Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Abuzul emotional


337 raspunsuri la acest subiect

#191
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 25 februarie 2020 - 19:01

Si da, a luat copiii de la scoala baut, pana si Malina mi-a reprosat asta, ca il las sa se duca sa il ia pe Teddy duhnind a alcool! Dar era baut, nu beat, daca are vreo importanta. Beat cu adevarat a fost rar, pentru ca avea o toleranta foarte ridicata, si uneori o sticla de whiskey nu era suficienta ca sa se imbete, a baut o sticla jumate intr-o zi si Inca era coerent!!!

 

Groaznic!!!



#192
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 februarie 2020 - 19:38

Nu a fost mereu asa, doar in ultimul an jumate. Lucra normal, 40 de ore pe saptamana, chiar si overtime la inceputuri cand abia ajunsesem si fiecare banut conta. Doar ca facultatea a insemnat bani moca pentru el, si a decis sa isi reduca la jumatate programul de munca, ca sa aibe timp si de scoala. Si de aici a inceput declinul. 

Ideea ar fi fost foarte buna daca timpul liber castigat l-ar fi folosit asa cum trebuia, numai ca nu a fost asa. Scoala se termina pe la jumatatea lui Mai, si pana spre sfarsit de Septembrie era vacanta. Aproape 5 luni de nefacut mare lucru....ala a fost inceputul bauturi in cantitati din ce in ce mai mari. Si frustrarilor pentru mine, ca aveam asteptari de la el. Nu a vrut sa revina la program normal de munca in perioada vacantei scolare ca sa ne suplimentam veniturile, desi eu bazaiam ca voiam concediu si nu ne ajungeau banii pentru ce voiam eu. Am mers cu cortul in concediu, pentru ca hotelurile erau scumpe!!! Nu zic nu, a avut candoarea lui, salbaticie, plaja si ocean aproape, dar nu era ce imi doream (sau ne doream, ca nici cele mari nu au fost prea happy cu asta).  In fine, nu ar fi fost asta capat de tara, doar ca au inceput sa se adune picatura cu picatura. Eu speram ca daca are timp liber sa il foloseasca sa ma ajute la treburi, el face doar daca ii spuneam eu exact ce sa faca, dar nici atunci mereu, el lucra in weekend deci nu puteam merge nicaieri cu totii la final de saptamana, eu lucram si copii invatau in timpul saptamani cand el era liber, el dormea ziua si era treaz noaptea.....eram mereu pe invers.

Si asa cele 2-3 sticle de bere care erau nelipsite si inainte au inceput sa se dubleze, au aparut tariile pe langa ele, bea ziua cat eram eu la munca ca sa nu ii fac eu scandal si se punea la somn cand ajungeam de la munca ca sa nu il mai simt baut, si tot asa. Jobul l-ar fi schimbat pe ceva mai bun, dar aplica doar la "super joburi" si nu il chema nimeni nici macar la interviu, joburile medii/intermediare nu-i conveneau si nici nu se sinchisea sa aplice (ba program full time, ba bani putini, ba nu e ce vrea sa faca), chit ca putea gasi lejer job mai ok decat cel pe care il avea si il ura. Nu ar fi fost poate pe domeniul in care studia, dar sigur putea gasi ceva mai sus decat picker la Amazon!!



#193
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 februarie 2020 - 20:02

De asta am sperat eu in sinea mea ca poate acum in ceasul al 12-lea o va lasa mai moale.

A fost bautor toata viata lui, dar bere zilnic si doar ocazional alcool. Si o data de doua ori pe luna, seara sau la vreo ocazie, daca se ametea mai tare, puteam trece cu vederea. Nu-mi places, dar era in compromis pe care il puteam face.

 

Acum, gandindu-ma ca i-au disparut majoritatea motivelor de stres, ca are o viata fara griji, ar putea sa redevina cel care era. Nu speram ca nu va mai pune gura pe alcool, speram doar ca nu va mai avea motive sa isi ia o sticla de tarie pe zi!! Cred ca in prima perioada a fost treaz, sau asa mi s-a parut mie, dar ieri cel putin, era baut sigur. 

 

Adica noi avem o gramada de alte probleme de rezolvat in perioada asta, in caz ca chiar am vrea sa mai salvam ceva,  ori daca nici macar primul pas in directia asta nu-l poate face, sa renunte la tarie pentru a putea macar discuta civilizat.....ce asteptari sa mai am eu de la el?! 



#194
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 25 februarie 2020 - 20:10

Si da, a luat copiii de la scoala baut, pana si Malina mi-a reprosat asta, ca il las sa se duca sa il ia pe Teddy duhnind a alcool! Dar era baut, nu beat, daca are vreo importanta. Beat cu adevarat a fost rar, pentru ca avea o toleranta foarte ridicata, si uneori o sticla de whiskey nu era suficienta ca sa se imbete, a baut o sticla jumate intr-o zi si Inca era coerent!!!

Mickyyy,mi se strange stomacul citind asta,simt frica si lipsa de siguranta.Iti vorbeste un fost copil care a crescut alaturi de un tata care iubea alcoolul.Un tata care nu stia o alta cale de a-si regla emotiile,care avea nevoie de paharel ca sa scape de stres.Era un beat foarte vesel tatal meu.

 

 

Eu am ramas mult timp cu rusinea,lipsa de siguranta,mila amestecata cu dezgust.Si in ziua de azi,cand vad un beat pe strada,trec pe partea cealalta.Mi se face stomacul ghem,nu ma simt deloc in siguranta,am mereu senzatia ca faca ar ajunge in dreptul meu,ar vomita pe mine sau s-ar lua de mine sau s-ar dezechelibra si ar pica pe mine.

 

 

Cand mergea sa se culce beat,in mintea mea de copil imi imaginam cum ar intra niste hoti in casa,mama ar fugi sa-l trezeasca,ar trage de el hai hai,el ar mormai ceva si s-ar intoarce pe partea cealalta pentru ca ar fi prea beat sa se trezeasca.Si atunci mama ar trebui sa devine "barbatul"si sa ne apere.Si vezi tu,atat de mult am tanjit dupa siguranta asta,ca mi-am zis:eu imi iau un barbat care nu bea si care ma apara!Si da,mi-am luat un barbat de 1,87 care nu bea.Am zis bingo,o sa fiu aparata forever.Asta pana cand a venit prima "alintare":esti proasta,tampita,curva.Iar apoi prima palma.

 

 

Ce vreau sa spun cu toate astea...te rog ai grija de copii!Fizic,psihic,emotional.Nu vrei un asemenea role model pentru fiul tau.Si nu vrei ca fetele tale sa creada ca asa se poarta un barbat.Ai zis ca l-a luat pe baiat beat de la scoala.Mickyyy,draga mea,eu nu voiam sa merg niciunde cu tatal meu pentru ca stiam ca se va imbata si imi era o jena si o rusine,oh doamne!Te-ai gandit cum s-a simtit fiul tau,sa-l vada colegii cu tatal beat?

 

 

Iti spun toate astea pentru ca imi pasa de tine.Orice adictie nu se poate opri asa,de azi pe maine.Adica daca mergi la rehab,poti sa scapi de dependenta fizica dar urmeaza sa te lupti cu dependenta psihica.Aici se impotmolesc majoritatea.Pentru ca e o lupta cu "demonii"tai.Orice adictie vine sa-ti umple un gol,sa te anestezieze,sa te faca sa evadezi.Si da,e lupta ta,cei din jur te pot sprijini,te pot indruma,iti pot da toate uneltele dar Tu trebuie sa lupti,doar tu te poti scoate din prapastie.

 

 

S-a gandit sa caute ajutor de specialitate?Constientizeaza ca are o problema?

 

 

Timpul nu sta in loc pentru nimeni.Si viata asta e asa de faina cand ai liniste.Gandeste-te ca esti abia la jumatatea vietii,o viata ai.Cum ALEGI sa-ti traiesti urmatoarea jumatate?Pentru ca da,e alegerea ta.Si partea si mai faina e ca in fiecare zi ai o noua sansa.Niciodata nu e prea tarziu.Nu vorbesc din carti,iti spun din propria experienta.Exista viata dupa divort,dupa abuz,dupa dureri.Ohoho si inca ce viata,Mickyyy!

 

 

Tibi Useriu spunea:"Dar eu alerg mai departe.Vreau sa le arat ca istoria unui om poate fi rescrisa mereu.Ca un hard disk.Nimic nu e definitiv,batut in cuie,de neschimbat,de nesters,de netrecut.Nimic nu e ireversibil."

 

 

Mickyyy,tu cand te vei alege pe tine?Te imbratisez strans! [pup]



#195
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 februarie 2020 - 21:22

Pacino [flo]

 

Beat nu, baut da, l-a luat de la scoala, si nu o data. Dar beat sa nu se tina pe picioare, sa cada pe jos, sau sa vomite te miri unde as minti sa spun ca a fost in preajma lor sau a mea vreodata. Au fost cateva momente cand l-am vazut ca avea probleme cu echilibru (adica se mai clatina sau sprijinea de perete), dar sa bea sa nu mai stie de el, nu. Si asta doar in ultima vreme.

 

Nu a cautat ajutor de specialitate pentru ca nu considera ca are o problema, ca toti alcoolici, in momentele cand bea, considera ca el e doar ceva mai vesel, si ca noi ceilalti avem de fapt o problema cu el ca bea, dar ca el nu face nimic rau cand bea. Nici nu se considera dependent de alcool, ci in sinea lui crede ca e nefericit si ca singurul mod in care poate trece mai usor peste e cu ceva alcool la bord. Dar ca se poate opri oricand daca e nevoie. Cred ca maximul fara strop de alcool a fost o saptamana. Desi e doar pe crezut pe cuvant, ca nu am stat langa el 24/24 ca sa stiu sigura.

 

In seara asta am vorbit cu el. Ieri i-am lasat mai multe mesaje destul de dure, pe care le-a citit dar nu a raspuns (trimise pe parcursul a 12 ore!!). Asa ca la final i-am spus ca daca va continua sa ma ignore atunci inseamna ca nu ne-a mai ramas nimic de vorbit si o sa imi caut avocat. Imediat dupa ce i-am zis de avocat, mi-a raspuns ca e bolnav, racit, are febra, frisoane, e in pat, atipise si de asta nu a raspuns, si ca ma roaga sa vorbim alta data.

 

Si azi am vorbit la telefon, am stabilit ca 2 zile pe saptamana va lua el copii si va sta cu ei dupa o vreme, plus cand are timp si vremea e ok, duminica dupa-amiaza ii va scoate in oras.

Doar ca tot timpul cat am vorbit, el era calm, vesel, saritor, dornic sa faca orice pentru copii si pentru mine, avea explicatii pentru toate situatiile din trecut cand m-am enervat eu, spuse de ele toate pareau exagerari ale mele sau neintelegeri, el e oricand aici pentru noi, el ajuta cu orice, el ne iubeste, pentru el suntem doar separati, el inca spera ca dupa pauza asta totul va reveni la normal, ca ma intelege ca sunt stresata, si trec printr-o perioada grea dar ca nu am de ce sa ma indoiesc de el, etc. Fata avea nevoie de un costum pentru Book Fest, eu i-am spus ca gasim din anii trecuti (avem o groaza de costume de la diverse ocazii, plus surori mai mari) si ca nu imi permit unul nou care sa il poarte doar o zi, dar daca vrea neaparat unul nou sa vorbeasca cu tati. Si cand ii spun lui de asta era ceva de genul bineinteles, daca tu crezi ca are nevoie, nu se pune problema, dar de ce ii zic la modul asta, ca si cum eu nu imi permit dar el da, ca daca au nevoie de ceva copiii nu exista eu nu imi permit, atata timp cat el isi permite atunci sa scot din discutie treaba cu nepermisul, ca sunt copiii nostri, si sa nu mai pun problema asa, ci sa ii spun direct CE au nevoie, etc., etc.

 

Una peste alta la finalul discutiei iar ajung eu sa ma simt nebuna si exagerata!!! Ori e cel mai abil manipulator, ori sunt eu cea mai cu capsa pusa si le vad pe toate negre!!!!!



#196
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 25 februarie 2020 - 22:09

Action speaks louder than words!El poate sa spuna multe,tu fii atenta la ce face.Concret!A spus ca sta cu copiii dar a venit dupa ce s-a trezit pe la pranz,a stat 3-4 ore,apoi a plecat ca ii e somn.Ca vine sa ia copiii daca chiar e necesar,merge baut la scoala.Ca ar putea oricand sa se opreasca din baut...dar concret cand a facut-o?Sau de ce nu a facut-o?

 

 

Nu esti nebuna si nici exagerata.Tu inca il crezi,aici e buba.Adica vezi cum se comporta,ca e iresponsabil,te agiti,trimiti mesaje la nervi dar e de ajuns sa-ti raspunda si sa spuna ce vrei sa auzi(el va iubeste,e alaturi de voi etc)si te lasa confuza.Poate pentru ca,in adancul sufletului tau,tu inca speri ca el va deveni un om responsabil.Poate inca il iubesti,nu stiu.Dar tu urmareste faptele,nu vorbele.

 

 

Si nu-i mai cauta scuze!A fost doar baut,nu beat...tot nu e ok.A baut doar bere si doar de un an tarie.A lucrat mult inainte,acum doar 2 zile etc etc.Ramai in prezent,azi marti la ora 22,care e realitatea?Nu putem trai din ce a fost.

 

 

Si faptul ca bea ca sa treaca peste nefericire...la terapie tocmai asta invata:moduri sanatoase de a face fata la stres.Sigur ca crede ca daca e un beat vesel si nu face rau nimanui,ce mare scofala?Asa si cu abuzul emotional,ce mare scofala?Doar niste vorbe...ori amandoua stim ca nu e asa.



#197
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 25 februarie 2020 - 23:22

Pacino, scrii atat de frumos si la obiect [flo]. Nu pot decat sa imi doresc sa am forta si taria de caracter necesare sa le si pun in practica, pentru ca ai 100% dreptate.

Trebuie sa incetez sa mai gasesc scuze, sa incep sa las faptele si nu vorbele sa conteze, sa renunt a mai trai in trecut si a-mi alimenta sperantele in jurul a ceva ce a fost cu ani in urma. Trebuie nu doar sa vad realitatea, ci sa o si infrunt.



#198
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 09:37

Micky, picker la amazon la 50 de ani e ori comoditate maxima, ori stima de sine foarte redusa, dpmdv. stima de sine f. redusa poate conduce spre depresie, comoditatea maxima, spre egoism nesimtit, dintr-asta am experimentat si eu, te scoate din minti si mai multe nu, e mai usor sa nu ai ajutor defel stiind ca el nu e in casa decat sa nu ai ajutor defel cu el in casa, dar... ocupat cu propria-i persoana.

 

despre alcool nu cred ca are rost sa spun mai multe, am spus si la subiectul lui smbd123 ca, tot dpmdv, cine consuma alcool zilnic, chiar si fara a se imbata, e alcoolic. cum doamne rezista ficatul lor, nu stiu.

 

bravo tie ca, intr-o tara straina si cu 4 copii (bine zic?), ai avut curajul si puterea sa-i faci vant.



#199
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 10:02

Mickyyy [:)]eu scriu la obiect pentru ca am trecut prin toate astea.Si te inteleg atat de bine.Vreau sa te incurajez,sa iti spun ca se poate.Da,a fost greu,haotic,confuz.Da,am facut terapie si incet incet am inceput sa inteleg,sa constientizez chestii.Ajuta enorm sa dai totul afara,sa vorbesti,sa nu te izolezi.

 

 

Eu cand l-am lasat,eram ca tine,fara prieteni,doar job si casa si evident copiii.Ma simteam ca o ciudata,ca un outsider.Si de ziua mea,cumnata mi-a facut cadou niste carti si am fost atat de surprinsa,adica wow cineva s-a gandit la mine?Contez pentru cineva?Si m-am reapucat de citit.La inceput parca abia ma concentram,eu care citeam enorm inainte.Dar nu am renuntat,am mers in ritmul meu.

 

 

Apoi am inceput sa spun nu,sa pun limite.Cu asta mi-a fost foarte greu!Pentru ca inainte faceam mereu ce voiau ceilalti,sa nu supar pe nimeni,sa fie intelegere bla bla.Apoi am inteles ca si eu contez,si eu merit si ca trebuie sa-mi fiu cea mai buna prietena.Nu inseamna ca sunt egoista.Nu inseamna ca sunt rea,inseamna doar ca ma iubesc.Dar cand din copilarie ti se tot repeta sa fii cuminte,sa taci si sa faci,cand nu esti laudata si pretuita,cand esti acceptata doar daca inveti bine si esti fetita ascultatoare,cand esti snopita in bataie,criticata mereu,judecata...pai cum sa inveti sa te iubesti?

 

 

A fost un moment in terapie cand am constientizat cate am indurat si m-am revoltat atat de tare.Din momentul acela am refuzat sa mai fiu o victima.Si incepand de atunci,mi-a fost mai usor sa pun limite,nu doar sa le pun dar sa nu ma mai simt atat de vinovata sau oare ce o sa creada despre mine?A fost momentul cand m-am ALES pe mine [:)]

 

 

 

Linisteste-te si incepe usor,fa totul in ritmul tau.Nu te biciui,fii ingaduitoare cu tine!Ai suferit destul.Nu poti sa salvezi sau sa schimbi pe nimeni,doar pe tine.Incepe cu chestii marunte care iti fac placere.Zambeste-ti!Redescopera-te!Fii recunoscatoare pentru o noua zi,pentru faptul ca sunteti sanatosi,pentru ca ai copii buni,pentru ca esti o luptatoare.Terapeuta ma tot lauda,ca vai ce puternica sunt pentru ca am iesit dintr-o relatie abuziva.Si eu ma simteam ca un fake si i-am spus nu,eu nu ma simt puternica,nu ma vad asa.Mi-a zis ca iti trebuie curaj si putere ca sa iesi din abuz,mai ales cand ai copii,era mult mai usor sa te ascunzi dupa copii si sa spui ca stai pentru ei.Asa si tu,poate te simti confuza,slaba,nebuna etc dar tu esti puternica.Esti doar secata de energie.



#200
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 februarie 2020 - 17:47

Pacino, te imbratisez tare. Parca am citit de mine: tata bețiv, aceleași trăiri in copilărie ca tine, promis ca nu iau un bărbat bețiv, dar ajung pe mâna unui manipulator și narcisist, eu sunt curva și cea care nu știe nimic. Divortez, după 8 ani, cu un copil de 5, din fericire ma recăsătoresc cu un om bun, dar cu care nu ajung sa pun pace decât după ce am pus pace cu mine. Exact așa cum scrii, după ani de terapie, după ce am ajuns sa ma apreciez și sa ma prioritez, viața mea s-a schimbat. Dar fără terapie nu as fi reușit. 
 

In plus, fata de ce ai scris, am ajuns sa înțeleg și sa accept refuzurile și sa pot refuza la rândul meu. Tot in urma terapiei și recunosc ca mi-a luat foarte mult timp, am citit și cărți extra ca sa înțeleg mecanismul. Eu ma dădeam mereu peste cap sa fac și sa ajut, și aveam pretenția (in sinea mea, nu spuneam asta nimănui) ca la rândul meu sa fiu ajutata. Dar asta nu se întâmpla, Ba mai mult primeam refuzuri și atunci ma supăram, ma enervam, reacționam urat și cei din jur nu înțelegeau. Dar acum știu ca a te priorita pe tine, nu e egoism și nu o faci împotriva celorlalți ci ca sa îți arați ție ca te respecți. 
 

Mickkky scuze de paranteza, poate nu e cazul la tine. 
 

Dar sunt 100% de acord cu ce a scris Pacino și voiam sa scriu asta :). 

[flo2]

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -