Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Abuzul emotional


337 raspunsuri la acest subiect

#271
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 august 2020 - 18:26

Ce face el, unde locuiește și în ce condiții, ar trebui să te mai intereseze doar prin prisma copiilor. În rest, cum și a așternut așa va dormi.

 

Tocmai asta e problema, ca nu prea ma mai intereseaza..... Da, mi-e mila de el ca merge din rau in mai rau, dar nu ma simt vinovata pentru asta (desi sunt convinsa ca el in sinea lui ma considera pe mine de vina, ca l-am "dat afara din casa si despartit de copii"). 

Il simt deprimat, dar nu am ce face eu, daca el nu face nimic sa schimbe si sa se schimbe?!

A ales sa se mute intr-un alt studio, cu 200 lire mai ieftin pe luna (ca pana acum a stat in buricul targului la comfort 5 stele, chiria lui care includea intr-adevar toate billurile era mai mare decat chiria noastra fara billuri). Daca in loc sa se mute ar mai fi lucrat Inca 2 zile pe luna la Amazon ar fi castigat cei 200£ care face acum economie. Mai are 2 proiecte de predat la sfarsit de septembrie, ar avea posibilitatea sa lucreze full time in perioada asta, ca sa isi creasca veniturile, dar e mult mai simplu sa isi scada cheltuielile......

 

Asa ca am decis sa il las sa faca ce vrea, nu ma mai agit nici macar sa imi dau cu parerea....oricum imi racesc gura de pomana. Insa in ritmul asta probabil in cateva luni ajunge pe drumuri, si atunci va fi momentul de cotitura la mine, daca voi avea puterea sa-l ignor sau voi ceda si il voi ajuta. Sper sa nu ajunga acolo si sa ma puna in fata unei decizii extrem de dificile de luat.



#272
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 august 2020 - 21:45

ma bucur pentru tine, Mickyyy. ma bucur ca ai puterea sa faci ce scrii ca faci. :)



#273
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 aprilie 2021 - 01:13

La mai bine de jumate de an, scot din nou subiectul de la naftalina  [:)]

 

L-am recitit astazi si nu-mi vine sa cred cat de reale erau sfaturile voastre. Probabil cu mintea si experienta de acum, mi-as fi dat si eu acelasi sfaturi.

 

Un scurt rezumat la ce s-a mai intamplat. Cateva luni bune am mai continuat realatia cu sotul, la modul ca ne vedeam saptamanal, vorbeam la telefon, eram cumva separati fizic, adica fiecare la casa lui, dar petreceam si ceva timp impreuna ca o familie. Era comod dar gresit, si stiam asta, insa nu aveam taria sa ma rup definitiv.

In timpul asta eu faceam pasi uriasi inainte pe cand el ramasese blocat in trecut. Si au inceput iar sa apara  "certurile", nu la nivelul dinainte pentru ca petreceam putin timp impreuna, dar sufficient cat sa realizez ca nimic nu s-a schimbat cu el, nici macar alcoolul, care doar l-a rarit in prezenta noastra.

 

Asa ca daca la un momentdat am cochetat un pic cu ideea unei noi sanse, nu pot decat sa ma felicit ca nu m-am grabit cu o decizie.

 

Pe masura ce timpul trecea noi mergeam in directii diferite, el era convins ca in viitorul foarte apropiat se va reintoarce acasa iar eu ca asta a fost ultima incercare si nimic nu mai poate fi salvat.

 

Asa ca in ultimele luni am tot incercat sa o rup cu el, si intr-un final am si reusit. La ultima discutie i-am spus clar in fata ca singurul motiv pentru care este binevenit aici sunt copiii, ca eu nu ii mai doresc prezenta alaturi de mine. Ca doar ne incurcam unul altul vietile si me refuzam sansa la fericire, captivi intr-o semi separare toxica.

Nu i-a picat bine, a plecat val vartej, dar cel putin mesajul meu a ajuns la el sufficient de clar.

