Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

La cresa sau cu bunicii?

cresa bunici

92 raspunsuri la acest subiect

Pepco

Pepco

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 27 februarie 2020 - 19:32

N-am inteles, adica o persoana singura fara copii nu-si permite o chirie, zici tu ?  [:-@]

nu zic eu, zice situatia din tara. gasesti informatiile necesare pe internet. nivelul salariilor nu este mereu pe masura pretentiilor celor care inchiriaza. de credit ce sa mai zic.

stiu ca ai zis ca firma la care lucrezi tu are deficit de personal si ca tu locuiesti intr-un oras cu nivel de trai decent. aia e doar o bucatica de romanie. mai sunt si altele, nu la fel de fericite. dar cumva inteleg asta cu "daca mie mi-e bine si sunt multumit unde si cum traiesc, nu ma mai intereseaza restul".

Editat de Pepco, 27 februarie 2020 - 19:35 .

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.387 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 07:13

nu zic eu, zice situatia din tara. gasesti informatiile necesare pe internet. nivelul salariilor nu este mereu pe masura pretentiilor celor care inchiriaza. de credit ce sa mai zic.

stiu ca ai zis ca firma la care lucrezi tu are deficit de personal si ca tu locuiesti intr-un oras cu nivel de trai decent. aia e doar o bucatica de romanie. mai sunt si altele, nu la fel de fericite. dar cumva inteleg asta cu "daca mie mi-e bine si sunt multumit unde si cum traiesc, nu ma mai intereseaza restul".

Din pacate ma intereseaza, doar ca nu poti ajuta pe cineva care nu vrea sa fie ajutat. Atat. 

• 0

Pepco

Pepco

Membru senior

• Membri
  • 3.552 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 12:13

Din pacate ma intereseaza, doar ca nu poti ajuta pe cineva care nu vrea sa fie ajutat. Atat. 

corect, dar nici nu vad cum ai putea disloca mii de oameni, ca timp, resurse...

• 0

Flavia33

Flavia33
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 12:45

Mie una mi se pare ca e mai bine pentru copii sa mearga la cresa decat sa stea cu bunicii. Deja fetita mea de un an si jumatate are foarte multa energie, e curioasa, imi tot arata copiii pe care ii vede pe afara si am decis sa o ducem curand la cresa. A stat si cu bunicii si a fost bine, numai ca am observat ca a obosit-o destul de tare pe soacra-mea. Stiu ca le face placere, dar e greu dupa 60 de ani sa alergi dupa nepoti, sa incerci sa faci totul bine, nu sa-i plantezi in fata televizorului cum se mai intampla. Nu mi se pare corect pentru bunici sa le cerem sa faca asta pe termen lung. In plus, sigur nu vor avea parte de socializarea de la cresa, care mie mi se pare ca ii ajuta sa se dezvolte.

Intra-devar, la cresa au de a face cu peronal calificat care sa le modeleze trasaturile de caracter si nu numai.

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.387 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 18:51

Trăsături de caracter la cresa ?!  [:-)))]

Sper ca ai fost ironică.  [flo2]

• 0

Camelia09

Camelia09

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 29 februarie 2020 - 22:21

Nu-i cazul sa te ambalezi asa.

Eu n-am spus că mi-am dus copilul bolnav la scoala / gradi de grija pensiei, ci ca am folosit zilele de CO ca sa stau cu ea acasa. 

Nu m-am referit specific la tine ca ai fi facut asta, dar sunt parinti care o fac. Nu ar fi fost mai bine sa-ti folosesti zilele de concediu de odihna sa le peterci cu copilul sanatos? Pana ajungi la pensie copilul va creste, zilele nu se intorc inapoi si nu mai ai ocazia sa peterci timp cu copilul, acesta deja e adult.

Editat de Camelia09, 29 februarie 2020 - 22:31 .

• 1

Camelia09

Camelia09

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 29 februarie 2020 - 22:27

Pe mine fazele astea ma distreaza de numa :))).

Aici se duc la aniversari copii cu gastro, care au vomitat dimineata, dar dupa-amiaza sunt bine :). Si nu ascund, spun, si nimeni nu se uita urat. Copilul in momentul ala e bine, are chef de aniversare si gata.

Nu stiu unde este acel aici si nu ma refeream la afectiuni gastro ci la virusi respiratorii destul de comuni, care se raspandesc usor de la un copil bolnav. E greu cand ai un copil mai sensibil si care jumatate de timp din sezonul rece trebuie sa stea acasa ca a facut iarasi bronsita sau, mai rau, pneumonie.

• 0

Camelia09

Camelia09

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 29 februarie 2020 - 22:40

Trăsături de caracter la cresa ?!  [:-)))]

Sper ca ai fost ironică.  [flo2]

Depinde de cresa, dar o cresa buna, cu personal bine instruit si capabil poate aduce mult mai multe beneficii unui copil decat statul cu bunicii, chiar si in ceea ce priveste trasaturile de caracter, ii invata sa imparta, sa nu discrimineze, sa nu se poarte urat cu alti copii. Bunicii sunt de multe ori departe de a fi pedagogi buni, majoritatea gresesc rasfatandu-si prea mult nepotii, nu-i invata sa imparta ci dimpotriva, asta datorita faptului ca ei si-au trait copilaria si probabil tineretea in vremuri cand produsele se gaseau greu, ii invata de multe ori sa discrimineze si sunt tentati sa-i ia partea copilului chiar si atunci cand greseste si ar merita mai curand sa fie atentionat.

• 1

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.387 mesaje

Postat 01 martie 2020 - 15:45

Depinde de cresa, dar o cresa buna, cu personal bine instruit si capabil poate aduce mult mai multe beneficii unui copil decat statul cu bunicii, chiar si in ceea ce priveste trasaturile de caracter, ii invata sa imparta, sa nu discrimineze, sa nu se poarte urat cu alti copii. Bunicii sunt de multe ori departe de a fi pedagogi buni, majoritatea gresesc rasfatandu-si prea mult nepotii, nu-i invata sa imparta ci dimpotriva, asta datorita faptului ca ei si-au trait copilaria si probabil tineretea in vremuri cand produsele se gaseau greu, ii invata de multe ori sa discrimineze si sunt tentati sa-i ia partea copilului chiar si atunci cand greseste si ar merita mai curand sa fie atentionat.
Vezi, fiecare gandim altfel. Eu consider ca pana la 3ani copilul trebuie cocolosit, pupacit, rasfatat, etc. Mai bine acasa decât la cresa. La varsta cresei un copil nu poate fi invatat dacat sa manance variat si eventual sa renunte la pampers. Iar despre chestia cu impartitul , asta se invata nai tarziu, la varsta mica eu nu recomand. Este în firea noastră sa fim strangatori, chestie de specie, nu de varsta. Eu nici grădiniță nu o consider obligatorie decât de la 4ani încolo. Asa se obisnuiesc cu trezitul de dimineata si cu intereactiunea cu strainii. Este varsta perfecta ptr inceputul vietii lor sociale in afara familiei. Vezi, fiecare gandim altfel. [flo2]

Editat de dana vio, 01 martie 2020 - 15:45 .

• 0

Camelia09

Camelia09

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 01 martie 2020 - 16:13

Vezi, fiecare gandim altfel. Eu consider ca pana la 3ani copilul trebuie cocolosit, pupacit, rasfatat, etc. Mai bine acasa decât la cresa. La varsta cresei un copil nu poate fi invatat dacat sa manance variat si eventual sa renunte la pampers. Iar despre chestia cu impartitul , asta se invata nai tarziu, la varsta mica eu nu recomand. Este în firea noastră sa fim strangatori, chestie de specie, nu de varsta. Eu nici grădiniță nu o consider obligatorie decât de la 4ani încolo. Asa se obisnuiesc cu trezitul de dimineata si cu intereactiunea cu strainii. Este varsta perfecta ptr inceputul vietii lor sociale in afara familiei. Vezi, fiecare gandim altfel. [flo2]

Aici te inseli, sunt multe lucruri de invatat intre 2 si 3 ani, capacitatea de invatare la varsta asta e foarte mare. Acum isi dezvolta limbajul. Sunt carti dedicate varstei acesteia cu ce ar putea invata. Jocul inca este in paralel de cele mai multe ori, dar sunt interesati de ce fac ceilalti copii si imita destul de mult. Si nu o sa fie dornici sa imparta, dar daca incep de acum, la 4 ani nu se vor mai certa decat rar cu ceilalti copii pe jucarii.

Editat de Camelia09, 01 martie 2020 - 16:14 .

• 1

Etichetat si cu cresa, bunici

Intrebari Panica

• Bebe agitat la biberon lapte praf

AnaM1
    - Astăzi, 06:10

• Pipi noaptea

andra.svm
    - Astăzi, 04:47

• iully28
    - Ieri, 20:09

• Darma96