Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Care este vârsta potrivită pentru a avea un copil?


27 raspunsuri la acest subiect

#11
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 07:13

De parca ar exista o lege care sa stabileasca varsta pt a avea copii.... Depinde cum ti-e viata, unde te duce, alaturi de cine... sunt o gramada de factori care influenteaza varsta la care o femeie de vine mama: gasirea partenerului potrivit (in primul rand), studii, cariera, situatie financiara la momentul respectiv, atmosfera din familie etc. Sarcina usoara! Si eu am nascut primul copil cam ca tine, intre 28 si 29 de ani.

Multumesc  [flo2]



#12
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 11:47

Of, ai parte de niste persoane care vorbesc sa se afle in treaba!  Si de astia sunt multi! Daca nu ai copil de ce nu  ai, daca ai unul de ce nu doi, de ce nu stai la casa , de ce nu ai sapca... [:)]  Sarcina  usoara !



#13
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 10 martie 2020 - 13:15

E urit din partea rudelor. Evita-le si aveti grija de voi.

 

29 de ani e cit se poate de bine, nu sunt riscuri de virsta nici intr-un sens nici in altul, aveti amindoi o situatie, sunteti impreuna.

Daca ai fi avut 13 ani sau 59, as fi inteles. [:)]

 

Sarcina usoara si odihniti-va bine amindoi.



#14
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 11 martie 2020 - 15:38

Nu înțeleg de ce te frămânți din cauza nesimțirii și lipsei de tact a rudelor tale. Ca doar n-o sa le ceri lor bani să-ți crești copilul sau sa apelezi la ajutorul lor, asa ca să facă bine să-și tina părerile pentru ei/ele sau sa se gândească de doua ori înainte de a deschide gura și a-și da cu părerea despre viata ta personala și alegerile pe care le faci în viata.

Asa ca vezi-ți liniștită de sarcina, alături de soțul tău, și evita sa mai interacționezi cu acele persoane, spune-le sa-și vadă de viata lor perfecta și sa te lase pe tine în pace.

Ca fapt divers, eu am devenit mama la 37 de ani. Îți dai seama ce-ar fi comentat persoanele despre care povesteai, dacă erai în locul meu?!? 

sa stii ca e greu pentru unele persoane sensitive sa lase la o parte imaturitatea altora. 

   

 e usor sa spui ca nu intelegi de ce te framanti unei persoane care simte negativitatea persoanelor din jur.   eu am devenit mama a doua oara la 38 de ani si jumatate si vreau sa spun ca raspunsul soacrei la aflarea vestii ca sunt insarcinata nu a fost de felicitare ci de ingrijorare , in sensul de aducere aminte a ei de cat de greu se cresc copiii.  era vorba doar de copiii ei, ca ai mei au crescut fara greutati, fara probleme.  

 

pe mine m-a ajutat oceanul sa trec peste negativitatile altora , sper ca pe iulia sa o ajute raspunsurile noastre sa treaca peste parerile altora !



#15
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 10:57

Multumesc fetelor pentru mesajele voastre să știți că mi-au fost de foarte mare ajutor  [flor]



#16
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 11:10

sa stii ca e greu pentru unele persoane sensitive sa lase la o parte imaturitatea altora. e usor sa spui ca nu intelegi de ce te framanti unei persoane care simte negativitatea persoanelor din jur. eu am devenit mama a doua oara la 38 de ani si jumatate si vreau sa spun ca raspunsul soacrei la aflarea vestii ca sunt insarcinata nu a fost de felicitare ci de ingrijorare , in sensul de aducere aminte a ei de cat de greu se cresc copiii. era vorba doar de copiii ei, ca ai mei au crescut fara greutati, fara probleme. pe mine m-a ajutat oceanul sa trec peste negativitatile altora , sper ca pe iulia sa o ajute raspunsurile noastre sa treaca peste parerile altora !

Pe mine m-au ajutat foarte mult mesajele de aici și faptul că am descoperit că odată cu sarcina nu mă mai controlez absolut deloc și le spun exact ce gândesc, înainte eram mai calmă acum pur și simplu explodez si uit că ar trebui să mă abțin, de exemplu ieri am fost să-mi i-au rezultatele de testul TORCH și din fericire analizele au ieșit perfect chiar dacă toată lumea mă speria că o să am toxoplazmoză pentru că am pisică ,când am văzut că totul e ok am ținut să-mi anunț cumnata că sa înșelat  [:-)))]

Acum mă consult cu altă problemă sunt supărați că nu vreau să le spun sexul copilului ,le-am explicat că nu îl știu încă dar au zis că nu vreau eu să le spun și chiar am decis să nu le spun până la urmă orice ar fi tot al nostru e!



#17
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 11:25

Acum mă consult cu altă problemă sunt supărați că nu vreau să le spun sexul copilului ,le-am explicat că nu îl știu încă dar au zis că nu vreau eu să le spun și chiar am decis să nu le spun până la urmă orice ar fi tot al nostru e!

Mai, dar oamenii astia ai tai nu mai au si alte lucruri de facut?  [:-)))] La ei acasa este totul perfect?



#18
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 11:40

Mai, dar oamenii astia ai tai nu mai au si alte lucruri de facut? [:-)))] La ei acasa este totul perfect?

Așa se pare  [:-)))]că nu prea au altceva de facut 



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 12:01

Ești cam masochista, bag seama. De ce păstrezi / întreții legătura și comunicarea cu aceste persoane toxice?

Asa cum ai povestit, ai și tu partea ta de vina, cu ce ți-a fost de folos ca ți-ai anunțat cumnata? Te-ai răcorit pe moment, ok, dar chiar trebuia s-o anunți? Dacă te suna ea sa te întrebe, ok. Dar dacă nu a făcut-o, tu de ce mai agiți apele? E vorba de acea cumnata, soția fratelui tău, cea care face copii pe banda rulanta și trăiesc din alocații și ajutor social? Să-și vadă frate de viata ei perfecta și minunata. 

Spune-le clar și răspicat ca e sarcina ta, corpul tău, copilul tău, deciziile le iei împreună cu soțul tău, și dacă nu se potolesc sa comenteze sau sa se bage în viata voastră, veți rupe orice legătură cu ele. 



#20
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 12 martie 2020 - 12:23

Ești cam masochista, bag seama. De ce păstrezi / întreții legătura și comunicarea cu aceste persoane toxice? Asa cum ai povestit, ai și tu partea ta de vina, cu ce ți-a fost de folos ca ți-ai anunțat cumnata? Te-ai răcorit pe moment, ok, dar chiar trebuia s-o anunți? Dacă te suna ea sa te întrebe, ok. Dar dacă nu a făcut-o, tu de ce mai agiți apele? E vorba de acea cumnata, soția fratelui tău, cea care face copii pe banda rulanta și trăiesc din alocații și ajutor social? Să-și vadă frate de viata ei perfecta și minunata. Spune-le clar și răspicat ca e sarcina ta, corpul tău, copilul tău, deciziile le iei împreună cu soțul tău, și dacă nu se potolesc sa comenteze sau sa se bage în viata voastră, veți rupe orice legătură cu ele.
I-am zis doar pentru că ieri toată ziua la sunat pe soțul meu să îl întrebe de ce nu îi răspund la mesaje, cu cumnata aceasta chiar nu am avut probleme în afară de faptul că nu îmi agreează pisoiul dar în rest cred că e singura care ma sprijinit în tot acest timp, ceea despre care vorbești tu e sora mea cu care nu mai vorbesc de opt ani !

Editat de IULIA0514, 12 martie 2020 - 15:56 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -