Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama cu 20 de copii si nu se opreste

mama meseria de mama

19 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 februarie 2020 - 19:39

Uitati aici ceva de admirat.  O mama cu 20 de copii si nu are de gand sa se opreasca.

Cred ca e frumos sa ai 20 de suflete care iti sunt copii - desi nu imi imaginez ce timp are pentru ea aceasta femeie...

 

Cum a reuşit o româncă să nască 20 de copii până la vârsta de 42 de ani. Este mama cu cei mai mulţi copii din România

 

Nu stiu ce sa spun. Bravo ei ca a putut sa dea nastere de 20 de ori si sa ii creasca. 



#2
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 09:17

Chiar e de admirat, dar îmi este și milă de ea în același timp !



#3
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 11:30

Nu o admir si nici nu imi e mila. Fiecare doarme cum isi asterne.

Imi e mila de copii, ca se cresc unii pe altii din alocatii!!



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 11:37

Nici eu nu vad ce e de admirat in asemenea cazuri...

 

Avem la servici o practicanta care vine dintr-o familie cu 14 copii( sunt o secta...), nu vad absolut niciun avantaj in a creste intr-o asemenea familie(niciunul dintre parinti nu lucreaza, la fel traiesc din ajutoare), copila aia e timorata, foarte retrasa, timida, asa sunt toti fratii ei(i-am vazut de citeva ori) iar mama ei(vine si o ia ca fata nu are inca permis)e neingrijita(nu ma refer ca nu e dusa la coafor si manichiura...), nu am cuvinte sa descriu exact situatia.

 

Mama are la fel doar 40 de nai...deci nu se stie daca ramin la cei 14 copii.



#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 11:38

Dat fiind faptul ca nu inteleg, nu pot nici admira.

Consider ca e doar primitiv!



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 12:13

Credeam ca sunt singura care gândește ca nu e nimic de admirat în toată aceasta poveste. 

Mi-e mila de copiii mai mari, care au fost și sunt nevoiți să-și crească frații mai mici, sa spele rufe, sa gătească, sa ajute în casa și în gospodărie, deoarece mama lor, în ultimii 10-15 ani, a avut permanent în brate un bebe și în burta altul.

Probabil ca trăiesc cu toții claie peste grămadă, la limita sărăciei, într-o căsuța neincapatoare, copiii mici moștenesc hainele și încălțările celor mari, etc. Dar dacă ei sunt fericiți și mulțumiți de viata pe care o au, sa fie la ei, nu mi se pare un exemplu de admirat sau demn de urmat. 

 



#7
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 15:51

Bunica mea a avut șapte copii, când am întrebat-o de ce a facut atâția copii mi-a răspuns că trebuia să lucreze cineva când ea îmbătrînește și să o întrețină am rămas socata ,cred intr-un fel e la fel și în cazul lor. 

În schimb sora mea are patru copii de când sa căsătorit face copii din trei în trei ani pentru alocație, ea nu lucrează soțul ei nici atât, trăiesc din alocație și pe spatele părinților 

Eu în schimb sunt căsătorită de nouă ani și de-abia acum astept primul copil, depinde și de gândirea fiecăruia 



#8
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 20:42

si eu m-am gandit ca nu e nimic de admirat, dar mi-a fost... cumva sa scriu, sa nu se considere o jignire. e de o anumita religie, care influenteaza nasterile numeroase.

 

am si eu pe aici o mama de 12 sau 14 copii, nici ea nu mai stie cati are/a avut, crescuti in conditii precare, cel putin 2 cu handicap, in ultima vreme am vazut-o iar aparent insarcinata, de fapt, are o tumora, cancer... :( are mai multi dinti lipsa, e si batuta de tatal copiilor... :(



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 20:45

Probabil ca trăiesc cu toții claie peste grămadă, la limita sărăciei, într-o căsuța neincapatoare, copiii mici moștenesc hainele și încălțările celor mari, etc. Dar dacă ei sunt fericiți și mulțumiți de viata pe care o au, sa fie la ei, nu mi se pare un exemplu de admirat sau demn de urmat. 

 

uite unde traiesc: https://stirileprotv...-ii-cheama.html

 

https://www.libertat...umnezeu-2859138

 

unul din compromisuri: <“Pe unii i-am dat un an-doi mai târziu la școală, i-am mai ținut acasă ca să fie împreună, câte doi”, spune mama lor.
Citeşte întreaga ştire: Am fost acasă la femeia care are 20 de copii! „Am primit cel mai frumos dar de la Dumnezeu: 10 fete și 10 băieți”>

 

(mie imi place cum vorbeste de copii, asta da)


Editat de Pepco, 26 februarie 2020 - 20:52 .


#10
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 20:56

Piroska Szabo, în vârstă de 51 de ani, este din satul Hrip, județul Satu Mare, și a dat naștere la 21 de copii. Cel mai mic copil are 7 ani, iar cel mai mare este în vârstă de 28 de ani.

Piroska Szabo a născut de trei ori gemeni, iar celelalte 15 sarcini au fost cu un singur copil. Femeia a născut normal de fiecare dată, motiv pentru care acum are anumite probleme de sănătate, pe care nu reușește să le trateze din cauza situației financiare precare.

Unii dintre copii au decedat după naștere, o fată a plecat în străinătate, alții sunt la casele lor, iar trei fete și un băiat mai sunt acasă.





Etichetat si cu mama, meseria de mama

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -