Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Abuzul emotional


337 raspunsuri la acest subiect

#261
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 august 2020 - 07:55

Bravo, ma bucur ca ai revenit cu vesti bune! Chiar ma gândeam la tine nu demult, dacă ați trecut cu bine prin pandemie. 



#262
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 11 august 2020 - 08:55

ma bucur pt tine, Micky! felicitari si succes in tot si de-acum inainte!  [fluturas]


Editat de velvet, 11 august 2020 - 08:56 .


#263
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 august 2020 - 09:24

Mickyyy, chiar ieri ma gindeam la tine, nu ne-ai mai scris demult!!!

 

Nu stiu de ce te felicita doamnele, ca esti in aceasi situatie ca acum 6 luni, insa eu ma bucur ca esti sanataosa si tu si copiii . ca ti-ai gasit asa o rutina sa spun asa, ca esti sincera cu tine si sentimentele tale.



#264
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 11 august 2020 - 09:37

Pai felicitarile la asta zic eu ca se refera, la faptul ca si-a (re)gasit echilibrul, are o relatie buna cu copiii si ca se vede dupa cum scrie, ca are o stare generala buna.

Bravo Mickyyy, toate bune in continuare, sa va mearga bine si sa-ti mentii echilibrul sufletesc, este foarte important  [flo2]



#265
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 august 2020 - 10:16

Pai felicitarile la asta zic eu ca se refera, la faptul ca si-a (re)gasit echilibrul, are o relatie buna cu copiii si ca se vede dupa cum scrie, ca are o stare generala buna.

Hmmm...eu i-am zis rutina, e inca implicata emotional foarte tare(e si normal) deci nu are cum sa-si gaseasca inca un echilibru!!



#266
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 11 august 2020 - 10:42

Nu stiu de ce, azi, dupa 6 luni de la despartire, am simtit nevoia sa recitesc subiectul. Si daca tot am recitit, am zis ca un bilant dupa jumatate de an n-ar strica.

 

Imi place libertatea, imi place sa nu depind de nimeni, iar copiii sunt extraordinari!! Nimeni nu plange dupa tati si toti se mobilizeaza sa ajute cand e nevoie!

Acum mi-am propus sa slabesc, sa vedem daca reusesc sa o si fac, mi-am luat in program de fitness, un regim cat de cat adaptat, si in 8 saptamani sper sa ma pot lauda cu ceva rezultate :))). Azi e prima zi!

 

Micky, si eu ma gandeam ca nu ai  mai scris demult.

 

Felicitari. [flo2]  Le meriti. Pt independenta, pt ca iti faci micile sau marile placeri(care sunt f importanteimportanta) ,pt ca iti recapeti libertatea,  copiii sunt bine. 

Faptul ca simte nevoia de alcool chiar si in putinul timp petrecut impreuna , nu suna bine. Si chiar ca ai fost fata buna cand l ai ajutat cu facultatea [batcap]  macar daca o termina.

Si cu slabitul , o sa reusesti, sa intrii la program sanatos, fara stres, etc

 

Iti las un program(sunt cu miile), asta mi s a parut bun pt incepatori, low impact, poti sa l faci si cu fetele.

 

https://www.youtube....h?v=MiJ2OtqhJGw

 

P.s ai o solutie cand incepe scoala, cine duce baiatul? 



#267
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 august 2020 - 11:21

Multumesc de mesaje. 

 

Poate din afara nu se vede un progres, dar eu il simt. Ma simt mult mai bine in pielea mea, nu depind de nimeni, nici financiar nici emotional, incet incet incep sa ma prioritizez pe mine (lucru care nu l-am facut de secole), si am o stare de bine, de calm, de multumire sufleteasca. Si chiar daca sunt in continuare "legata" de barbat, este la un alt nivel. Nu il mai vad ca pe un partner de viata pe termen lung, atata timp cat bate pasul pe loc, sau chiar merge inapoi. Nu mai astept minuni de la el, il iau asa cum e si gata. Inainte ma agitam, ma stresam, ca nu face asta sau ailata, ca nu se implica, ca nu se schimba. Am invatat sa nu mai am asteptari de la el, si deci nu mai sunt dezamagita. Simplu. 

 

Momentan inca lucrez de acasa, si e posibil sa devina semi-permanent, adica au constatat ca se munceste la fel de bine, poate chiar si mai bine de acasa, si nu au in plan sa ne cheme la birou intr-un viitor foarte apropiat. Asa ca sper sa nu mai am probleme nici cu scoala celui mic, dus si adus, dar vom vedea in Septembrie.



#268
Yoghi

Yoghi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 august 2020 - 13:14

Am vrut din tot sufletul sa mai dau o sansa relatiei, inca il iubesc cu toate "defectele" lui, dar pur si simplu nu pot. Nu face nimic sa ma convinga ca mai merita sa incercam. Si am obosit sa mai sper si sa mai astept minuni. [...]

E si asta o alta etapa, probabil nu va dura la infinit, dar la cum e el acum sigur eu nu il vreau inapoi (desi el si maine s-ar intoarce daca as zice eu da), si nici nu ma simt pregatita sa rup definitiv relatia cu el. Sunt egoista?! 

 

 

Nu eşti egoistă. 

Trec printr-un proces similar, tot după zeci de ani de convieţuire. Nu poţi să înlături de tot omul de care te leagă atâtea amintiri, omul care este părintele copiilor tăi... un fir subţire va persista între voi pentru tot restul vieţii. E normal să fie aşa.

 

Pe de altă parte, menţinerea căsniciei în zona indeciziei nu cred că ajută pe nimeni. El se hrăneşte cu speranţa că într-o bună zi te vei răzgândi, iar tu încă mai cauţi o soluţie ca să fie ca înainte. 

 

Gândeşte-te foarte bine: asta vrei, să fii din nou altcineva decât îţi şopteşte sufletul tău că eşti?

Ştii foarte bine că el nu se va schimba radical în relaţia cu tine.



#269
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 11 august 2020 - 14:50

Micky, felicitari! ma bucur pentru tine, pentru cate ai realizat in ultima perioada! ai grija de tine si de copii si continua tot asa...sanatate iti doresc, ca in rest toate se rezolva!

eu zic ca ai facut atatea progrese ca ar fi pacat sa cedezi acum. a fost foarte greu la inceput, separarea initiala, zic eu. acum iti va fi mai usor sa te desprinzi.

daca e ok pentru el sa se mute intr-un apartament/casa impartita cu altii unde sa nu mai poata primi copiii in loc sa faca ce trebuie si sa vina alaturi de voi eu zic ca nu merita ...

 

 

p.s. m-am uitat sa vad cum arata o shed si mi se pare tare greu de montat...esti tare! [flo2]



#270
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 14 august 2020 - 18:19

Mickyyy, meriți toate felicitările. Schimbarea se operează în interior, ești pe zi ce trece mai sigură pe tine, știi ce vrei și ce poți și mai ales ce nu mai poți accepta.

Așa-i că-i plăcută tare senzația că ești capabilă să faci tot ce vrei, tot ce planifici, fără să re bombăne, critice și bate la cap el? Fără să ți fie chestionată fiecare decizie. Că ești mai pricepută și mau îndemânatică decât credeai. Că faci lucruri de care nu te credeai în stare.

Că nu mai pierzi timpul tău prețios cu certuri mărunte și șicane fără sfârșit. Și că așteotând ca el să se schimbe trec anii, trece viața.

 

E la latitudinea ta dacă și când vă separați legal. Ce a fost mai greu de fapt ai făcut.

Ce face el, unde locuiește și în ce condiții, ar trebui să te mai intereseze doar prin prisma copiilor. În rest, cum și a așternut așa va dormi.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -