Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Coronavirus in Italia. Sansa sa ajunga in Romania si restul Europei este de acum mult mai mare

coronavirus

441 raspunsuri la acest subiect

#41
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 11:55

Da ma Rox, dar in Franta cand au venit aia din China, i-au tinut in carantina nu stiu unde, nu i-au trimis acasa la familii.



#42
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:02

depinde de numar, de stadiul epidemiei, etc. nu e fezabil sa ii tii in alta parte. irosesti resurse



#43
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:05

Și aici se practica. Nu am inteles totuși cine se ocupa de alimentarea lor și colectarea resturilor menajere ( pt cei din spitale se folosesc de unica folosință și se tratează că fiind cu risc). 

 



#44
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:05

Mcoca, și la noi persoanele aduse de pe vasul de croazieră Diamond Princess sunt ținute într-o zonă specială de carantină

 

Acolo era clar că persoanele au fost în legătură directă cu cazuri confirmate. 

 

Pentru cei care vin din zone cum sunt cele din Italia unde nu se știe dacă au intrat sau nu în contact cu persoane afectate, nici nu ai cum să-i pui pe toți în zone speciale. Nu există atâtea spații de carantină.



#45
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:13

Da ma Rox, dar in Franta cand au venit aia din China, i-au tinut in carantina nu stiu unde, nu i-au trimis acasa la familii.

 

Si aici i.a ținut pe cei adusi din China in orașe militare, dar când a explodat Nr de cazuri i.a împărțit așa: O parte acasa(cu simptome ușoare), o parte in spital și una în A.T.I. .

 

La tv spun că e posibil sa existe mai multe cazuri și în țări precum Franța sau Germania, dar nu sunt diagnosticate deocamdată deoarece nu au apărut simptomele. Aici s.au descoperit atât de mult intr.un timp atât de scurt pt că strategia adoptată a fost aceea de a reconstrui toate contactele fiecărei persoane infectate și să fie testate (cu sau fara simptome). Așa se speră în izolarea și tratarea lor.



#46
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:25

Mcoca, și la noi persoanele aduse de pe vasul de croazieră Diamond Princess sunt ținute într-o zonă specială de carantină Acolo era clar că persoanele au fost în legătură directă cu cazuri confirmate. Pentru cei care vin din zone cum sunt cele din Italia unde nu se știe dacă au intrat sau nu în contact cu persoane afectate, nici nu ai cum să-i pui pe toți în zone speciale. Nu există atâtea spații de carantină.

 

Depinde . Pe surse ,pasagerii unui avion din Italia ,când au ajuns in Mauritius au fost puși să aleagă intre perioada de carantină / întoarcerea în Italia. Posibil sa îi lase să treacă doar pe cei care vin din zone neafectate( de parcă ar conta din moment ce toți au fost în același avion).

De exemplu în unele orașe unde nu au unde sa ii tina pe cei bolnavi , au început să amenajeze (hoteluri) cu ajutorul armatei . Cred că peste tot se poate face ceva daca se pune osul la treabă și nu se lasă totul la voia întâmplării.



#47
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:32

Buburuza, eu nu știu de Mauritius nimic, eu ziceam de carantina în Ro.

 

În Italia trăiesc cel puțin câteva sute de mii de români (unele surse zic 1 milion sau peste). Dacă o mică parte din ei se hotărăsc să se întoarcă acasă evident că nu ai unde să-i pui în carantină pe toți în spații special amenajate.



#48
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:38

Da , pt un număr atât de mare este imposibil de găsit locuri pentru carantina in spitale. Acum au spus aici la știri că România va tine în carantină toate persoanele care provin din regiunea Veneto/Lombardia.



#49
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:38

ultima masura de protejare anti-coronavirus pe care am citit-o a fost "evitati contactul direct cu animalele si cu suprafetele utilizate de animale". de ce? adica cei suspecti sau chiar infectati, dar carantinati la domiciliu, daca au animalute de casa, le dau virusul???



#50
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:45

ultima masura de protejare anti-coronavirus pe care am citit-o a fost "evitati contactul direct cu animalele si cu suprafetele utilizate de animale". de ce? adica cei suspecti sau chiar infectati, dar carantinati la domiciliu, daca au animalute de casa, le dau virusul???

 

OMS zice că nu:

 

Can pets at home spread the new coronavirus (2019-nCoV)?

At present, there is no evidence that companion animals/pets such as dogs or cats can be infected with the new coronavirus. However, it is always a good idea to wash your hands with soap and water after contact with pets. This protects you against various common bacteria such as E.coli and Salmonella that can pass between pets and humans.





Etichetat si cu coronavirus

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -