Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


1198 raspunsuri la acest subiect

#21
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 09 martie 2020 - 21:03

si in zona noastra s-a inchis o scoala. a fost cat pe aci sa se inchida liceul lui William datorita la un meci de basket, jucat cu o echipa adeversa unde cineva din staff a fost in contact cu cineva infestat...au dezinfectat scolile, scoala respective unde s-a jucat meciul )a fost inchisa cateva zile, a noastra are deocamdata e program normal.

 

mai sunt inchise alte vreo 2 scoli care sunt  la 30-40 min distanta...nu stiu acolo care e treaba.

 

la biserica se dezinfecteaza la greu in weekend. 

 

in magazine, la Costco de ex. duminica la ora 10 nu mai era aglomeratia din weekendul precedent....dar am vazut ca si la alte magazine sunt multe produse lipsa si sunt notes puse ca lumea sa cumpere produse in cantitati reduse, sa fie pt toata lume.

 

marketul am inteles ca a cazut rau astazi, ca in 2008 ...nu stiu daca e stirea buna, nu am avut timp sa citesc prea mult. asta influenteaza negative multe aspect economice.



#22
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 00:09

Nr mare de decese din Italia și China nu ne permiteau să așteptăm.. să mai vedem ce se întâmplă! #Notabene pentru decizia închiderii școlilor. Dar nu e suficient.
 
Experiența Colectiv ne-a arătat că România nu este pregatită pentru gestionarea unei crize sanitare majore. Nici Italia nu este...
Copiii, tinerii, unii dintre noi trecem peste o eventuală infestare cu acest virus, dar acasă avem bunici, avem unchi, mătuși în vârstă cărora le poate fi fatal.
În plus, în situația supraaglomerării sistemului de sanatate, se poate muri și de apendicită, nu-i așa!?
 
Preiau mai jos ideea de calcul din social media și fac un update la cifra zilei de azi,
09.03.2020: #17cazuridecoronavirus în România, neaflăm la scenariul 1
« ....Infecțiozitatea acestui virus este la 2.5. Asta înseamnă că fiecare persoană dă boala mai departe la (între) două și trei persoane. Nu există imunitate naturală, virusul este nou, nu știm dacă vreunul distruge virusul înainte să devină contagios. Premisa e că dacă îl iei, îl dai mai departe. Cine primește poate face forme foarte ușoare/ asimptomatice, sau poate dezvolta temperatură, tuse etc.
Din 17 persoane infectate, în 5 săptămâni, dacă oamenii nu colaborează și/sau autoritățile nu își fac treaba, la o perioadă medie de incubație de 7 zile, matematic avem:
Săptămâna #1: 17 x 2.5 = 42.5
Săptămâna #2 42.5 x 2.5 = 106.25
Săptămâna #3 106.25 x 2.5 = 265.62
Săptămâna #4 265.62 x 2.5 = 664.06
Săptămâna #5 664.06 x 2.5 = 1660.15
Atenție că sistemul medical nu se golește, în continuare au loc accidente rutiere, infarcturi miocardice, enterocolite, apendicite, picioare rupte etc.
....
România a avut declarat primul caz de Covid-19 pe 26 februarie. O serie pe 12 săptămâni (adică până la sfârșitul lunii aprilie) arată că, fără intervenția autorităților, și cooperarea populației, la sfârșitul lunii aprilie am putea avea peste 1 milion de persoane care să fi contactat boala. Este o cifră greu de crezut. Dar între 17 și aprx 1 milion, stau doar un sistem medical, niște proceduri, și o societate inegal informată, inegal educată, și inegal convinsă.
La 1 mil de persoane care să fi contactat boala, România nu are resursă de terapie intensivă, fie ea și supleată militar. Mortalitatea indică o cifră de aprx 30 de mii de oameni.
 
Acesta nu este un exercițiu. Este scenariul real.
Acesta nu este Colectiv. Colectiv, prin comparație, a fost un incident emoțional unic, dar incomparabil mai puțin morbid.
Sprijiniți sistemul medical. Fiți fiecare în parte responsabil. Păstrați regulile de igienă. Și chiar dacă nu aveți simptome, dacă ați fost în contact cu oricare persoană suspectă de coronaviroză, indiferent dacă a fost sau nu testată pozitiv, informați autoritatea sanitară și rămâneți acasă pentru minim 10 – 14 zile.
O spun din nou. Sprijiniți sistemul medical. » Dr Gabriel Diaconu

Editat de alinuk, 10 martie 2020 - 00:12 .


#23
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 00:46

Alinuk, in Italia epidemia a mers așa, ca sa zic “viața bate calculele”! 

in 3 săptămâni: 

 

Miniaturi atasate

  • C72B0A12-C870-4EE0-A329-73F77CEAC8E0.jpeg


#24
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 09:10

Alinuk, in Italia epidemia a mers așa, ca sa zic “viața bate calculele”! 

in 3 săptămâni: 

E posibil ca monitorizările / testările să fie făcute în bloc, intr-o perioadă de o zi/două..

Nu știu exact cum să apreciez.



#25
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 00:28

 

Nr mare de decese din Italia și China nu ne permiteau să așteptăm.. să mai vedem ce se întâmplă! #Notabene pentru decizia închiderii școlilor. Dar nu e suficient.
 
Experiența Colectiv ne-a arătat că România nu este pregatită pentru gestionarea unei crize sanitare majore. Nici Italia nu este...
Copiii, tinerii, unii dintre noi trecem peste o eventuală infestare cu acest virus, dar acasă avem bunici, avem unchi, mătuși în vârstă cărora le poate fi fatal.
În plus, în situația supraaglomerării sistemului de sanatate, se poate muri și de apendicită, nu-i așa!?
 
Preiau mai jos ideea de calcul din social media și fac un update la cifra zilei de azi,
09.03.2020: #17cazuridecoronavirus în România, neaflăm la scenariul 1
« ....Infecțiozitatea acestui virus este la 2.5. Asta înseamnă că fiecare persoană dă boala mai departe la (între) două și trei persoane. Nu există imunitate naturală, virusul este nou, nu știm dacă vreunul distruge virusul înainte să devină contagios. Premisa e că dacă îl iei, îl dai mai departe. Cine primește poate face forme foarte ușoare/ asimptomatice, sau poate dezvolta temperatură, tuse etc.
 
 

 

dar stim daca ajungi contagios chiar mori? imunitatea naturala exista in fiecare dintre noi daca nu am luat prea multe antibiotice, pastile si alte pilule. 

 

faptul ca se transmite atat de mult nu inseamna decat ca oamenii nu stiu esentialul si anume sa te speli pe mani .

 

edit: si a tusi si stranuta in cotul mainii sau servetel , nu in palma , palma cu care  atingi dupa aceea te tot ce atingi.

 

cu ocazia aceasta poate invatam si pe altii cum sa stranuti fara sa infecteztezi pe altii indiferent de ce virus poti purta. 


Editat de a_alinta, 11 martie 2020 - 01:19 .


#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 08:20

dar stim daca ajungi contagios chiar mori? imunitatea naturala exista in fiecare dintre noi daca nu am luat prea multe antibiotice, pastile si alte pilule. 

 

faptul ca se transmite atat de mult nu inseamna decat ca oamenii nu stiu esentialul si anume sa te speli pe mani .

 

edit: si a tusi si stranuta in cotul mainii sau servetel , nu in palma , palma cu care  atingi dupa aceea te tot ce atingi.

 

cu ocazia aceasta poate invatam si pe altii cum sa stranuti fara sa infecteztezi pe altii indiferent de ce virus poti purta. 

Cum sa nu existe imunitate naturala. Tocmai pt ca este nou cei 95 din 100 de persoane infectate care se vindeca in 4-7 zile este datorata exact imunitatii proprii.  [:)]



#27
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 09:17

Mie mi se pare extrem de neverosimil ca un virus care a omorât peste 4300 oameni sa poata fi omorât el însuși cu apa si săpun. Scade sansa da, poate , scade sansa sa capeți alte boli / alti viruși care ar imunodepresa org, dar cam atât. 

 



#28
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 09:21

Mie mi se pare extrem de neverosimil ca un virus care a omorât peste 4300 oameni sa poata fi omorât el însuși cu apa si săpun. Scade sansa da, poate , scade sansa sa capeți alte boli / alti viruși care ar imunodepresa org, dar cam atât. 

Nu omoara sapunul nici un virus.... dar il trimite la plimbare ....ceea ce e cam tot pe acolo.  [:)]



#29
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 09:27

Cum sa nu existe imunitate naturala. Tocmai pt ca este nou cei 95 din 100 de persoane infectate care se vindeca in 4-7 zile este datorata exact imunitatii proprii.  [:)]

 

Cam 80% se vindecă fără spitalizare, nu 95%.



#30
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 09:40

Cam 80% se vindecă fără spitalizare, nu 95%.

Un raspuns imun destul de ridicat pt un virus nou si fara nici un vaccin.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

  • Saptamana 25

    lili.95
    - Ieri, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -