Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sistemul imunitar si vaccinurile multiple


55 raspunsuri la acest subiect

#41
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 14:15

Cand mergi in Asia, aFrica, se fac vaccine gen malarie, febra tifoida, etc. Nu cele care se fac in mod curent in Romania.

 

se recomanda si antitetanos (are protectie 10 ani, zic medicii) si antirabic. si hepatita. asta in Romania, pentru calatoriile in Asia, Africa.

 

pentru malarie a aparut vaccin acum? cei care calatoreau luau pastile de Malarone...


Editat de Pepco, 19 februarie 2020 - 14:15 .


#42
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 14:41

 

Pepco, ce anume vrei sa transmiti? ca e suficient sa facem semnul crucii si adio virusi ?



#43
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 15:11

pai la domiciliu, daca intr-adevar, doamne fereste, aduce virusul acasa, contamineaza pe oricine in alea 14 zile...

 

Pe langa faptul că poate contamina pe oricine în cele 14 zile, mai este și problema resturilor menajere. Celor care stau in carantină aici în spital, li se recoltează în regim special și sunt tratate că atare. 



#44
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 15:37

Mianda si eu stiu ca vaccinurile nu slabesc sistemul imunitar, dimpotriva il intaresc. Eu as zice sa ai incredere in decizia sotului. Din ce am citit despre noul coronavirus se va comporta probabil la fel ca celelalte si va fi mai periculos in perioada rece si e foarte probabil ca din aprilie sa nu mai fie o problema. Daca lucrurile se vor inrautati poate se va anula conferinta.  


Editat de Camelia09, 19 februarie 2020 - 15:37 .


#45
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 17:14

Mianda si eu stiu ca vaccinurile nu slabesc sistemul imunitar, dimpotriva il intaresc. Eu as zice sa ai incredere in decizia sotului. Din ce am citit despre noul coronavirus se va comporta probabil la fel ca celelalte si va fi mai periculos in perioada rece si e foarte probabil ca din aprilie sa nu mai fie o problema. Daca lucrurile se vor inrautati poate se va anula conferinta.  

 

Sotul si-a revizuit decizia. N-o sa faca vaccinurile, cel putin nu acum.

Ar fi bine sa plece doar pentru o conferinta, dar el trebuie sa stea acolo 4 saptamani.

 

Chir acum imi spune fii-mea, ca una din colegele ei, ce trebuia sa mearga la sfarsitul lunii la Singapore pentru practica, isi anuleza calatoria. Un angajat al firmei unde trebuia sa plece este bolnav si toata firma intra in carantina.


Editat de mianda, 19 februarie 2020 - 17:55 .


#46
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 18:17

US Dept of State:

 

https://travel.state...l-advisory.html

 



#47
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 18:29

Pepco, ce anume vrei sa transmiti? ca e suficient sa facem semnul crucii si adio virusi ?

 

eu nu vreau sa transmit nimic, am copiat doar o ineptie de pe fb, care a aparut odata cu nebunia asta cu coronavirusul. prostia e infinita.



#48
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 18:35

@mianda

 

ai spus ca shanghai e orasul?

 

https://nypost.com/2...virus-outbreak/

 

stire de ieri.

 

si asta: https://www.usnews.c...o-start-march-2



#49
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 19:04

Pepco, eu am scris de conferinta la Shanghai. Sotul Miandei merge mai mult timp si nu cred ca a scris exact in ce zona. Si nici nu stiu cat mai conteaza zona. Oamenii au calatorit distante mai mari pentru a lua avioane care sa ii aduca in tarile de rezidenta. 



#50
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 19:32

Michelle, recunosc ca am citit de doua ori mesajul tau. (Ce se intampla cu credinta ta?) Eu zic ca nu-i dracu' asa negru, iar pana la data plecarii lucrurile s-or aranja cumva. Nu inseamna ca daca pleci in China iei neaparat virusul, iar daca faci boala mori a doua zi! Nu stiu ce masuri a luat Romania in privinta eventualilor infectati. .... Sunt tare mizerabili chinezii la ei acasa...nici nu e de mirare ca epidemia asta a luat asa o amploare.

 

o decizie ca asta nu are nici o legătura cu credință.... Nu cred ca pe sotul tău îl trimite Dumnezeu in misiune creștina in China.

 

Cand ai facts și Cunoști riscurile atunci nu ai decit sa trăiești cu rezultatul deciziei luate și sa ii suporti consecințele.

 

citeam ca unele asigurări de călătorie refuza sa plătească costurile, nu știu in ce măsura asigurările medicale acoperă aceste costuri  de carantina, teste, tratament etc... in America aceste costuri sunt f ridicate... de asta spun ca sunt consecințe. 

Companiile își revizuiesc și ele polițele de asigurări... pt eventuale cazuri de dat in judecată, neonorare contracte.

 

e o situație destul de dificila din multe puncte de vedere... nu e chiar așa simplu sa spui ca ma duc in China, keep my fingers crossed si  Dumnezeu cu mila... 

 

Deci eu ți-am spus sincer din punctul meu de vedere, nu sunt pesimista și nici terorizată dar in general încerc sa evit dacă pot, potențiale probleme. 

 

Ma rog pt bieții oameni din China care numai ei știu prin ce trec. Unele info de pe net sunt cutremuratoare... nimeni nu stie exact câți morți și infectați sunt.. poate nu se va știi niciodată...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -