Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Abuzul emotional


337 raspunsuri la acest subiect

#31
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 18:25

Oh doamne,parca sunt trasi la xerox.Asa zice si ex,da copiii de ce nu suna daca le e dor?El e in alta tara,deci nici nu i-a mai vazut de la despartire.Eu am zis ca mai tin legatura cu el pana sunt ambii copii majori,in caz ca am nevoie de un act de la el si chiar am avut nevoie la inscrierea la liceu.Si am zis ca e tatal lor,oricum ar fi si nu as fi vrut sa-mi reproseze copiii mai tarziu ca nu am tinut legatura.



#32
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 18:31

Eu nu am putit tine legătura, oricât as fi vrut. Era imposibil de vorbit ceva cu el. Eu eram curva care l-a lăsat și Pt care a suferit ca un câine. Asta ii spunea fetei și mie la fiecare discuție. Despărțirea noastră nu a fost deloc Ok Pt el, l-am trădat și ca atare nu meritam nimic din partea lui. Nici pensie alimentara nu mi-a plătit, niciodată. Oricum era infima. Pt ca el și-a declarat salar minim pe economie, avea firma proprie. 

Am avut și eu nevoie de aprobarea lui sa plec cu fata din țara, a pus condiții grele pe care le-am îndeplinit. El in schimb nu, pe ale lui. 
 

In fine, la mine au trecut atâția ani...



#33
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 18:46

Nu e ciudat cum tot ei sufera dupa despartire?Cum noi suntem curve si tradatoare?Asta dupa ce ani de zile ne-au stors viata din noi.Ca daca faci asa sau spui asa sau sau etc,va fi mai bine.Si nu,nu e niciodata mai bine,oricat de mult ne "contorsionam"si incercam sa-i fim pe plac.Abuzatorul e vesnic nemultumit si critic.



#34
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 18:51

Mikyyyy,

 

eu i-as spune asa sotului tau:

-cele 4 fiinte gingase carora le-a dat viata sunt copiii lui. Nu sunt prietenii lui.  Nu sunt nevasta lui, nu sunt colegii de facultate nici vreun amic. Astora nu are decat sa le reproseze ca nu l-au sunat.

Copiiilor lui nu.

Nu are decat sa faca pe  drama queen cu prietenii, colegii si amicii. Nu cu copiii lui.

 

E de datoria lui sa se intereseze de soarta copiiilor, nu de datoria copiilor sa se intereseze de soarta lui.



#35
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 20:36

A fost mai devreme pe aici, vad ce cele mari in afara de a-l saluta si a schimba 2-3 cuvinte din politete l-au evitat. Cel mic a stat doar calare pe el, dar a fost extrem de ok cand a plecat. Nu stiu cat sau ce stie el, dar pana acum vad ca nu pune intrebari de niciun fel.

 

El se intereseaza de soarta copiilor, dar doar prin mine, nu direct de la ei. Din cate am vazut mai devreme nici fetele mari nu par prea dornice de vreo relatie apropiata cu el. O sa vorbesc cu ele sa incerc sa le inteleg de ce.



#36
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 20:41

Da, probabil are orgoliul rănit. Probabil spera ca cei mici sa te implore sa îl aduci înapoi și tot așteaptă sa se intimple asta. Crede ca păstrând tăcerea ii va face sa le fie dor de el! Însă cei mici o să-l uite iar cele mari o sa-l dispretuiasca. 



#37
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 21:13

S-ar putea sa ai dreptate. 

Ma uit la mine insa, prima data cand a fost pe aici dupa despartire, dupa ce a plecat, am tras o portie zdravana de plans (poate si pentru ca m-am abtinut cat a stat aici). Acum insa, am avut un gol in stomac cand a plecat, dar a trecut in cateva minute....deja incep sa ma obisnuiesc fara el.

Probabil asta se va intampla si cu copiii.

 

Doar ca atunci cand am zis gata, nu mai suport, vreau sa ne despartim, exact asta simteam si doream, sa plece si sa nu se mai intoarca vreodata. Am zis sa luam o pauza doar pentru ca voiam sa plece cu orice pret si stiam ca asa sunt sanse mai mari sa accepte mai usor ideea si sa ne despartim mai civilizat, stiind ca poate fi provizoriu si nu final, si nu pentru ca as fi crezut ca se mai poate repara ceva. Iar acum ma trezesc din ce in ce mai des gandindu-ma ca poate daca s-ar schimba a,b,c,d chestii in comportamentul lui, poate as fi dispusa sa mai incerc. Adica chiar cochetez cu ideea ca e totusi o pauza, nu e definitiv. 

E un amalgam de ganduri si sentimente in capul meu.....poate timpul le va mai limpezi.



#38
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 22:33

A fost mai devreme pe aici, vad ce cele mari in afara de a-l saluta si a schimba 2-3 cuvinte din politete l-au evitat. Cel mic a stat doar calare pe el, dar a fost extrem de ok cand a plecat. Nu stiu cat sau ce stie el, dar pana acum vad ca nu pune intrebari de niciun fel.

 

El se intereseaza de soarta copiilor, dar doar prin mine, nu direct de la ei. Din cate am vazut mai devreme nici fetele mari nu par prea dornice de vreo relatie apropiata cu el. O sa vorbesc cu ele sa incerc sa le inteleg de ce.

Fetele nu sunt dornice de vreo relatie pentru ca nu stiu cum sa formeze o connexiune cu el in noile conditii. Ele il judeca si sunt suparate pe el.

El trebuie sa faca primul pas. Dar mic.



#39
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 07 februarie 2020 - 15:04

Buna, Mickyyy!

 

Am avut ocazia ca toamna asta sa vizitez sanctuarul ursilor de la Zarnesti. Am ramas impresionata de ce am vazut acolo, si recomand tuturor sa mearga, sa vada, sa afle, sa inteleaga prin ce au trecut acele fapturi. Este vorba despre ursi care si-au trait viata in conditii aproape imposibil de descris, custi mici, mizere, in lanturi, atinsi de bice, "artisti"chinuiti de circ... 

In fine... am aflat ca unii dintre ei, desi in sanctuar aveau libertatea de a merge oriunde doreau, isi alegeau un spatiu de cativa metri patrati in interiorul caruia se invarteau tot timpul. Era ca si cum libertatea era prea inspaimantatoare pentru ei. Pentru ca treaba asta trebuia sa poarte un nume, i s-a spus "sindromul custii imaginare". 

 

Ai idee cati oameni am vazut invartindu-se in cerc in astfel de "custi imaginare"?

 

Eu cred ca tu ti-ai daramat deja "cusca". E ok ca uneori sa te apuce nostalgia pentru ca era spatiul tau cunoscut, sigur, chiar daca nu si fericit. E la fel de ok dupa mine si sa doresti sa te impaci cu fostul tau partener. (Tu stii ca eu sunt aia cu iertarea, impacarea, puterea oamenilor de a se schimba, etc. in ciuda faptului ca nu detin dovezi chiar atat de solide in acest sens :))) )

 

Ce vreau din tot sufletul sa-ti spun este ca daca decizi sa ii dai a "n"-a sansa, fa-o pentru ca iubirea dintre voi este inca acolo, este reciproca, si ai dovezi clare din partea lui ca doreste (si munceste) sa-ti devina partenerul de care ai tu nevoie. Nu o face pentru ca era mai comoda "cusca ta".

 

Imi afirm si disponibilitatea de a sta la povesti cu tine ori de cate ori ai nevoie, pe orice cale alegi tu!



#40
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 07 februarie 2020 - 17:51

BlackCat, am fost si noi la sactuarul usrilor in Zarnesti, tot in toamna trecuta, la inceput de septembrie...

[q]  [q]  [q]

M-au impresionat povestile ursilor... nu-mi imaginam. Si da, ne povesteau cei de acolo de comportamentul ursilor, cat de mult timp le ia sa uite prin ce au trecut si sa aiba o viata normala, sa se catere in copaci, sa exploreze padurea (si sa nu se miste doar intr-o arie de 2-3 mp cac in cusca)

 

Asta a fost off topic... On topic.... Mickyyy, ma bucur ca sunteti bine, pe fasul cel bun. Nu merita sa ramai intr-o relatie abuziva  [flo]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -