Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sforaitul - ce remedii exista?

sfarait somn

11 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 19:39

Hello la toata lumea - am o confesiune. In urmele zile am impresia ca sforai noaptea. Ma trezesc cu gatul urcat si des noaptea.

Si din cauza asta am impresia ca nu imi fac orele de deep sleep - care trebuie facute.

 

Ce solutii exista pentru acest lucru? Aveti idei sau experiente?



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 20:15

Aer umed in camera, nu foarte cald, evita sa dormi pe spate. Poate fi si o viroza care iti infunda nasul.



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 20:54

Barbata-miu sforăie de ani de zile și văd ca nu se mai trezește noapte! [:)]  Sforăie pina dimineața! Deci cred ca e de la vreo răceala ceva la tine. 



#4
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 22:12

Eu sforai. Mi-a spus barbatul. De cateva ori m-a trezit propriul sforait. M-am imprimant cu telefonul sa ma conving. Nu sforai tare.

Nu fac nimic. Nu dorm pe spate.

 

E diferenta intre sforait si apneea in somn dupa care te scoli obosit.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 18:33

deci daca ma scol in timpul somnului de la sforait e vorba despre apnee?



#6
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 19:37

Sforaitul poate fi unul din indiciile apneei, nu singurul. Nu neaparat te trezesti (constient) din somn daca ai apnee. Primesti diagnostic de apnee dupa un "studiu de somn" - dormi o noapte legat de senzori care inregistreaza respiratia, inima, etc. Eu am apnee - credeam ca ma trezesc de 2-3 ori pe noapte cind in realitate ma trezesc de sute si sute de ori. Clar, ma trezeam mult mai obosita decit la ora de culcare :) 

 

Acum dorm cu CPAP machine - imi tine calea aeriana deschisa tot timpul somnului si asa reusesc sa ma odihnesc. 

 

Daca sforai, nu neaparat ai si apnee; la fel, nu e nevoie sa fi constient ca te trezesti sa ai apnee...asta vroiam sa zic. 



#7
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 21:10

Sforaitul poate fi unul din indiciile apneei, nu singurul. Nu neaparat te trezesti (constient) din somn daca ai apnee. Primesti diagnostic de apnee dupa un "studiu de somn" - dormi o noapte legat de senzori care inregistreaza respiratia, inima, etc. Eu am apnee - credeam ca ma trezesc de 2-3 ori pe noapte cind in realitate ma trezesc de sute si sute de ori. Clar, ma trezeam mult mai obosita decit la ora de culcare :) 

 

Acum dorm cu CPAP machine - imi tine calea aeriana deschisa tot timpul somnului si asa reusesc sa ma odihnesc. 

 

Daca sforai, nu neaparat ai si apnee; la fel, nu e nevoie sa fi constient ca te trezesti sa ai apnee...asta vroiam sa zic. 

sa stii ca si  feciorului meu i-au dat masina asta.  dupa ce a slabit nu a mai avut nevoie de ea.   eu gura uscata o am daca e prea cald , imi place noaptea aerul sa fie mai rece .


Editat de a_alinta, 20 februarie 2020 - 21:10 .


#8
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 21:14

sa stii ca si  feciorului meu i-au dat masina asta.  dupa ce a slabit nu a mai avut nevoie de ea.   eu gura uscata o am daca e prea cald , imi place noaptea aerul sa fie mai rece .

Da, greutatea in plus este alt factor care contribuie la apnee. As vrea si eu sa slabesc dar mai greu :) :) Bravo lui!!!



#9
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 22:17

Si eu sforai in ultimul timp. Barbatul se distreaza de numai pe seama mea. Eu am sustinut ca doar respir mai adanc, insa m-am trezit de cateva ori de zgomotul produs de sforaitul meu si m-am convins. [:)]

Am luat in greutate in ultimul an cam 4-5 kg (de la hormoni, nu de la mancare, sa stie toata lumea!  [:-)))] ) , oare sta sa fie cauza, sau varsta?



#10
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 22:49

Si eu sforai in ultimul timp. Barbatul se distreaza de numai pe seama mea. Eu am sustinut ca doar respir mai adanc, insa m-am trezit de cateva ori de zgomotul produs de sforaitul meu si m-am convins. [:)]

Am luat in greutate in ultimul an cam 4-5 kg (de la hormoni, nu de la mancare, sa stie toata lumea!  [:-)))] ) , oare sta sa fie cauza, sau varsta?

apneea e altceva si poate aparea oricui . 





Etichetat si cu sfarait, somn

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -