Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reluarea activitatii dupa CIC in "vremurile pandemiei"


94 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 martie 2020 - 09:05

Am asa o veste / zvon, cum ca compania mea s-ar inchide. Palpitant este ca nu pot intra in somaj cu contractul de munca suspendat. 

 

Va fi intens. 

Ce numesti "inchide" ?



#12
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 martie 2020 - 12:23

Nu stiu prea bine, si nici nu ma pricep, ca sa-mi pot da cu presupusul si sa pot spera s-o nimeresc.

 

Oricum e ceva temporar, pe durata limitata de epidemie...



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 martie 2020 - 12:33

Nu stiu prea bine, si nici nu ma pricep, ca sa-mi pot da cu presupusul si sa pot spera s-o nimeresc.

 

Oricum e ceva temporar, pe durata limitata de epidemie...

Aha - .somaj tehnic 
Revii la serviciu in acte cel putin si te triimit in somaj temporar 



#14
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 martie 2020 - 13:48

Stai asa ca e mai complicat de-atat... Ai mei au intrat deja in somaj tehnic de azi pana pe 29... Asa ca se pare ca nu pot misca nimic. In plus, se pare ca legea cu parintii si liberele nu a fost publicata, sau asa mi-au zis de la personal, si ca era treaba mea sa urmaresc Monitorul Oficial, ca sa stiu ca s-a publicat sau nu. :)))))

 

Va fi palpitant, nu zic eu?



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 18 martie 2020 - 15:49

Din acest articol înțeleg ca legea cu pricina a fost publicata în MO. 

https://www.observat...entele-necesare

 



#16
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 martie 2020 - 18:01

Din acest articol înțeleg ca legea cu pricina a fost publicata în MO. 

https://www.observat...entele-necesare

 

Multumesc!

 

Acum sa vedem daca se termina somajul lor in timp util pentru mine... Altfel cred ca trebuie sa-mi fac singurica dosar de somaj... sau... ceva....



#17
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 13:10

Vad ca se intentioneaza (sau a si aparut deja) o noua reglementare:

 

https://e-juridic.ma...XQPMIkU6xTzdmVQ

 

Am citit asa:

 

"OUG introduce si unele prevederi care sa asigure acordarea, in continuare, a stimulentului de insertie si a indemnizatiei de sprijin prevazute in Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.111/2010 privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copiilor. Guvernul a stabilit ca aceste drepturi sa nu inceteze in situatia in care parintele, ca urmare a instituirii masurilor generate de starea de urgenta, se afla in situatii de suspendare sau chiar de incetare a raportului de munca sau de serviciu prin restructurarea/restrangerea activitatii angajatorului. Acordarea drepturilor, in aceste conditii, se realizeaza pe o perioada de 90 zile, dupa aceasta perioada urmand sa fie reanalizata situatia si sa se aplice prevederile legale corespunzatoare." 

 

Inteleg bine ca exista posibilitatea sa raman in CIC cata vreme firma si-a suspendat activitatea? Oare ce documente imi trebuie?

 

Pana acum am vorbit la:

 

- DGASPC S6;

- Firma de doua ori, neprimind lamuriri, ba chiar am fost certata ca nu urmaresc Monitorul Oficial;

- Ministerul Muncii, de unde am primit recomandarea sa iau legatura cu Inspectoratul teritorial de munca - Nu raspunde nimeni la telefon.



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 13:33

Nu.

Este vorba de ce care si-au reluat activitatea inainte de expirarea CIC si care beneneficiaza de stimulent si care este condtionat de desfsurarea activitatii. Acum nu ar mai fi aceasta conditie daca sunt in somaj tehnic adica si-ar mentine acest drept si in aceste conditii.



#19
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 13:50

Naspa...

 

Ce inseamna totusi "indemnizatia de sprijin"? Se vorbeste de ea pe la inceput.


Editat de BlackCat4evR, 21 martie 2020 - 13:51 .


#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 martie 2020 - 14:19

Naspa...

 

Ce inseamna totusi "indemnizatia de sprijin"? Se vorbeste de ea pe la inceput.

Pt copiii cu grad de handicap.

 

----

 

ART. 32 (1) Oricare dintre părinţii fireşti sau persoanele prevăzute la art. 8 alin. (2) care au în întreţinere un copil cu dizabilitate beneficiază, după caz, de următoarele drepturi: a) program de lucru redus la 4 ore pentru unul dintre părinţi sau pentru persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2) care se ocupă efectiv de îngrijirea copilului cu dizabilitate (gravă sau accentuată), până la împlinirea de către acesta a vârstei de 18 ani, la solicitarea părintelui, în condiţiile prevăzute de Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare; b) concedii medicale, acordate în condiţiile legii, pentru îngrijirea copilului cu dizabilitate care necesită internare, tratament ambulatoriu sau la domiciliu pentru afecţiuni intercurente, precum şi pentru recuperare/reabilitare, până la împlinirea de către copil a vârstei de 18 ani; c) sprijin lunar în cuantum de 45% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2), acordat persoanei cu dizabilitate gravă sau accentuată care nu realizează alte venituri în afara beneficiilor de asistenţă socială destinate persoanelor cu dizabilităţi, până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, respectiv de 35% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2) pentru copilul cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani; d) sprijin lunar în cuantum de 35% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2), acordat persoanei care nu îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru acordarea concediului pentru creşterea copilului şi indemnizaţiei lunare aferente, până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani, respectiv de 15% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2) pentru copilul cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani. (2) Persoana cu dizabilitate gravă sau accentuată, care are în întreţinere un copil şi care nu îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru acordarea concediului pentru creşterea copilului şi indemnizaţiei lunare aferente, beneficiază de sprijin lunar în cuantum de 45% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2) până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv de 15% din cuantumul minim al indemnizaţiei stabilit la art. 2 alin. (2) pentru copilul cu vârsta cuprinsă între 2 şi 7 ani. (3) Persoanele prevăzute la alin. (1) lit. c) care realizează venituri după acordarea sprijinului lunar au obligaţia de a comunica acest fapt agenţiei teritoriale şi beneficiază, din oficiu, de drepturile prevăzute




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -