Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Abuzul emotional


337 raspunsuri la acest subiect

#21
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 04 februarie 2020 - 20:19

 Corina, stiu, dar .......baby steps!! N-a trecut nici macar o saptamana de cand a plecat, acum am nevoie doar sa ventilez. Dupa vreo cateva saptamani, cand lucrurile se vor mai calma, o sa fac planuri pe termen mediu, care trebuie sa includa si un psiholog sau o forma de ajutor specializat in ele. 



#22
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 februarie 2020 - 22:27

Da, da, despre viitor era vorba, nu despre perioada imediat următoare. 

Ventileaza cât și cum îți vine ție, noi suntem aici sa te ascultam, sa te încurajăm, să-ți dam idei, etc. 



#23
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 04 februarie 2020 - 23:33

Mickyyy, eu te sfatuiesc sa te adresezi unui organism specializat pentru victimele violentei conjugale ( aici intra si abuzul emotional). Mai vorbim de asta in privat daca vrei, aici vreau doar sa ti spun ca exista resurse care va pot ajuta, pe tine si pe copii.



#24
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 17:23

o intrebare pentru cele care au trecut prin situatii asemanatoare, care a fost relatia ex-ului cu copii dupa despartire? Pentru ca la noi pana acum nu a exista niciun fel de contact cu ei.....adica vorbeste cu mine, ma intreaba cum sunt, ce fac copiii, daca e toul ok, dar pe ei nu ii suna, nu ii viziteaza, nimic deocamdata. Au trecut deja 6 zile de cand a plecat de acasa.

Azi se duce sa-l ia de la after pe cel mic, asta pentru ca baiatul a intrebat aseara pentru prima data dupa mult timp unde e tati, si i-am spus ca o sa il vada maine. Si desi n-a comentat absolut nimic cand i-am zis ca azi trebuie sa-si faca timp sa vorbeasca sau sa se vada cu cel mic, am avut parca senzatia ca o face de gura mea, nu ca isi doreste el.

Si mi se pare cumva ciudat ca ii evita pe copii, mai ales pe cei mici. Ma asteptam sa ma evite pe mine, nu pe ei. Dar cu mine vorbeste zilnic, cu ei deloc!

 

E normal asta? Ca nu se incadreaza in niciun tipar din cele stiute de mine. De ce ii evita?



#25
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 17:23

Din experientele voastre, abuzul emotional poate fi "tratat"?! Aveti povesti de succes pe tema asta?

 

am o prietena care este in prezent pe tratament psihiatric, cu ajustare periodica doze, din cauza abuzului emotional. nu stiu cat te ajuta informatia asta...



#26
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 17:28

am o prietena care este in prezent pe tratament psihiatric, cu ajustare periodica doze, din cauza abuzului emotional. nu stiu cat te ajuta informatia asta...

 

nu prea cred ca ajuta, intrebam daca exista cazuri fericite, in care un "abuzator" emotional (cu sau fara ajutor de specialitate) si-a schimbat comportamentul in bine.



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 17:39

nu prea cred ca ajuta, intrebam daca exista cazuri fericite, in care un "abuzator" emotional (cu sau fara ajutor de specialitate) si-a schimbat comportamentul in bine.

 

prietena mea este inca in relatie, tot in ideea de sanse... :( abuzul a inceput cam de un an si ceva... si-a dorit atat de tare sa fie casatorita si sa aiba o familie, copii, incat nu este inca pregatita sa divorteze, desi isi da bine seama cum este tratata... abuzatorul inca se dadea victima zilele trecute, ca este obligat!!! de ce face si nu face ea sa se comporte asa cu ea... a fost plecat din tara si nu a vrut sa ii spuna ei unde anume exact, ca ea sa nu-l poata localiza...


Editat de Pepco, 05 februarie 2020 - 17:40 .


#28
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 17:55

Ex-ul face la fel.Suna rar si intreaba ce fac copiii.Eu ii reamintesc mereu ca se apropie ziua unui copil,sa-l sune sa vorbeasca si sa trimita un cadou.Din proprie initiativa nu suna niciodata.Mi se pare atat de trist,sa nu-ti fie dor de copiii tai,sa nu-ti pese.Practic eu duc tot greul(financiar,emotional etc),ma ajuta si parintii dar tot greu e.Mult timp imi era ciuda,mi se parea nedrept,ma enervam dar mi-am dat seama ca nu are rost,imi fac doar mie rau.Asa ca daca ma ajuta sau nu,eu merg inainte.Niciodata nu ma las!Pierderea e a lui,asta e clar.



#29
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 18:00

Pe mine pana acum m-a sunat sau mi-a dat mesaje zilnic ca sa vada daca suntem ok. Dar doar pe mine. Mi-e greu sa cred ca nu ii pasa de copii..... de asta nu inteleg. E vreun plan ascuns la mijloc, vreo manipulare care-mi scapa, sau pur si simplu nu-l intereseaza sa vorbeasca cu ei. Cand i-am zis ieri ca ar fi cazul sa ii sune si el macar sa vada ce fac, replica lui a fost ceva de genul " da ei de ce nu ma suna daca le e dor"?



#30
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 18:13

Exact așa zicea Ex-ul meu, dar nu mie, ci fetei. Noi nu mai vorbim de foarte mulți ani, Pt ca totul se termina cu telefoane trântite. 
​ Ii reproșa ca nu îl suna, ca nu ii e dor de el, ca nu îl iubește...

In primii ani nu avea mobil fata mea, era prea mică. Eu i-am spus ex-ului sa facă bine sa o sune el, oricum mergea la el tot al doilea Weekend, primii 7 ani pana am fost in Ro. Pana i-a luat un mobil, fără aprobarea mea, când avea fata 7 ani, sa poată sa îl sune ea. Și îl suna, după ce i-a ținut morala de mai sus... 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -