Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Jurnal de familie in timp de pandemie

835 raspunsuri la acest subiect

Marox

Marox

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.268 mesaje

Postat 14 martie 2020 - 13:11

Joi seara, in discurs televizat, Macron a anuntat ca de luni se inchid scolile (de la crese pina la universitate). Chiote de fericire la odrasle (16 si 14 ani). In schimb se pastreaza primul tur la alegerile municipale.

Vineri la serviciu a fost nebunie - cum aranjam salile pentru votare, cum pastram distanta de 1m intre votanti, folosim sau nu pixuri de unica folosinta, cum determini oamenii sa-si spele miinile inainte sa intre in sala de vot, schimbarea sensului de intrare in cabinele de vot, organizarea unui circuit de intrare si iesire din sala (cu consecinta ca fiind 2 usi opuse in permanenta deschise personalul va fi tot timpul in curent de aer), s-au scos usile de la intrarea la toaleta ca sa nu fie atinse (s-au pastrat doar cele de la WC-uri - in fine, speram sa nu aiba cineva o gastoenterita).

Seara am plecat la Carrefour. Auzisem deja ca dimineata la Auchan fusese nebunie. Cind am vazut rafturile goale de la Carrefour m-a intrebat barbatu'meu daca imi aminteste comunismul [fri]. Asta nu, ca nu exista termen de comparatie cu vidul din alimentare, dar asa rafturi goale - raioane lungi de paste unde gaseai doar cite o punga sparta, gol la piine, gol la conserve, gol la carne - nu am vazut in cei 20 de ani de cind sint aici. Era interesant cum din cind in cind ne incrucisam privirile cu alti clienti, eram toti nedumeriti, ca picati dintr-o alta lume. Casiera ne-a zis ca nebunia fusese si acolo tot de dimineata, era coada de masini cu o jumatate de ora inainte de deschidere, ca inainte de Craciun. A vazut la casa trecind persoane care aveau carucioare pline numai cu hirtie igienica. Si in imbulzeala respectiva, bineinteles nu mai respecta nimeni distanta de securitate de 1m. [alcool]

• 1

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.542 mesaje

Postat 14 martie 2020 - 13:46

Am decis sa nu o mai trimit pe mama in Romania. Urma sa plece spre Iasi maine dimineata. M-am gandit ca o supun la niste riscuri pe care nu le pot calcula  - check in prin aeroport, bagaje, taxiu in Iasi, tren spre casa...

Fiecare veste despre un posibil vaccin e o veste care ma incurajeaza... citeam aseara ca in Israel sunt aproape de un vaccin oral - (cu picaturi)  si ca il vor testa in curand. 

Pe de alta parte, pe feedul meu de Facebook e plin de Fake news...

- cum ca virusul e facut de mosad, ca trebuie sa ne clatim gura cu apa, cum ca e iar o conspiratie care vrea sa na bage pe gat un vaccin din care se vor imbogati ... si culmea, unele astfel de aberatii vin de la persoane de la care nu te astepti...

Odata confruntate, acele persoane - spun ... ei na, dar ce nu putem nici macar citi? De parca cineva ar da share la aberatii daca nu ar crede.

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 3.238 mesaje

Postat 14 martie 2020 - 14:03

La noi magazinele sunt încă aprovizionare. Am găsit si spirt, dar nu mai este fel dezinfectant si nimic cu clor.  În rest, tot ce vrei  

Al nostru patron este italian si l-a prins pandemia aici. Nu se poate discuta cu el, oscilează între nervi si resemnare. Toată familia lui este acolo, el singur aici. 

Ma gandesc ca scoala pur si simplu se poate prelungi, toate examenele se decaleaza si etc. 

Doar sa treaca si asta !  [:(]

• 0

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.542 mesaje

Postat 15 martie 2020 - 16:32

Aud tot mai multe povesti despre isteria de la cumparaturi provocata de Coronavirus si ele se confirma si in alte zone ale planetei.

Aseara am vorbit la telefon cu doua prietene din Cipru. Una este Hilde, prietena mea cea mai buna - o belgianca simpatica care imi spunea ca in CIpru, desi cu numai 80 de cazuri confirmare - e haos pur. Restaurante si hoteluri inchise si interzicerea aglomerarilor... insa tocmai venise de la Lidl unde in pagazin erau peste 200 de oameni si isi suflau toti in ceafa ... 

Si acolo se confirma teoria cu hartia igienica.

De la aceasta idee - m-am intrebat daca si eu am aceasta insecuritate ... sa vad ce anume am mai mult decat in trebuie in casa - si am constata ca am luat acum 2 saptamani, cand ma gandeam la un dulap de alimente in caz de catastrofa ... 4 sticle de suc de rosii. Si 5 sticle de ketchup - deci in zona rosiilor ar fi insecuritatea mea  [flo2]

Apoi am vorbit cu Thalia  - copiii ei studiaza la facultati in SUA (au fost colegi de liceu cu copilul meu) si imi povestea ca tocmai vorbise cu copiii ei. Care erau in panica pentru ca acolo  - studentii din campus au primit 6 ore sa elibereze campusul - cu tot cu bagaje ... in ideea ca anul scolar se va desfasura doar online pana la finalul anului scolar.

In campusul din Rotterdam e inca distractie desi tot mai multi isi fac activitati in grupuri   - la ei acasa.

Aseara presa olandeza spunea ca mai mult de jumatate din cei internati la Intensive Care in Olanda - din cauza coronavirusulu sunt persoane pana la 50 de ani...

• 0

velvet

velvet

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.403 mesaje

Postat 15 martie 2020 - 16:48

redactor scuze...nu pot vorbi de familia mea...ci spun de a surorii mele...in aceeasi tara cu tine. cu scoli deschise, ei la munca...mi se pare ceva de genul-cine poate scapa! eu stiu de sistemul medical de acolo. de la sora mea. si personal si din prisma meseriei...si totusi...

• 0

Mickyyy

Mickyyy

Membru de baza

• Membri
  • 5.402 mesaje

Postat 15 martie 2020 - 17:01

Si noi am dat in boala supraprovizonarii. Nu de teama virusului cat de teama ca nu le mai gasim din cauza altora panicati. Azi la prima ora eram in supermarket, a fost aseara barbatul si era gol, asa ca am zis ca azi mergem impreuna, eu fiind cu masina, si daca e tot gol, le luam la rand pana gasim ce avem nevoie.

Am gasit cam tot la prima ora, dar cu multe compromisuri, paste nu aveau, evident, am luat din cele proaspete, care rezista doar in frigider si sunt dublu la pret, dar copiii mei sunt consuma paste in cantitati industriale, asa ca nu cred ca rezista nici pana la final de luna, dara-mi-te o luna intreaga. Lapte am luat normal, nu uht, ca evident nu aveau. Si tot asa.

In rest, asteptam sa vedem ce va urma. Nu facem nimic special, poate doar ne spalam pe maini mult prea des. La job merg in mod normal, scolile inca sunt deschise, la fel si restul magazinelor si firmelor.

La capitolul compromisuri, nu-i vom face fetei petrecere de ziua ei. Nu are sens sa riscam, mai ales ca tatal unei prietene de-a ei e suspect de Corona. A inteles ca o vom sarbatorii mai la vara, dar daca aveti idei de ce altceva am putea face acum, sunt mai mult decat deschisa la ele. Pentru ca nu prea vad nicio varianta de serbat decat cu familia, acasa, cu ceva mancare faina, eventual o punga mare de popcorn si un film bun. Ziua ei e in 2 saptamani, adica exact cand avertizeaza toti ca va fi peek-ul virusului aici.

• 0

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.542 mesaje

Postat 15 martie 2020 - 17:05

Intr-adevar - e asa cum spui. Am o vara draga care are doi copilasi frumosi si am intrebat-o vineri ce face... Ei bine, pana vineri, scolile nu erau inchise, oamenii merg la servici. E greu intr-adevar pentru unii. Iar scolile sunt un punct mare de raspandire a bolii.

redactor scuze...nu pot vorbi de familia mea...ci spun de a surorii mele...in aceeasi tara cu tine. cu scoli deschise, ei la munca...mi se pare ceva de genul-cine poate scapa! eu stiu de sistemul medical de acolo. de la sora mea. si personal si din prisma meseriei...si totusi...

• 0

velvet

velvet

Membru de baza

• Membri
  • 8.403 mesaje

Postat 15 martie 2020 - 17:10

sa-i ajute Dumnezeu sa nu ia niciunul nimic...sora mea nu vrea sa-i mai trimita la scoala. sa stea sotul cu ei, ca e racit. si ea,la munca ... [zirea]

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 3.238 mesaje

Postat 16 martie 2020 - 11:21

Mickyyy, pe 15 Mar 2020 - 17:01, a spus:

Si noi am dat in boala supraprovizonarii. Nu de teama virusului cat de teama ca nu le mai gasim din cauza altora panicati. Azi la prima ora eram in supermarket, a fost aseara barbatul si era gol, asa ca am zis ca azi mergem impreuna, eu fiind cu masina, si daca e tot gol, le luam la rand pana gasim ce avem nevoie.

Am gasit cam tot la prima ora, dar cu multe compromisuri, paste nu aveau, evident, am luat din cele proaspete, care rezista doar in frigider si sunt dublu la pret, dar copiii mei sunt consuma paste in cantitati industriale, asa ca nu cred ca rezista nici pana la final de luna, dara-mi-te o luna intreaga. Lapte am luat normal, nu uht, ca evident nu aveau. Si tot asa.

In rest, asteptam sa vedem ce va urma. Nu facem nimic special, poate doar ne spalam pe maini mult prea des. La job merg in mod normal, scolile inca sunt deschise, la fel si restul magazinelor si firmelor.

La capitolul compromisuri, nu-i vom face fetei petrecere de ziua ei. Nu are sens sa riscam, mai ales ca tatal unei prietene de-a ei e suspect de Corona. A inteles ca o vom sarbatorii mai la vara, dar daca aveti idei de ce altceva am putea face acum, sunt mai mult decat deschisa la ele. Pentru ca nu prea vad nicio varianta de serbat decat cu familia, acasa, cu ceva mancare faina, eventual o punga mare de popcorn si un film bun. Ziua ei e in 2 saptamani, adica exact cand avertizeaza toti ca va fi peek-ul virusului aici.

De ce sa nu-i faci petrecerea cu familia, adica voi ?
Ii faci un tort / prajitura , baloane, impodobiti casa, nu trebuie neaparat sa fie straini invitati.
Ziua ei trebuie sarbatorita.
  • 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 3.238 mesaje

Postat 16 martie 2020 - 11:24

La noi cel mai aglomerat magazin este ... Dedeman.  [pk]

Daca tot trebuie sa stam inchisi in casa si cu Pastele care se apropie toata lumea renoveaza, zugravesc, repara .  [pk] 

Ma batea si pe mine gandul, dar n-am avut nervi sa stau la coada. Cred ca-l trimit pe sot cu lista, desi nu stiu cum/daca va nimeri culorile.  [fri]

Dar daca chiar stam acasa (adica fara serviciu) m-apuc de zugravit !  [fri]  [flo2]

• 0

Intrebari Panica

• Cojite la bebelus

Sofia 87
    - Ieri, 19:38

• Despre nastere

trif ramona
    - Ieri, 14:17

• Buna

Roxana Ilion
    - Ieri, 10:48

• Durere măsea

georgiana vasilica
    - Ieri, 06:55

• Mărimea bebelușului

Crisss03
    - apr 05 2020 23:54

Grupuri

• Mamici de Decembrie 2020 (Minuni de 2020)

Anda08
    - mar 03 2020 12:24

• Mamici de Noiembrie 2020 (Brumarei de Noiembrie 2020)

Anda08
    - feb 11 2020 11:55

• Mamici de Septembrie 2020

lupu.alexandra
    - feb 01 2020 15:13

• Mamici de Octombrie 2020 (Bobocei de 2020)

Anda08
    - ian 17 2020 10:18

• Mamici de Septembrie 2020

Anda08
    - dec 05 2019 12:48

Bloguri

• Crestem

Alina28m
    - Ieri, 22:53

• Catelul si bebelina

popika_oana
    - Ieri, 21:41