 

Si ca sa nu fiu tentata sa ma razgandesc, mai in gluma mai in serios, zgandarita de copiii si de o colega de munca am facut ceea ce nu credeam ca voi fi capabila sa fac vreodata, cont pe un site de dating. L-am facut mai mult pentru amuzament, niciun moment nu am crezut ca va iesi ceva din asta. Si culmea este ca din prima zi s-a intamplat ceea ce nu credeam posibil  [:-)))]  [:-)))] . Norocul incepatorului poate, cert e ca am facut click cu un tip si joaca mea virtuala s-a transformat in mai putin de doua saptamani intr-o relatie ca la 20 de ani, cu stat noaptea la povesti la telefon, cu mesaje si intalniri  [batcap] .

Da, e o nebunie frumoasa, cu fluturasi in stomac, ne potrivim incredibil, zici ca e versiunea mea masculina, insa nu imi fac sperante foarte mari deocamdata, e prea proaspata relatia, poate se va transforma in ceva serios, poate nu, insa ideea este ca e posibil sa fie viata si dupa divort. Cu el sau cu altul, acum sau in viitor. 

 

Asa ca de ceva timp sunt toata numai un zambet, savurez viata, ma prioritizez pe mine, si l-am scos pe ex din ecuatie. Era exact ce aveam nevoie, confirmarea ca sunt speciala  [il] , venita din partea altcuiva decat a fostului!



#274
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 aprilie 2021 - 01:34

Si Inca ceva, fostul tot in share house cu job de picker la Amazon se lauda (si cauta orice pretext sa nu mearga, s-a autoizolat pe motiv de Covid mai des decat schimba astia regulile de lockdown), desi a terminat acum juma de an si facultatea, dar engleza de balta (care nu face niciun effort sa o imbunatateasca) si atitudinea care o are la interviuri il fac incapabil pentru jobul dorit. De baut inca bea, tot jumatatea goala a paharului o vede, tot ceilalti sunt de vina pentru esecurile lui, tot doarme cand ti-e lumea mai draga, si lista ar putea continua la infinit.

 

Eu m-am apucat de miscare si slabit, am reusit deja sa scap de 13 din cele 15 kilograme castigate ultimul an, am aplicat pentru un nou job tot la firma la care lucram si l-am luat din prima, asa ca nu doar mai am ceva bani in plus, dar fac si ceea ce imi place. Sunt intr-un punct in care vad doar jumatatea plains a paharului, si ma simt ca la 20 de ani. Si nu doar ma simt, chiar si arat, hai, nu chiar ca la 20, dar am avut placuta surpriza in magazin sa.mi se ceara sa-mi dau masca jos pentru ca aveam produse in cos din categoria interzise minorilor.

 

Asa ca nu pot decat sa ma felicit pentru decizia luata, chit ca m-am mai impotmolit eu pe drum, am ajuns intr-un final la destinatia care trebuia.



#275
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 aprilie 2021 - 01:34

Dubla


Editat de Mickyyy, 07 aprilie 2021 - 01:35 .


#276
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 07 aprilie 2021 - 01:58

Felicitări Mickyyyy! Ai luat decizia cea mai bună pentru tine. Meriți și ai dreptul la fericire.

În afară de a-i pune în vedere că nu e binevenit lângă tine, ai făcut și vreun demers legal (divorț)? Sper că da.



#277
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.877 mesaje

Postat 07 aprilie 2021 - 08:34

Mickyyy,

 

esti extraordinara. Felicitari pt job si pt faptul ca ai grija de tine.  [flo2]

 

Am si eu o prietena proaspat separata, are grija de casa, copii, se muta, si a gasit si job, si a reluat legaturile cu prietenele ei.
Si el tot asa pune presiune psihologica pe ea, ca nu o sa se descurce, ca nu e buna de nimic, ca nu face nimic bine, ca el e cel oropsit. Grrr, sper sa treaca perioada asta mai repede pt ea si sa- si gaseasca linistea.



#278
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 aprilie 2021 - 09:10

Mickyyyy, felicitari!

sunt foarte fericita pentru tine. 

Esti si vei ramane o luptatoare.

Esti un exemplu.



#279
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 07 aprilie 2021 - 11:44

Bravo, Mikyyy! Sa va fie bine in continuare si sa fiti fericite.


Editat de Collins20, 07 aprilie 2021 - 12:21 .


#280
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 07 aprilie 2021 - 13:57

ma bucur pt tine, Micky! asa, da! sa-ti fie de bine si sa fii bine!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -