Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Militantii anti-vaccinare, de ce asa de inraiti?

vaccinarea anti-vaccinare

90 raspunsuri la acest subiect

#41
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 15:27

Nu stiu unde am mentionat eu de vaccinuri la copii?? Am doi copii care au primit vaccinurile pana la 4 ani (in alta tara) si totul ok. In tara in care am fost NU ESTE OBLIGATORIU, dar am ales sa le fac vaccinurile.

 

Dezbaterea care am purtat-o eu era strict pe obligativitatea vaccinari (nu am zis la copii sau la adulti): 

 

"Mai clar, nu sunt de acord cu impunerea vaccinelor asupra populatie ca metoda de de preventie in grup, pentru ca este un drept fundamental ca oamenii sa aleaga ce se intampla cu viata sau corpul lor."

 

Toti care ati raspuns nu ati adus nici un argumet la ce am spus eu... toti mergeti pe feelings

 

Vreau sa aud un argument de ce este bun ca vaccinul sa fie obligatoriu si cum rezolva aceasta obligativitate problema. Cum am spus toti cei care s-au vacciniat pana acum cu toate vaccinele la zi... totusi nu au protectie la COVID-19.

 

Fleur si ce daca stalcesc limba Romana? Te ajuta ceva daca iti spun ca sunt cetatean al unei alte tari si am plecat din tara de foarte mult timp (acum sunt inapoi pentru o perioada limitata)? Folosind gramatica altei limbi am inceput sa stalcesc Romana, intradevar....ai tu grija sa te protejezi de troli ca mine. 

 

 

PS1: Astept steregerea contului si a postarilor mele oricand.


Editat de Toni2015, 09 aprilie 2020 - 15:39 .


#42
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 15:40

 Cum am spus toti cei care s-au vacciniat pana acum cu toate vaccinele la zi... totusi nu au protectie la COVID-19.

 

Toate vaccinurile existente sunt fiecare pt un anumit virus, pt o anumita tulpina. Covid-19 este un virus nou. Vaccinurile sunt menite sa invete sistemul imunitar cum sa reactioneze impotriva acelei tulpini de virus pt care este destinat.  Drept urmare, nici unul din vaccinurile existente nu invata sistemul imunitar cum sa lupte impotriva COVID. De aia ... 



#43
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 15:41

"Mai clar, nu sunt de acord cu impunerea vaccinelor asupra populatie ca metoda de de preventie in grup, pentru ca este un drept fundamental ca oamenii sa aleaga ce se intampla cu viata sau corpul lor."

 

Sa vedem 
Tu alegi sa nu te vaccinezi
Te imbolnavesti
Daca tu mori sau nu  este alegerea ta.
DAR
Tu fiind bolnav imbolnavesti copilul din vecini care are 1 an si nu poate fi vaccinat la aceasta varsta cum poti fi tu

Copilul moare din cauza ta. 
Daca erai vaccinat erai sanatos si traia si copilul vecinilor tai.

 

Care este dreptul copilului vecinilor tai la viata, cum a fost respectat de tine si ce pedeapsa trebuie sa primesti pentru omor?



#44
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 16:09

sper ca nu despre covid este  vorba in obligativitatea vaccinarii,  eu cel putin asa am inteles de la toni , ca vorbeste despre obligativitatea vaccinarii antigripale, nu vaccinarii copiilor dupa nastere. 

 

iar pentru a invata un sistem  imunitar sa recunoasca in fiecare an cate o noua tulpina de virus,  primul pas este sa ai un sistem imunitar bun, nu spun puternic dar nici la pamant de pici la pat la prima pala de vant.  iar in directia asta, a intaririi sistemului umanitar nu am vazut atatea cercetari ca pentru vaccinurile care ne invata sistemul sa recunoasca un mereu alt virus. 

 

cu tot respectul , am inteles politica forumului referitor la vaccinari dar sper ca nu e vorba si de obligativitatea vaccinari antigripale pentru ca daca se va ajunge acolo inseamna ca intr-adevar aceasta "pandemie" are alta agenda.  



#45
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 16:12

Sa vedem 
Tu alegi sa nu te vaccinezi
Te imbolnavesti
Daca tu mori sau nu  este alegerea ta.
DAR
Tu fiind bolnav imbolnavesti copilul din vecini care are 1 an si nu poate fi vaccinat la aceasta varsta cum poti fi tu

Copilul moare din cauza ta. 
Daca erai vaccinat erai sanatos si traia si copilul vecinilor tai.

 

Care este dreptul copilului vecinilor tai la viata, cum a fost respectat de tine si ce pedeapsa trebuie sa primesti pentru omor?

 

Ok, ok... acum mergem undeva (cel putin partial).

 

Argumentul pe care il aduci tu este ca daca o persoana rea intentionalta care nu spune ca este bolnava merge prin locuri publice (sau la vecini care au copii mici) si infecteaza pe altii ...deci automat ar trebuii sa fie pedepsiti cu (cel putin) inchisoare...

 

Deci argumentul tau este: nu faci vaccin =  intri la inchisoare sau mai nasol

 

Plus argumentul tau este ca oamenii se imbolnavesc pentru ca nu s-au vaccinat. Atunci de ce pana acum nu ai facut alte boli pentru care nu te-ai vaccinat? Nu prea face sens...

 

Imagineaza-ti vecinul care merge la autoritati si instat ca vecinul lui trebuie vaccinat ca l-a auzit tusind in mod ciudat si ca ii este frica sa nu cumva sa ii dea ceva si lui... nu stie exact ce, dar mai bine sa ai un vecin vaccinat decat unul nevaccinat.



#46
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 16:17

sper ca nu despre covid este  vorba in obligativitatea vaccinarii,  eu cel putin asa am inteles de la toni , ca vorbeste despre obligativitatea vaccinarii antigripale, nu vaccinarii copiilor dupa nastere. 

 

Mersi!! Cineva care intelege. Bineinteles ca ma refer in general la conceptul de vaccinare obligatorie. 


Editat de Toni2015, 09 aprilie 2020 - 16:21 .


#47
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 16:20

Argumentul pe care il aduci tu este ca daca o persoana rea intentionalta care nu spune ca este bolnava merge prin locuri publice (sau la vecini care au copii mici) si infecteaza pe altii ...deci automat ar trebuii sa fie pedepsiti cu (cel putin) inchisoare...

Ai cerut un argument de ce trebuie sa fie vaccinati.
Nu am scris ca este rau intentionat nicaieri
Poate ca habar nu are ca este bolnav
Dar neffind vaccinat este bolnav
Si fiind bolnav produce moartea altor persoane

Nu ai raspuns la intrebare

Ce pedeapsa ar trebui sa primeasca aceasta persoana care in mod indirect a devenit o bomba de infectie virala si a omorat alte persoane?



#48
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 16:42

Hai sa fim seriosi... si la intrebarea ta iti raspund cu doua intrebari intai: Cu ce trebuie pedepsiti cei din Africa pentru au distribuit HIV in toata lumea? Sau cu ce trebuie pedepsita China pentru COVID-19? 

 

Apropos, sa sti ca sunt precedente la modul in care a fost pedepsita o firma care a infectat toata planeta cu particule de teflon... Deci pedeapsa este simpla cine vrea poate sa dea in judecata pe cel care l-a imbolnavit neintentionat si sa foloseasca sistemul legal sa ceara compensatie, pedeapsa capitala nu este in Romania, dar este inchisoare pe viata (cred)... Daca vecinul si copii si toti mor... atunci cel care a infectat a scapat daca nu moare si el. 

 

Daca vrei sa pedepsesti pe cineva pentru o activitate care raneste sau pune viata in pericol a unei alte persoane atunci foloseste de toate parghiile legale sa ceri compensare si pedepsire. Simplu. Tu ce raspuns ai? Iei tu legea in mana?

 

PS: Filmul se numeste DARK WATERS. 


Editat de Toni2015, 09 aprilie 2020 - 16:46 .


#49
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 16:58

Hai sa fim seriosi... si la intrebarea ta iti raspund cu doua intrebari intai: Cu ce trebuie pedepsiti cei din Africa pentru au distribuit HIV in toata lumea? Sau cu ce trebuie pedepsita China pentru COVID-19? 

 

Apropos, sa sti ca sunt precedente la modul in care a fost pedepsita o firma care a infectat toata planeta cu particule de teflon... Deci pedeapsa este simpla cine vrea poate sa dea in judecata pe cel care l-a imbolnavit neintentionat si sa foloseasca sistemul legal sa ceara compensatie, pedeapsa capitala nu este in Romania, dar este inchisoare pe viata (cred)... Daca vecinul si copii si toti mor... atunci cel care a infectat a scapat daca nu moare si el. 

 

Daca vrei sa pedepsesti pe cineva pentru o activitate care raneste sau pune viata in pericol a unei alte persoane atunci foloseste de toate parghiile legale sa ceri compensare si pedepsire. Simplu. Tu ce raspuns ai? Iei tu legea in mana?

 

PS: Filmul se numeste DARK WATERS. 

Exact cum spuneam - esti doar un troll
Imediat ce ti se raspunde concret si ti se solicita un raspuns tot concret nu doar ca nu il ai, ci in mod clasic (troll) incerci sa schimbi firul discutiei 

 

Revin la afirmatia initiala, persoane ca tine NU trebuie bagate in seama, nu trebuie sa isi piarda nimeni resurse de timp pentru ca nu exista nimic logic, nimic ca si baza de discutie argumentata corect, ci o pierdere inutila in subiecte derivate si deraiate complet inconsistente.

 

Desigur daca cineva doreste sa isi piarda timpul sau are o alta optiune ramane la latitudinea fiecaruia.

 

Esti doar un troll clasic.

Numai bine.



#50
Toni2015

Toni2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 09 aprilie 2020 - 17:12

Trebuie sa recunosc ca aceasta dezbatere nu a fost ce am intentionat... Numai bine si tie. 


Editat de Toni2015, 09 aprilie 2020 - 17:41 .




Etichetat si cu vaccinarea, anti-vaccinare

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -