Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Panaceu universal


966 raspunsuri la acest subiect

#941
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 aprilie 2020 - 11:28

Ziua buna! 
 

Mira a dormit la Silvia toată noaptea, pare Ok dar molesita. Are conul ăla pe cap și o deranjează și împiedica de la multe. O tot pup și pipăi pe cap sa nu aibă febra. Știți cumva dacă pisicile fac febra? Și dacă da, cum se simte? 
Nu pare sa aibă dureri dar e mai puțin activa, bănuiesc ca din cauza conului și desigur, a operației. 
 

Eu ma apuc de o ciorba de perișoare, am chifle proaspete, lăsate dimineața la usa. Și apoi la job! 
 

Al meu mi-a zis de ca 3 săptămâni încoace nu a fost niciun infarct. Și sunt 50 de locuri la spital. Așa ceva nu s-a întâmplat niciodată de când suntem aici! Nu prea înțeleg mecanismul. Adică știu ca e corona, dar cum de lumea nu se îmbolnăvește? 
 

A fost ieri si azi noapte de garda acasa, la tf. La spital erau 7 medici și 2 pacienți. 7 camere din 9 de la urgenta erau goale. E ceva incredibil. 
 

Dar sa nu spun prea multe...poate fi liniștea dinaintea furtunii... 

 

Sâmbăta frumoasa! 
 



#942
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 aprilie 2020 - 12:03

Dacă pisică are febra, primul semn este nasul uscat și cald. Ii poți lua temperatura rectal, valorile normale sunt în jur de 38 gr C. De la 39 încolo înseamnă febra. 



#943
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 aprilie 2020 - 12:18

Mulțumesc Corina.  [flo2]



#944
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 04 aprilie 2020 - 12:38

Mihaela, poate pentru că mulți stau în case nu la alergat pe munți să facă infarct. Sporturile extreme nu se mai practică zilele acestea. Cumințenie maximă. Zic și eu.

 

Am citit știrile dimineții. La Stockholm au scris că e posibil să nu mai aive locuri la terapie intensivă. După cifrele, e un mare boom la voi. Acum sunt mai mulți bolnavi față de Norvegia. De victime nici nu mai zic. Și probabil mulți netestați încă. Sau mă înșel? 



#945
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 aprilie 2020 - 12:41

Mihaela, si sora mea mi-a zis la fel. Brusc nimani nu mai are nimic.

statul in casa e de vina.



#946
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 04 aprilie 2020 - 13:38

Mihaela, poate pentru că mulți stau în case nu la alergat pe munți să facă infarct. Sporturile extreme nu se mai practică zilele acestea. Cumințenie maximă. Zic și eu.

 

Am citit știrile dimineții. La Stockholm au scris că e posibil să nu mai aive locuri la terapie intensivă. După cifrele, e un mare boom la voi. Acum sunt mai mulți bolnavi față de Norvegia. De victime nici nu mai zic. Și probabil mulți netestați încă. Sau mă înșel? 

da, Otllia, la Stockholm incepe sa fie nasol, nasol. Nu stiu numarul de azi, dar creste ametitor. Si multe victimee, mult mai multe ca in NO, DK, FI. Se pare ca sunt infectate o treime din casele de batrani din Stockholm. Iar de testat, numai cei care ajung la spital, deci se simt destul de rau.

Aici la noi in zona, e inca liniste.  A crescut in ultima luna cu 5-10 pe zi, azi 20. In intensiv 13 insi. Insa au testat numai 4350 de oameni... Deci nimeni nu stie cifra adevarata....

Insa, ca si la Miha, lumea e speriata ca vin cei din Stockholm la casele de vacanta de pe Österlen...

La voi si la DK incepe sa se linisteasca...

uite linkul zilnic:

https://c19.se/

 

Edit 2: se pare ca guvernul incepe sa realizeze ca va fi mult mai nasol decat a crezut. Google-traducere dupa un articol in suedeza:

 

"The government's new proposal to skip parliament to be able to push through far-reaching efforts against the corona virus more quickly may be a sign that one is about to abandon the Swedish strategy.


This is what SvD's political commentator Göran Eriksson writes. He also points to Stefan Löfven's interview with the DN, where the prime minister said the dead will be counted in "thousands", which Eriksson thinks is "a sign that the government is concluding that the corona crisis will be worse than long hoped" .

DN's Ewa Stenberg believes that the ban on visits to seniors' homes and more tangible requests not to travel collectively testifies to the fact that voluntary and more generally held guidelines are not enough.

She also predicts that the political agreement on the Swedish strategy may be broken mercilessly if it turns out that the Swedish strategy is not effective."

Editat de anja, 04 aprilie 2020 - 15:57 .


#947
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 aprilie 2020 - 16:09

Numărul de morți de azi nu a crescut fata de cel de ieri. Și nici numărul de infectați. Însă da, începe sa fie critic pe intensiv in Stockholm. Orașe din jur vor prelua pacienți, nu neaparat cu covid. Începe sa se aglomereze pe intensiv in capitala, se cauta soluții. 
Si da, guvernul și-a luat putere, nu a mai fost așa ceva de la al doilea război încoace. Vom vedea luni ce va fi, cu siguranța se vor schimba lucruri. 
 

Otilia, care munți pe insula noastră? :)). Oamenii ies la plimbari și alergat ca înainte. 
 

Vom vedea, nicio zi nu e ca alta... 

 



#948
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 aprilie 2020 - 16:12

Anja, au început sa testeze și in casele de bătrâni și personal medical care nu ajung in spital. Tocmai Pt a apuca sa izoleze. Noi am trimis de joi încoace dublu analize de covid la Stockholm ca pana acum. De altfel a scris in ziare, au dublat numărul recoltarilor și analizelor, pentru a mari eficacitatea. Mai ales in Stockholm, e musai. 
 

 



#949
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 aprilie 2020 - 16:13

Noi am avut joi 200 de eprubete Pt teste de covid, azi mai avem vreo 50. Au luat Pt toate casele de bătrâni. Și au testat masiv personalul medical. Astea sunt recomandările de joi încoace. 



#950
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 aprilie 2020 - 16:16

Mihaela, si sora mea mi-a zis la fel. Brusc nimani nu mai are nimic. statul in casa e de vina.

 

La noi lumea iese in plimbari, aleargă, biciclesc. Dar poate nu mai e stresul acela zilnic la job? Deși ar fi destule altele Pt care sa se streseze lumea. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -