Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Noiembrie 2020 (Brumarei de 2020)

sarcina gravida noiembrie 2020

50 raspunsuri la acest subiect

#21
Lorebb03

Lorebb03
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 aprilie 2020 - 15:35

Dureri de burtica am și eu, astazi avem 10 săptămâni [gravi]. Dar la fel dr a spus ca e normal. Noi vom face morfologia de trimestrul 1 la începutul lunii mai, de dublu test dr nu a spus nimic. Acum sunt curioasa dacă se va vedea ce e bebe la 13 săptămâni


#22
ECamelia

ECamelia
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 15 aprilie 2020 - 17:38

Eu am 10 saptamani si 5 zile. Si eu sunt foarte curioasă daca se va vedea ce e bebe si ma gandesc sa ii fac o surpriza sotului cand o sa aflu ori o mașinuță ori o papusica sau un body pe care sa scrie ca o sa fie tatic de ... 



#23
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 15 aprilie 2020 - 20:32

Eu am făcut deja dublu test iar la sf lunii am programare pt morfologia de trim 1. In cazul meu, dr mi-a recomandat atat pt recoltare dublu test cat si pt morfologie anumite interval de timp in care ma pot programa insa nu in aceeasi zi ci la distanta de 1-2 sapt intre ele. In rest ma lupt cu grețurile care apar numai dupa-amiaza si cu lipsa totala de energie+dureri de cap. 



#24
nelli

nelli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 242 mesaje

Postat 19 aprilie 2020 - 13:01

Hristos a Inviat! Sărbători binecuvântate pline de lumină și bucurie sa aveți! Multa sănătate și sarcină ușoară tuturor în continuare!


#25
Adriana Sava

Adriana Sava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 21 aprilie 2020 - 19:07

Bună mămici, și eu sunt viitoare mămică pt luna noiembrie 2020,abia aștept să îmi strâng în brate puiuțul, indiferent de sexul lui. 



#26
Adriana Sava

Adriana Sava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 22 aprilie 2020 - 14:36

Buna fetelor, Si eu ma lupt cu greturile care din fericire nu se termina cu varsaturi insa sunt destul de accentuate in unele zile si ma tin mai mult in pat. Ma simt obosita, as dormi mereu, sunt mai nervoasa, mi se pare ca si burta s-a mai marit, eu sunt la a doua sarcina si mi se pare ca se vede mai repede acum fata de prima sarcina. Vitamine iau unele care au legatura si cu tiroida, (eu avand pb cu ea) + acid folic, Arefam, Aspenter, Vit C+ injectii cu anticoagulant (tot din cz tiroidei). Astept cu nerabdare morfologia de trim 1 ca sa stiu sigur ca bebe e bine si dezvoltat corect.

 

 

 

 

 

Bună Alina, nu înțeleg de ce trebuie sa iei aspenter și sa faci și anticoagulant injectabil, ce anume faci clexane sau fraxiparina?

Întreb ca eu sunt cu trombofilie am luat aspenter pana în săptămâna 9 și de o săptămână fac clexane subcutanat. 



#27
alina_mv

alina_mv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 22 aprilie 2020 - 18:32

Buna, 

 

Clexane fac deoarece pe sarcina fac trombofilie, la fel am patit si la prima sarcina... Dar asta este, copilul sa fie sanatos ca in rest toate trec :)

Abia astept sa merg luni la morfologie si sa-mi spuna dr ca este totul in regula. 



#28
Adriana Sava

Adriana Sava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 22 aprilie 2020 - 18:38

Buna, 

 

Clexane fac deoarece pe sarcina fac trombofilie, la fel am patit si la prima sarcina... Dar asta este, copilul sa fie sanatos ca in rest toate trec :)

Abia astept sa merg luni la morfologie si sa-mi spuna dr ca este totul in regula. 

 

Nu ești singura care abia așteaptă sa ajungă la dr, și eu am săptămâna viitoare programare pentru dublu test, mai ales ca am 2 zile de când am mici dureri de burta, și stau oarecum îngrijorată, mi sa nu fie nimic rău, mai ales ca am mai pierdut 2 sarcini. În fine  sa nu ne gândim la rău, ca nu ne face bine. 



#29
Adriana Sava

Adriana Sava

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 aprilie 2020 - 11:24

Bună mămici ,ce mai faceți? Cum mai sunteți? Ati mai făcut ceva investigații? Este vreo mămică din Iași? 



#30
Lorebb03

Lorebb03
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 27 aprilie 2020 - 08:09

Bună mămici ,ce mai faceți? Cum mai sunteți? Ati mai făcut ceva investigații? Este vreo mămică din Iași?

 

 

Bună, noi avem săptămâna viitoare morfologia de trimestrul 1, abia aștept. Cat despre simptome, de la 9 săptămâni jumate (acum am aproape 12 săptămâni) am început sa vomit zilnic, amețeli, dureri de cap ( mai rar), balonare... Sper sa treacă cât mai repede.




Etichetat si cu sarcina, gravida, noiembrie 2020

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -