Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La cresa sau cu bunicii?

cresa bunici

92 raspunsuri la acest subiect

#41
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 16:21

Financiar da. Exista posibilitatea ca familia sa se sustina cu un singur salariu, cel al tatalui.

 

Asta e asa, in teorie. Ca atunci cand cheltuielile/ratele sunt programate pt 2 salarii e greu sa stai intr-unu. MAi ales daca mama e salariul cel mare, atunci e imposibil.



#42
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 16:24

Asta e asa, in teorie. Ca atunci cand cheltuielile/ratele sunt programate pt 2 salarii e greu sa stai intr-unu. MAi ales daca mama e salariul cel mare, atunci e imposibil.

Pai daca mama primeste 85 % din salariu, de ce calculati cu un salariu?



#43
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 16:27

Eu sunt total contra crescutului copiilor de bunici. cand am nascut soacra-mea s-a propus sa vina cate 3 luni cu randu cu mama sa stea cu copilul (ca asa vazuse ea, ca bunicii pleaca peste mari si  tari sa creasca copiii). Noi am zis clar NU. Am stat cu prima fetita 10 luni, apoi a mers la bona. La bona mai erau inca 2 copii ca si ea si se amuza de numa acolo. La bona pot sa-i spun ce vreau si cum vreau, spui asta la bunici si ai parte de boturi ca ei stiu sa faca nu au nevoie de sfaturi.

Lasati bunicii sa fie bunici, sa rasfete copiii nu sa le faca educatie, sa fie o placere sa se ocupe de ei din cand in cand, nu o obligatie!



#44
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 16:29

Pai daca mama primeste 85 % din salariu, de ce calculati cu un salariu?

 

Pai in afara de Romania unde mai primeste atata?

 

Eu vorbeam de Franta, unde primeste 350€.



#45
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 16:32

Pai in afara de Romania unde mai primeste atata?

 

Eu vorbeam de Franta, unde primeste 350€.

pai se vorbea de Romania... [:)]

 

edit Am recitit si am vazut la care parte a citatului te refereai.Mianda compatimea mamicile din Romania


Editat de andacos, 18 februarie 2020 - 16:34 .


#46
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 16:37

La faptul ca mamele sunt incurajate sa mearga la munca( mai devreme), ma refeream eu. De ce n-ar fi incurajate sa stea acasa (pana la 3 ani) chiar si cu venituri mai mici? (Am editat pentru ca vad ca mai jos s-a facut o confuzie) 

 

Eu am stat acasa 3 ani pentru ca am vrut sa-mi cresc singura copilul. In aceasta perioada eu n-am avut niciun venit, ne-am descurcat doar cu veniturile sotului, care nu erau foarte mari. Ne-a fost greu, dar ne-am descurcat, iar acum consider ca am luat cea mai buna decizie pe care o puteam lua.

 

De cele mai multe ori alergam in viata dupa lucruri materiale, neglijand latura emotionala a copiilor care este responsabila de toate deciziile de la maturitate ale acestora. 

 


Editat de mianda, 18 februarie 2020 - 17:09 .


#47
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 16:40

Parerea mea este ca pana la varsta de 3 ani copiii trebuie sa creasca doar langa parinti si in special mama sa fie responsabila de cresterea si educarea lar. 

Nimeni si nimic nu ma va face sa-mi schimb acesta convingere. 

Este greu in Romania timpurilor noastre ca mama sa se rupa de job pentru o peroada asa mare de timp, de aceea consider ca ea este cea care trebuie sustinuta financiar, nu bunicii. 

Romania sta destul de bine acum ca durata a concediului de crestere a copilului, sunt tari unde mamicile primesc numai cateva luni. Daca ai doar un copil, poate iti permiti sa iti iei un an in plus, dar deja cand sunt mai multi perioada de absenta devine semnificativa. Suntem totusi norocoase ca avem 2 ani, mamele noastre primeau 3 luni.

 

 

Financiar da. Exista posibilitatea ca familia sa se sustina cu un singur salariu, cel al tatalui.

 

 


Conform legii pana ce copilul nu implineste 3 ani o mamica nu poate fi data afara.

Chiar daca legal jobul mamei e protejat, deja daca lipseste 3 ani e posibil ca la intoarcere sa intampine probleme, sa afle ca jobul ei a fost ocupat si sa fie determinata sa-si dea demisia, sau sa accepte un job platit mai prost. Am aflat depre cazuri unde s-a intamplat ceva de genul, dupa numai 1 an de absesnta. Daca alegi un concediu prelungit, trebuie sa fii pregatita sa iti cauti un job nou, sau sa incepi ceva pe cont propriu, asa ca intretinerea cu un singur salariu trebuie gandita sa functioneze pe termen mai lung.


Editat de Camelia09, 18 februarie 2020 - 16:44 .


#48
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 16:44

La faptul ca mamele sunt incurajate sa mearga la munca ma refeream eu. De ce n-ar fi incurajate sa stea acasa chiar si cu venituri mai mici?

Societatea are nevoie de femei care muncesc. A fost in trecutul recent perioada in care majoritatea mamicilor erau casnice si cresteau mai multi copii si erau incurajate sa o faca. Dar nevoile de angajati au crescut si nu pot fi acoperite doar de barbati sau femei fara copii. Plus ca sunt domenii unde daca pierzi contactul prea mult timp e dificil sa revii si cu siguranta nu vei fii la fel de productiva ca inainte.


Editat de Camelia09, 18 februarie 2020 - 16:48 .


#49
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 16:52

Societatea are nevoie de femei care muncessc. A fost in trecutul recent perioada in care majoritatea mamicilor erau casnice si cresteau mai multi copii, dar nevoile de angajati au crescut si nu pot fi acoperite doar de barbati sau femei fara copii. OPlus ca sunt domenii unde daca pierzi contactul prea mult timp e dificil sa revii si cu siguranta nu vei fii la fel de productiva ca inainte.

 

(Am editat mesajul la care tu faci referire, deoarece vad ca l-ai scos din context si astfel s-a produs o confuzie)

 

Faptul ca sustin necesitatea mamelor in a sta acasa cu copiii pana la 3 ani, asta nu inseamna ca incurajez mamele sa devina casnice. Acest lucru ar face mai mult rau copilului pe termen lung decat institutionalizarea lui sau statul cu bunicii la varste foarte fragede. 

 

Da, avantaje si dezavantaje, dar orice decizie pe care o luam trebuie s-o luam constient si sa ne-o asumam.


Editat de mianda, 18 februarie 2020 - 17:12 .


#50
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 18 februarie 2020 - 17:09

Pai in afara de Romania unde mai primeste atata?

 

Eu vorbeam de Franta, unde primeste 350€.

 

 

In Ro primim 85% din salariu, dar cu o plafonare la suma maxima de 8500 lei; iar in cazul meu pt cel de-al 2 copil nu am primit deloc indemnizatie, ci o suma modica (neraportata la veniturile mele) - denumita supliment. 

 Sunt familii ca a mea, care nu au nici o ruda in oras, iar bunicile daca ar aplica pt acea indemnizatie ar trebui sa se relocheze, lasandu-si sotul, casa, si toata viata in urma. Ori pe termen lung nu stiu cine accepta asta.

 In plus eu tot timpul ma gandesc ca viata e imprevizibila, si cunosc femei care de voie de nevoie au trebuit sa devina sustinatoare 100% a casei (au divortat sau le-a murit sotul), ori daca lipsesti de pe piata fortei de munca mult - cred ca la un copil e fezabil sa stai 3 ani cu el, dar de la 2 in sus nu mai e, ai sanse mici sa mai revii  sau sa revii in domeniu.





Etichetat si cu cresa, bunici

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -