Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dublu test e sau nu necesar?


16 raspunsuri la acest subiect

#11
ro_mar1

ro_mar1
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 martie 2020 - 20:38

Bună, sunt la a doua sarcina si am stat și eu în dubii ca și tine. La prima am făcut și dublu și triplu, au ieșit amândouă ok. Acum la a doua sarcina am făcut doar dublu test, unde a ieșit ok, și chiar îmi pare rău că nu am facut și triplu test. La morfologic s-a descoperit cordon ombilical unic și doctorița mi-a comunicat ca s-ar putea sa aibă și alte probleme chiar dacă la ecograf nu se vede nimic. Dacă făceam și triplu test stăteam mai liniștită dar din păcate stau cu emoții pana nasc, acum sunt în sapt. Mai bine faci toate  testele ca să stai liniștită. Nu se schimba nimic legat de sarcina și bebe, dar liniștea mea era mai importanta. 



#12
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 05 martie 2020 - 12:42

Bună, sunt la a doua sarcina si am stat și eu în dubii ca și tine. La prima am făcut și dublu și triplu, au ieșit amândouă ok. Acum la a doua sarcina am făcut doar dublu test, unde a ieșit ok, și chiar îmi pare rău că nu am facut și triplu test. La morfologic s-a descoperit cordon ombilical unic și doctorița mi-a comunicat ca s-ar putea sa aibă și alte probleme chiar dacă la ecograf nu se vede nimic. Dacă făceam și triplu test stăteam mai liniștită dar din păcate stau cu emoții pana nasc, acum sunt în sapt. Mai bine faci toate testele ca să stai liniștită. Nu se schimba nimic legat de sarcina și bebe, dar liniștea mea era mai importanta.

Bună, am să-l fac marți am programare, până acum am făcut toate analizele și testele chiar dacă au fost puțin costisitoare ,pentru noi cel mai important este ca bebe să fie bine!



#13
lenutz6

lenutz6
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 aprilie 2020 - 15:45

Bună ziua. Am 12 saptamani de sarcina și ar trebui sa fac dublu test pt ca e sf de trimestru, dar având în vedere ca starea de urgenta sa mai prelungit cu o luna, nu știu cum sa fac. Dacă l-aș face peste o luna ar fi ok?

 



#14
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 aprilie 2020 - 18:38

Bună ziua. Am 12 saptamani de sarcina și ar trebui sa fac dublu test pt ca e sf de trimestru, dar având în vedere ca starea de urgenta sa mai prelungit cu o luna, nu știu cum sa fac. Dacă l-aș face peste o luna ar fi ok?

 

nu. Exista un termen limita. Vorbeste cu medicul obstetrician ca sa gasiti o solutie.



#15
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 07 aprilie 2020 - 19:02

Bună ziua. Am 12 saptamani de sarcina și ar trebui sa fac dublu test pt ca e sf de trimestru, dar având în vedere ca starea de urgenta sa mai prelungit cu o luna, nu știu cum sa fac. Dacă l-aș face peste o luna ar fi ok?
Bună ,da e ok ! Sună și îți fac ei programare o să ai nevoie de un bilet de trimitere de la medicul de familie! Cred că se face până la 15-16 săptămâni trebuie să verific și îți spun !

#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 aprilie 2020 - 19:16

Bună ,da e ok ! Sună și îți fac ei programare o să ai nevoie de un bilet de trimitere de la medicul de familie! Cred că se face până la 15-16 săptămâni trebuie să verific și îți spun !

 

bineinteles ca nu. Limita de identificare ecografica a translucentei nucale este 13s +6z



#17
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 08 aprilie 2020 - 06:01

bineinteles ca nu. Limita de identificare ecografica a translucentei nucale este 13s +6z

Ai dreptate,eu aveam o hartie de la ginecolog pe care scria că se poate face până în 15-16 săptămâni dar aseară m-am întrebat și a zis că a greșit el ,dublul test se face până săptămâna 13




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -