Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La cresa sau cu bunicii?

cresa bunici

92 raspunsuri la acest subiect

#11
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 02:14

Presupun ca in cazul in care bunicii primesc bani, copiii nu mai pot fi primiti la cresa? Sunt curioasa cum or sa verifice.



#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 08:25

Collins, si mie mi se pare mult mai bine sa mearga copilul la cresa. Dar, de ex, in Ploiesti sunt insuficiente. Oamenii apeleaza la privat.



#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 10:44

Collins, si mie mi se pare mult mai bine sa mearga copilul la cresa. Dar, de ex, in Ploiesti sunt insuficiente. Oamenii apeleaza la privat.

 

Sigur nu e vorba de mine, nu am raspuns la sb .

 

Dar , cred ca institutionalizarea copiilor pana la 3 ani ar trebui sa nu existe.



#14
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 11:03

.....

 

Cum de cineva, un bunic, se poate simti indreptatit sa primeasca bani de la STAT ca sa-si creasca nepotul??

 

Fii-miu a stat cu mama soacra full time (de dimineata pana seara) intre  varsta de [1an-2.5ani] si ii plateam salariu full conform pietei de la vremea aceea, eventual un pic mai putin dar clar mai mult de cat zic ca dau astia aku'.  In plus salariul era fix chiar daca nu "lucra" toata luna din diverse motive.

 

As fi transferat acest buget in cel de la stat si as fi platit doar diferenta.



#15
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 11:43

In loc sa faca ceva sustenabil in Romania, sa se apuce de construit, de planificat si terminat - se dau aceste spagi/indemnizatii penibile pentru a acoperi niste goluri grave din sistem.

Romania are nevoie de infrastructura, spitale, crese, scoli. Nu mai merge cu aceasta eterna spapareala.

 

Bunicii nu trebuie platiti pentru ceva care fac pentru copiii si nepotii lor. Insa, copiii si nepotii lor au nevoie de autostrazi, spitale, crese scoli.



#16
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 13 februarie 2020 - 16:49


Dar , cred ca institutionalizarea copiilor pana la 3 ani ar trebui sa nu existe.

Din experienta, am observat ca adultii care au fost la cresa stau mult mai bine din punct de vedere social decat cei care au fost in grija bunicilor si vorbesc astfel din perspectiva unui copil care a fost lasat in grija bunicilor. Deja termenul de institutionalizare mi se pare un pic exagerat folosit, acesti copii revin acasa la parinti in fiecare zi, cresa nu este la fel ca scoala, nu au teme, calificative, etc. Sunt inca destule cazuri in care parintii isi lasa copiii in grija bunicilor full time, bunici care locuiesc in alt oras si ei devin parinti de weekend, asa ca mi se pare o idee mult mai buna sa ii duca la cresa. Si, dupa cum spuneam, mi se pare nedrept fata de bunici, care in loc sa-si petreca timpul liber ocupandu-se de pasiunile lor pentru ca in sfasit pot, se simt datori sa-si ingrijeasca nepotii. Am intalnit o bunica care nu s-a dus sa-si viziteze fiul plecat din tara pentru ca fiica sa reincepuse serviciul si avea nevoie de cineva care sa aiba grija de copil. M-a intristat situatia. Baietelul meu a inceput cresa/gradinta la 2 ani si 5 luni si mi se pare ca l-a ajutat mult, eu sigur nu as fi putut sa-i ofer socializare de care a avut parte acolo, oricat as fi incercat.



#17
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 16 februarie 2020 - 20:49

Din experienta, am observat ca adultii care au fost la cresa stau mult mai bine din punct de vedere social decat cei care au fost in grija bunicilor si vorbesc astfel din perspectiva unui copil care a fost lasat in grija bunicilor. Deja termenul de institutionalizare mi se pare un pic exagerat folosit, acesti copii revin acasa la parinti in fiecare zi, cresa nu este la fel ca scoala, nu au teme, calificative, etc. 

Ce influenta  pe termen lung poate sa aiba statul acasa cu bunicii pana la 2-3 ani ?

eu cred ca e mai convenabil pt mame sa lase bebeii cu bunicii decit prin straini si sa stea cu frica de cateori raceste daca mai poate sau nu sa isi ia liber de la servici.



#18
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 februarie 2020 - 21:16

Sigur nu e vorba de mine, nu am raspuns la sb . Dar , cred ca institutionalizarea copiilor pana la 3 ani ar trebui sa nu existe.

 

Daa, scuze !!!

Am vrut sa scriu Camelia! 



#19
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 17 februarie 2020 - 00:46

Ce influenta  pe termen lung poate sa aiba statul acasa cu bunicii pana la 2-3 ani ?

eu cred ca e mai convenabil pt mame sa lase bebeii cu bunicii decit prin straini si sa stea cu frica de cateori raceste daca mai poate sau nu sa isi ia liber de la servici.

Din punct de vedere al racelilor e convenabil, desi baietelul meu a facut gripa cand avea 2 ani si 3 luni si fara a merge la cresa atunci, asa ca depinde si de sansa aici. In plus, racelile tot vor veni, fie ca la 2 sau 3 ani cand incep gradinita, nu e decat o amanare. Daca au frati mai mari care merg la gradinita sau scoala, cum e cazul nostru, vor raci frecvent si fara a merge la cresa. E o parere din experienta personala, una dintre persoanele cele mai dezvoltate din punct de vedere social pe care am cunoscut-o, a fost la cresa incepand cu 3 luni, cum era cazul in timpul regimului comunist. Baietelul meu s-a dezvoltat mai bine dupa ce a intrat in comunitate, la 2 ani si 5 luni si am vazut copii mai mici ca el care pareau mai bine dezvoltati cognitiv si social si care intrasera mai devreme in colectivitate. Un baietel cu vreo 8 luni mai mic decat al meu, m-a surprins cat de bine statea cognitiv si social. E adevarat, mergea la o cresa buna cu multe educatoare, erau vreo 11 copii si vreo 7-8 educatoare. Mama lui imi  spunea ca ea nu ar fi putut sa-i ofere o educatie asa buna acasa. Pe de alta parte, am cunoscut o fetita de 3 ani si ceva, lasata in grija bunicii care venea special din alt oras sa stea cu ea in timpul saptamanii. Fetita in cauza nu a reusit la 3 ani sa se adapteze la intrarea in colectivitate, respectiv gradinita si a trebuit sa inceapa mai tarziu cu un an. Ceea ce le pot oferi bunicii in plus este iubire, dar de multe ori acestea isi rasfata nepotii mai mult decat parintii, si nu au cunostiinte de specialitate, cu unele exceptii. Poate multi dintre ei nu au experienta cresterii propriilor copii la acea varsta pentru ca i-au lasat cu bunicii. Ceea ce mi se pare si mai trist este ca sunt parinti care isi lasa copiii mici, de 1-3 ani, cu bunicii in alt oras, ei devenind parinti de weekend. In plus, cum am mai scris, mi se pare nedrept fata de bunici, ca la peste 60 de ani li se cere sa faca o munca destul de solicitanta, varsta de 2-3 ani este cea la care copiii sunt foarte activi, dar nu foarte ascultatori. Cati bunici au energia sa alerge dupa nepoti pe la locuri de joaca, si apoi sa le pregateasca si acasa activitati interesante si educative? Cati nu aleg calea comoda de a-i lasa in fata televizoarelor, ca sa se poata ocupa de treburile gospodaresti? Din cate am observat, cresterea nepotilor cade in grija bunicelor aproape de fiacare data si, dupa cum am si exemplificat, acestea fac sacrificii sa poata fi acolo pentru nepoti, renuntand la calatorii sau alte activitati sociale. Daca nu racesc poate insemna si ca nu au contacte prea multe cu alti copii. Copiii invata prin imitatie si cel mai bine invata imitand alti copii, ai mei am vazut ca mai degraba imita alti copii decat adultii. Intre educatia oferita de o cresa buna si bunici, cred ca cea oferita de cresa e superioara.


Editat de Camelia09, 17 februarie 2020 - 02:13 .


#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 17 februarie 2020 - 08:26

Pfuu, eu as pune anunturi peste tot in oras.. poate chiar o sa fac asta!! Parintii sa fie foarte, foarte atenti cand lasa copiii cu bunicii, in weekend am asistat la o faza foarte periculoasa, cand una dintre nepotelele mici a luat-o la fuga pe trotuar spre carosbil, bunica nu a putut-o prinde, dar am infipt eu mana in ea, ca eram acolo... brrr ce m-am speriat si am si tipat la bunica, sa tina copilul bine de mana... cred ca avea 2 ani si putin. Si imi amintesc ca am vazut de multe ori intamplari asemanatoare...





Etichetat si cu cresa, bunici

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -