Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fakenews - split de la subiectul Corona in Italia


45 raspunsuri la acest subiect

#41
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 01:21

Care e alternativa la presa libera, dupa opinia voastra?

 

Michelle, in articolul respectiv nu se mentiona sursa, autorii studiului? Eu cred ca da.

 

Care e alternativa, sa nu se publice nimic? Sau numai ce e aprobat de cineva? De cine?

Jurnalistii sunt obligati prin deontologia meseriei sa verifice stirea din mai multe surse. Ca unii nu o fac, e alta poveste.

 

Ce nevoie mai e sa se starneasca panica fara fundament, cand seful OMS declara ca lumea trebuie sa se pregateasca pentru o posibila pandemie?  Ca unii nu trec stirile prin filtrul ratiunii si considera ca gata a venit sfarsitul lumii asta e iar o alta poveste.

 

Presa nu e obligata sa faca educatie, doar sa informeze.

 

( Am urmat un curs postuniversitar de doi ani de jurnalistica si stiu ceva despre meserie, chiar daca nu am practicat- o, imi lipsea acel tupeu de a pune intrebari incomode, de a deschide usi. Sustin neconditionat libertatea presei, pentru ca alternativa o stiu.)



#42
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 12:17

Care e alternativa la presa libera, dupa opinia voastra?

 

Michelle, in articolul respectiv nu se mentiona sursa, autorii studiului? Eu cred ca da.

 

Care e alternativa, sa nu se publice nimic? Sau numai ce e aprobat de cineva? De cine?

Jurnalistii sunt obligati prin deontologia meseriei sa verifice stirea din mai multe surse. Ca unii nu o fac, e alta poveste.

 

Ce nevoie mai e sa se starneasca panica fara fundament, cand seful OMS declara ca lumea trebuie sa se pregateasca pentru o posibila pandemie?  Ca unii nu trec stirile prin filtrul ratiunii si considera ca gata a venit sfarsitul lumii asta e iar o alta poveste.

 

Presa nu e obligata sa faca educatie, doar sa informeze.

 

( Am urmat un curs postuniversitar de doi ani de jurnalistica si stiu ceva despre meserie, chiar daca nu am practicat- o, imi lipsea acel tupeu de a pune intrebari incomode, de a deschide usi. Sustin neconditionat libertatea presei, pentru ca alternativa o stiu.)

 

In situații de astea extreme cum e acum Coronavirus, nu avem nevoie de publicații care sa publice pe prima pagina tot felul de scenarii gen: Britons could be forced to put their lives on hold for THREE MONTHS! Pe ce studii științifice se bazează stirea asta și de ce e necesară acum cind lumea deja e panicata? Apoi știri de genul: toate rafturile sint goale in magazine, cind defapt e doar un raft golit in nu-știu ce magazin, dar prezentat ca fiind o chestie generală. Normal ca mulți se reped sa cumpere tot ce mișcă, ca au văzut in ziar ca e jale.Ori stire ca sute de scoli s-au închis cind defapt s-au închis doar 11 scoli ca au avut copii plecați la ski in Italia. 

 

A fost in ziar o știre ca India nu mai trimite paracetamol încoace, ca îl tin pentru ei. Deja nu mai avem paracetamol pe rafturi, de unde pina la stirea asta era destul. Probabil vor aduce, dar durează. Nici macar nu știu dacă India are Coronavirus! 

Apoi au fost publicate poze din Australia cu oameni cumpărând hirtie igienica, văd ca a început criza și aici. Se pare ca vin vremuri kkcioase! 
 

Deci una e sa publici știri și alta e sa fabrici știri mai ales in situații de astea de criza.



#43
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 12:53

Care e alternativa la presa libera, dupa opinia voastra?

 

Michelle, in articolul respectiv nu se mentiona sursa, autorii studiului? Eu cred ca da.

 

Care e alternativa, sa nu se publice nimic? Sau numai ce e aprobat de cineva? De cine?

Jurnalistii sunt obligati prin deontologia meseriei sa verifice stirea din mai multe surse. Ca unii nu o fac, e alta poveste.

 

Ce nevoie mai e sa se starneasca panica fara fundament, cand seful OMS declara ca lumea trebuie sa se pregateasca pentru o posibila pandemie?  Ca unii nu trec stirile prin filtrul ratiunii si considera ca gata a venit sfarsitul lumii asta e iar o alta poveste.

 

Presa nu e obligata sa faca educatie, doar sa informeze.

 

( Am urmat un curs postuniversitar de doi ani de jurnalistica si stiu ceva despre meserie, chiar daca nu am practicat- o, imi lipsea acel tupeu de a pune intrebari incomode, de a deschide usi. Sustin neconditionat libertatea presei, pentru ca alternativa o stiu.)

Nu exista alternativa la presa  libera.

La a nu  iti face meseria cum trebuie exista.

 

Pana acum vreo 10 ani se putea.



#44
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 13:19

Nu vreau să pară că iau apărarea presei, dar lucrurile s-au schimbat de acum 10 ani și o să treacă încă ceva vreme până când lucrurile se vor așeza.

 

Modul în care se făcea jurnalism în sec. XX nu mai corespunde din punct de vedere economic cu realitatea de astăzi. Jurnalismul pe stil vechi se baza pe ziarul tipărit și pe abonament (pentru că totuși ai nevoie de bani pentru a susține un jurnalism de calitate). Astăzi doar o mică parte din ziare se mai pot susține așa. Internetul și știrile ”la liber” (fără să plătești pentru ele) schimbă fața industriei. De aici goana după clicuri cu titluri care mai de care mai inflamate, ca să zic așa.

 

Pentru mine o soluție este să susțin financiar jurnalismul de calitate (sunt ziare care au știri pe internet fără abonament, dar poți plăti o sumă modică pentru ca ei să poată să se susțină financiar mai departe).



#45
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 14:12

Trebuie sa acceptam ca este si rolul nostru sa contribuim financiar pentru jurnalism de calitate. Eu am abonament pentru ca e frustrant sa vezi titlul dar sa nu poti citi continutul unui articol. E un cost dar nu o suma exagerat de mare pe luna. Si este pentru o cauza buna.



#46
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 06 martie 2020 - 16:57

De acord cu Danielag si Otiliav. As adauga la problema faptul ca nivelul educatiei, in special educatia civica a scazut simtitor de mult. Devine greu pentru cititorul de rand sa aplice un filtru personal ancorat intr-o educatie serioasa. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -