au o linie telefonică la care pot suna copii care sunt triști și au nevoie de susținere, de o vorbă bună. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -