Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dublu test e sau nu necesar?


16 raspunsuri la acest subiect

#1
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 11:00

Bună dragelor mă numesc Iuliana și sunt însărcinată în 9săptămâni ,nici nu știu cum să încep ideea e că medicul mi-a recomandat să fac dublu și triplu test dar am anumite rețineri având în vedere tot ce am citit pe net îmi este teamă


#2
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 11:55

Buna,

 

De ce anume iti e teama?

Eu intotdeauna zic, sa ai informatii in plus, iti aduce tie mai multa putere. Stiind anumite chestii, te poti pregati mai bine,(daca trebuie urmarita mai des sarcina, daca copilul are nevoie de anumite interventii etc).

 

Exista niste teste care sunt mai scumpe si au rata de certitudine mult mai mare (Harmony sau Panorama) daca te preocupa rata de fals pozitiv la dublu test.



#3
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 12:36

Bună ,ideea e ca am auzit de prea multe cazuri de teste fals pozitive și prefer să dau mai mulți bani dar să fiu sigură pe rezultat,dar doctorul insistă să-mi fac aceste teste chiar dacă nu mă încadrez în limita de vârstă și nu am antecedente în familie!



#4
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 15:50

Oricum si la dublu test, trb sa tii minte ca cel mai probabil o sa iasa totul ok (in special daca esti tanara). Citim pe net in general despre cazurile care nu au mers ok, pentru ca lumea scrie despre cazurile nefericite, nu se apuca toate femeile care au facut testul sa povesteasca cum le-a iesit totul ok. Statistic vorbind, sansele sunt foarte mari ca testul sa arate ca totul e ok.

 

Testele alea cu rezultate mai sigure, se pot face si mai incolo, daca ar fi ceva in dubii la dublu test. 

 

Daca nu iti permiti sa arunci banii pe un test Panorama sau Harmony, ar trebui sa faci dublu test. E destul de standard peste tot in vest in ziua de azi. Poti sa faci si mai incolo unul dintre celelalte teste daca ai nevoie.

 

Sindromul Down de exemplu nu este ereditar, este cauzat de o anomalie cromozomiala care are loc la intamplare, iar probabilitatea de astfel de anomalii creste cu varsta.



#5
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 16:35

Multumesc pentru sfat, cel mai probabil îl voi face, mai ales că mi-am făcut și programare


#6
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 17:29

Testele acelea (harmony sau panorama) pot fi facut inca de pe acum. Eu pesonal as opta pentru unul din ele. Cat despre dublu test... As face obligatoriu echografia morfofetala de prim trimestru (parte din dublu-test) si testele de sange dar cele clasice, nu cele care se asociaza cu echografia pentru dublu test.



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 18:31

buna, citeste aici 

Dublul Test (sau Screening prenatal de trimestru I), este un test screening de acuratete mare care permite depistarea riscului crescut pentru anomalii cromozomiale si genetice la fat.

Se numeste “Dublu Test” tocmai din cauza ca presupune doua investigaţii in aceeasi zi (sau la o distanta de maxim 24h unul fata de celalalt), si anume: o ecografie morfologica fetala si o analiza de sange  - aici detalii.



#8
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 20:50

Bună dragelor, am decis să fac testul până la urmă nu am nimic de pierdut!

Vă mulțumesc pentru sfaturi  [flo2]  



#9
Ianis10

Ianis10
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 21 februarie 2020 - 13:12

Bună.Eu am 14 saptamani. Acum 2 săptămâni am făcut dublul test și a fost foarte emoționat. Acolo vezi dacă bebele tău este,, intreg'' inimioara cum bate și poți afla și sexul dacă vrea. La mine ju a vrut. Încă ne tine în suspans. Acum tu decizi ce e mai bine pt tine și pt bebe. Succes



#10
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 21 februarie 2020 - 16:37

Bună.Eu am 14 saptamani. Acum 2 săptămâni am făcut dublul test și a fost foarte emoționat. Acolo vezi dacă bebele tău este,, intreg'' inimioara cum bate și poți afla și sexul dacă vrea. La mine ju a vrut. Încă ne tine în suspans. Acum tu decizi ce e mai bine pt tine și pt bebe. Succes

Am decis să îl fac sper să fie bine  [:)]

 

 


Editat de IULIA0514, 21 februarie 2020 - 16:40 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -