Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fakenews - split de la subiectul Corona in Italia


45 raspunsuri la acest subiect

#1
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 01 martie 2020 - 12:45

Intreaba cineva daca cel decedat avea si alte afectiuni?NSau ce varsta avea sau ce conditii de viata.Se stie ca un organism tarat cu deficiente poate suferi mult mai grav decat o persoana perfect sanatoasa?

 

Chiar nu observa nimeni ca se incearca distragerea atentiei apelandu-se la partea emotionala,la partea de subconstient responsabila cu supravietuirea?

De foame s emoare mult mai des....dar na....hai sa speriem populatia si ...

 

S-a scris deja despre tot ce ai insirat aici la celelalte subiecte despre Coronavirus, deci a observat lumea ca se exagerează, in special presa își face de cap. Ar trebui Trași la răspundere pentru haosul care îl crează.



#2
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 martie 2020 - 22:39

S-a scris deja despre tot ce ai insirat aici la celelalte subiecte despre Coronavirus, deci a observat lumea ca se exagerează, in special presa își face de cap. Ar trebui Trași la răspundere pentru haosul care îl crează.

cand și unde a fost trasa la răspundere presa pt toate tâmpeniile care le debitează.

In ultimii 4 ani dam dintr-un circ in altul numai din cauza presei, nu știu ce sa mai scorneasca doar sa facă valuri.

problema gravă acum cu, Corona e ca va avea implicații economice f mari, marketul, confidenta populației, turismul, imobiliarele vor avea f mult de suferit.

presa nu face decât sa escaladeze, exagereze, de multe ori din interese politice. 

Ar trebui Trași la răspundere de câte ori distribuie o știre falsa, lipsită de dovezi. 



#3
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 00:09

pai nu ai cum sa tragi pe cineva la raspundere pentru ca omul  nu gandeste. 

 

si exact pe asta se bazeaza puterea presei, care este a 4 putere in orice stat,  pe prostia umana, adica incapacitatea de a gandi individual , indiferent de religia sau de politica care crezi tu , ca fiinta umana, ca e cea corecta.

 

edit: se bazeaza pe gandirea colectiva care e inca impregnata in majoritatea.


Editat de a_alinta, 02 martie 2020 - 01:22 .


#4
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 15:41

cand și unde a fost trasa la răspundere presa pt toate tâmpeniile care le debitează.

In ultimii 4 ani dam dintr-un circ in altul numai din cauza presei, nu știu ce sa mai scorneasca doar sa facă valuri.

problema gravă acum cu, Corona e ca va avea implicații economice f mari, marketul, confidenta populației, turismul, imobiliarele vor avea f mult de suferit.

presa nu face decât sa escaladeze, exagereze, de multe ori din interese politice. 

Ar trebui Trași la răspundere de câte ori distribuie o știre falsa, lipsită de dovezi. 

 

De ce sa fie presa trasa la raspundere? Treaba presei e sa ofere informatii cum crede de cuviinta, nu sa linisteasca populatia, asta e treaba autoritatilor. Ar trebui sa nu mai prezinte numarul in crestere al cazurilor, sau sa nu vorbeasca de o pandemie aproape iminenta? Presa nu e infaelibila, or sa mai apara si cateva stiri false,exista zvonuri multe, dar in mare parte, am vazut ca informatiile au fost destul de exacte. E normal ca noi, oamenii sa ne speriem un pic vazand numarul in crestere, unii dintre noi au tendinta sa se panicheze. Increderea in autoritati, ca stiu ce fac si gestioneaza bine situatia ne va face sa ne panicam mai putin, dar, cel putin in Romania, aceasta incredere nu e foarte mare.

In alta ordine de idei, cel mai bine ar fi sa invatam din experienta Chinei, OMS i-a dat exemplu de urmat pentru cum au gestionat epidemia. Cea mai mare problema a fost numarul relativ mare de cazuri care aveau nevoie de spitalizare. Personalul medical s-a dovedit depasit de situatie, locurile in spital au foat insuficiente. Chinezii au reusit sa contruiasca spitale noi in timp record, nu stiu cate din celelate tari vor fi capabile sa o faca. Inca au probleme cu personalul medical, recent am citit ca au murit doi medici relativ tineri din cauza conoravirusului, dar mai ales de epuizare ca au lucrat peste 30 de zile fara intrerupere. Intr-adevar, majoritatea victimelor sunt persoane in varsta  si/sau cu conditii medicale preexistente, dar sunt si victime printre oameni mai tineri si sanatosi. Cel mai bine e sa incercam sa ne ferim adoptand mijloacele de protectie. Parintii nostri se gasesc printre persoanele in varsta aflate in categoria de risc, si majoritatea au  probabil probleme de sanatate preexistente pe care le tin sub control, asa ca ar fi bine sa fim noi prudenti si pentru binele lor.

Mie mi se pare daunatoare panica, dar tind sa cred ca e mai periculos sa fim nepasatori, sa tratam cu prea mare usurinta aceasta epidemie sa nu facem ce tine de noi sa nu o contacatm sau sa o transmitem mai departe.


Editat de Camelia09, 02 martie 2020 - 15:47 .


#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 18:23

De ce sa fie presa trasa la raspundere? Treaba presei e sa ofere informatii cum crede de cuviinta, nu sa linisteasca populatia, asta e treaba autoritatilor. ... Mie mi se pare daunatoare panica, dar tind sa cred ca e mai periculos sa fim nepasatori, sa tratam cu prea mare usurinta aceasta epidemie sa nu facem ce tine de noi sa nu o contacatm sau sa o transmitem mai departe.

in câteva tari sunt legi date in ce privește fake news.

 

Si eu am spus de la început la subiectul celălat ca din punctul meu de vedere nu cred ca treb sa tratam virusul cu ușurintă, ca orice virus de gripa.

 media in România are un stil de a anunța știrile într-un fel alarmant de parca vine apocalipsa... asta impresia personală care o am de fiecare data când ma uit la știrile romanesti( mai rar)...

Si aici media e deja faimoasa pt știrile bias care le transmite in funcție de orientarea politica și de unde vin banii. 



#6
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 20:35

in câteva tari sunt legi date in ce privește fake news.

 

Si eu am spus de la început la subiectul celălat ca din punctul meu de vedere nu cred ca treb sa tratam virusul cu ușurintă, ca orice virus de gripa.

 media in România are un stil de a anunța știrile într-un fel alarmant de parca vine apocalipsa... asta impresia personală care o am de fiecare data când ma uit la știrile romanesti( mai rar)...

Si aici media e deja faimoasa pt știrile bias care le transmite in funcție de orientarea politica și de unde vin banii. 

Mi se pare mult mai periculos sa ingradesti libertatea presei, decat faptul ca apar stiri false si aici ma gandesc la exemplul Turciei unde jurnalistii, si nu numai, sunt inchisi daca publica stiri critice la adresa regimului aflat la conducere, si la exemple putem adauga Rusia si China.

Intr-adevar presa din Romania e un pic alarmista, probabil ca asta prinde mai bine la public, dar nu-i asa o mare problema mare. La faza cu bias e de inteles, fiecare vedem lumea altfel, unde unii vad motiv de ingrijorare, sau de critica, altii vad normalitate si motiv de lauda. Depinde cum privesti problema. Asta nu e neaparat rau, nu face stirile sa fie false, adica sunt aceleasi informatii, numai perspectiva e un pic diferita.

Ma gandeam aici la o campanie social media anti violenta domestica lasata in Romania care consta in schimbarea titlurilor, adica in loc de, "Tanara din orasul X  a fost batuta si sechestrata de fostul iubit" sa spunem "Un barbat si-a batut si sechestrat fosta iubita", desi titlul spune acelasi lucru reactia pe care ne-o trezeste este diferita: prima varianta provoaca un sentiment de compatimire a victimei, pe cand a doua provoaca furie impotriva agresorului.

In final ne putem informa din mai multe surse astfel incat sa nu ne lasam pacaliti de stiri false, mai ales ca accesul la informatii este mult mai usor decat in trecut.


Editat de Camelia09, 02 martie 2020 - 23:25 .


#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 martie 2020 - 11:38

Camelia, eu ii dau dreptate lui Michelle. Nu  a vorbit nimeni de libertatea  presei, ingradirea ei.

Se vorbeste mai mult de deontologia profesionala a jurnalistului.

El are  obligatia de a-mi transmite stirea asa cum este dupa ce o verifica din cel putin 2 surse.

De ce presa transmite non-stop numarul de decese?

De ce nu spune: 500 s-au facut bine 2 au murit? Ea spune: au murit 2 persoane in Italia, 3 in Germania, sa ne spalam pe maini... valeu!

 

Daca jurnalistul ia stirea  de pe site-ul Ministerului Sanatatii eu doresc sa citesc in ziar materialul reprodus exact, doresc sa aud citita stirea asa cum apare comunicatul pe site-ul Ministerului.

Nu sa mi se  povesteasca ce a retinut jurnalistul la care sa adauge  propriile parerei sau propriul ton in functie de preferintele politice.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 martie 2020 - 11:42

 

Se vorbeste mai mult de deontologia profesionala a jurnalistului.

El are  obligatia de a-mi transmite stirea asa cum este dupa ce o verifica din cel putin 2 surse.

 Mai exista asa ceva?

 

Si eu am un dinte impotriva presei si nu de azi de ieri, ramin la ideea ca profita de puterea pe care o au si nu neaparatr in sensul bun.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 03 martie 2020 - 11:50

Nu, Anda. Nu prea mai exista

Mi-e cam scarba de mare parte din presa.

 

De aceea am ajuns cititoare a  site-urilor oficiale ale ministerelor, parlamentului, a monitoruluui oficial...



#10
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 03 martie 2020 - 12:13

Eu sunt abonata la un ziar local care verifica info din mai multe surse. Articolele sunt seci, bazate pe fapte, fara detalii subiective. Evident ca nu au subiecte de barfe, de scandal.

 

Si exista o divizie de politie pentru ce se publica pe net. In principal sterg articole false si amendeaza unde e cazul. Tot ei verifica si discutii personale pe media.

Sau am citit ca au amendat un blogger pentru ca a promis in mod repetat premii dar nu le-a oferit. 


Editat de Otiliav, 03 martie 2020 - 13:34 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -