Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Jurnal de familie in timp de pandemie


2992 raspunsuri la acest subiect

#2871
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 27 noiembrie 2020 - 15:17

Monica, da. Nu o spun eu ci statisticile de la primul val. Cazurile grave nu urmaresc cazurile zilnice, ci se oglindesc cam 2 săptămâni după.

#2872
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 noiembrie 2020 - 15:20

Inteleg. Sper sa fie asa, usor usor sa o ia in jos toate, si infectarile zilnice, si nr celor care ajung in ATI. Si sa mai scape si cei de la ATI (altfel decat prin deces, evident), la noi % e f mic (al celor de la ATI care ajung inapoi pe sectie si ulterior sa se vindece) :((



#2873
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 noiembrie 2020 - 16:03

Marius, numai noi cred ca am avut un singur val, adica valul 1, unit cu valul 2.... Tin minte ce cresteau cazurile in vara, in timp ce in rest erau valori mici, au inceput sa creasca mai tarziu... vorbesc de lunile iulie-august, din septembrie s-a cam generalizat cresterea in cam toata Europa...

 

 

https://www.graphs.r...compare_ati.php

 la noi "valul 1" a fost aproape inexistent.



#2874
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 noiembrie 2020 - 16:15

https://www.graphs.r...compare_ati.php

 la noi "valul 1" a fost aproape inexistent.

Eu am citit ca in tarile estice(asa spunea articolul la general) valul 1 a fost ca si inexistent, datorita masurilor drastice luate, cum a fost in tara de exemplu.

 

Eu ramin in continuare la ideea ca daca nu se luau masurile alea dure, era urit rau de tot pentru Romania.

 

Monicabo, pai eu din cite stiu Romania a luat relativ tirziu masuri, comparativ cu restul tarilor din vest, in ce priveste lockdown-ul actual partial, deci e cumva logic ca numarul sa fie actual mare, urmind apoi sa ascada.

 

Graficele puse d eMarius, arata situatia din vest, dupa ce s-au instaurat lockdown-ul partial.Uite Franta a ridicat deja o parte din interdictie(cam devereme dupa poarerea mea, s-ar putea sa ajunga din nou rapid de unde au inceput), sa speram ca curba va ,erge inspre in jos in continuare,



#2875
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 27 noiembrie 2020 - 16:27

masuri graduale si localizate se iau si la noi. exista mai nou un sistem de culori, de la verde, galben, portocaliu, rosu si gri - lockdown. fiecare regiune e evaluata separat, in functie de indicator (% cazuri positive, rata infectie etc)

 

Desaptamana asta, toronto e in lockdown.

 

orasul nostru e in zona rosie. a ajuns in zona rosie din zona verde cam in 3 saptamani. de sarbatori, ne prevad in lockdown si pe noi. departe nu suntem. nu avem voie socializare mai mult de 5 persoane in casa. adica o familie mama tata 3 copii (si mai sus) nu mai are voie sa primeasca pe nimeni in casa. de sarbatori am fost anuntati ca nu vor fi social gatherings.

 

La munca, masti, dezinfectanti peste tot, workstations separate (fie cubicals fie separatoare de plastic in worskshops). Anagajatii completeaza pre-screening forms in ficare zi inainte sa intre in cladire (si eventualii vizitatori la fel). Am cumparat masti refolosibile cu filtre speciale, nanotech pt toti angajatii, fiecare a primit 3.

 

 

bylaw officers si politia fac controale la locuri de munca si in locuinte privata daca exista sesizari (i.e vecinul suna ca a vazut ca ti-au intrat in casa x persoane).

 

scolile noastre inca sunt deschise (in zonele lockdown nu sunt). Copiii mei merg in fiecare zi la scoala; dar nu mai avem activitati extrascolare. Nu imi e clar daca the ski hill va fi functional. Fiind activitate exclusiv afara, speram ca ski hill si skating rinks sa fie deschise ...

 

De testat, se testeaza mult si gratuit. capacitatea de testare e acum 70,000 teste/ zi in ontario. cred ca se testeaza undeva la 40-50 de mii/ zi in realitate.



#2876
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 14:20

ati citit despre efectele pe termen lung ale covid? sunt absolut oribile... :( oameni declarati vindecati, dar de fapt cu sechele care le-au transformat toata viata...



#2877
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 15:00

ati citit despre efectele pe termen lung ale covid? sunt absolut oribile... :( oameni declarati vindecati, dar de fapt cu sechele care le-au transformat toata viata...

Care toata viata? Ca abia este anul de cand este cunoscut.



#2878
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 15:09

Care toata viata? Ca abia este anul de cand este cunoscut.

Asta voiam sa spun si eu...e ceva nou nu avem cum sa spunem ca va afecta toata viata!!!

 

Am citit ca plaminii trebuiesc "antrenati" dupa coma indusa, dupa boala, asa ca nu vad cum se pot face afirmatii de "pe toata viata"!



#2879
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 15:25

Din primăvara s-a schimbat mult tratamentul, nu se mai pun la respirator așa de mulți pacienți, s-a constatat după valul din primăvara ca nu e necesar și are repercusiuni destul de grave după, recuperarea e lunga și grea. 
 

Sunt și alte categorii de bolnavi însă, care nu au fost pe respirator și au tras/trag luni bune după boala. 
 

Eu am mai scris, aceste boli îndelungate după o boala virală se întâmpla, nu e ceva nou. Doar ca nu au fost mediatizate așa ca și covid. 
 



#2880
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 30 noiembrie 2020 - 21:23

Pepco are intr-un fel dreptate. Covid lasa urme adanci (organe afectate) si multi nu isi revin imediat ci raman cu anumite sechele.

Acestor pacienti le se zice "long-haulers" aici.

 

 

"Most people who have coronavirus disease 2019 (COVID-19) recover completely within a few weeks. But some people — even those who had mild versions of the disease — continue to experience symptoms after their initial recovery.

These people sometimes describe themselves as "long haulers" and the condition has been called post-COVID-19 syndrome or "long COVID-19.""

[...]

 

Although COVID-19 is seen as a disease that primarily affects the lungs, it can damage many other organs as well. This organ damage may increase the risk of long-term health problems. Organs that may be affected by COVID-19 include:

 
  • Heart. Imaging tests taken months after recovery from COVID-19 have shown lasting damage to the heart muscle, even in people who experienced only mild COVID-19 symptoms. This may increase the risk of heart failure or other heart complications in the future.
  • Lungs. The type of pneumonia often associated with COVID-19 can cause long-standing damage to the tiny air sacs (alveoli) in the lungs. The resulting scar tissue can lead to long-term breathing problems.
  • Brain. Even in young people, COVID-19 can cause strokes, seizures and Guillain-Barre syndrome — a condition that causes temporary paralysis. COVID-19 may also increase the risk of developing Parkinson's disease and Alzheimer's disease.

 

 

https://www.mayoclin...ts/art-20490351


Editat de antmil, 30 noiembrie 2020 - 21:27 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -