Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Abuzul emotional


337 raspunsuri la acest subiect

#111
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 01:38

Eu nici nu-mi pot imagina cum ar putea niste copii sa umble ca mingile de ping-pong de la un parinte la altul. Va imaginati cat de stresant e sa iti tot schimbi locul.

aici trebuie sa fie dovezi prea puternice ca, copiii sa fie încredințați doar la un părinte.

in general fiecare părinte unde sta are camere pt copii sa aibă unde sa stea când vin in vizita... sau e 50/50 dacă stau aproape . 

E greu, f greu mai ales când parintii nu se inteleg, când stau in zone la depărtare sau când mai sunt și alte persoane implicate ...

 

 



#112
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 01:41

Micky

voi va ați despărțit legal ori.. doar așa...? Oricat de mult ti ar lipsi nu uita ca a venit la pachet cu băutura și nesimtirea ... Nu ai nevoie de afirmare din partea lui, ai copiii care te iubesc, au nevoie de tine și îți arată zilnic ce mama extraordinara esti.

eu cred ca ai nevoie de o planificare amănunțită... cred ca de asta nu zice nimic, ca ii place situația și nu vrea sa schimbe nimic.

ideea cu garsoniera de nefamiliști sa o împărțiți saptaminal nu e rea, am msi auzit cazuri.

El treb sa contribuie financiar lunar. Dacă nu are acum bani și doar tu contribui, ar fi bine sa ii dai o perioada sa își găsească servici adevărat nu vrăjeala de 2zile.

****nu uita sa ții toate bilurile și receipturile și când își ia servici sa îți dea banii care ti i datorează.

Eventual lunar sa ii comunici suma care i datorează.

Orice aspect al vieții copiilor treb împărțit pe jumătate.

***eu ti as recomanda sa comunici cu el numai prin email, ca sa nu fie confuzie și rămână scris negru pe alb, evidentă...in caz de ceva.

si încă ceva , problema băuturii a dus la despărțirea voastră ... dacă tot mai bea câte o bere ... asta spune totul. Nu cred ca un alcoolic se lasă de băutura așa ușor și totuși mai bea o bere.

Poate treb sa pui totul pe hirtie sa faci un plan in detaliu pe termen scurt și lung și sa il prezinți.

aici din câte știu majoritatea cuplurilor au custodie comuna și totul e stabilit când și cat au fiecare copiii, cat plătesc totul e planificat in detaliu.

Nu îl lasă sa profite de situație ca tot tu și copiii veți avea de suferit... și lui nu se știe cat și dacă ii pasa.

 



#113
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 08:44

Micki, cred ca felul in care s a comportat el cand trebuia sa aiba grija de copiii te a lămurit mai mult decat intalneala la restaurant. 

El ori e extrem de egoist ori inconștient, dacă te gândești câte lucruri ai putea cumpara la copii cu banii de țigări și whisky . 

Poate ar trebui sa cauți un psiholog , sa mai discuți cu un adult, îți mai pui ordine in gânduri . 

Nu prea e fair sa lase toată responsabilitatea pe umerii tai. 

Bafta și multa putere sa rezolvi din probleme. 



#114
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 10:15

Michelle, nu suntem inca divortati legal, sincer nici nu stiu cum ar trebui sa o facem in caz ca acolo se va ajunge in final, pentru ca suntem cetateni romani, casatoriti in Romania, dar traim intr-o alta tara. Nici nu stiu ce legi se aplica in caz de divort legat de copii, banuiesc ca cele romanesti. Oricum, asta este un topic de discutie pentru viitorul mult mai indepartat.

 

Acum am o alta dilema, copii sunt cu mine, in grija mea. Daca iau vreo decizie legata de ei (cum ar fi sa o las pe cea mare sa mearga singura cu trenul in alt oras sa se vada cu prietena ei), ar trebui sa ii cer acordul sotului, sa ma sfatuiesc cu el, sa il informez, sau sa nu fac nimic, sa decid eu si gata?!


Editat de Mickyyy, 19 februarie 2020 - 10:16 .


#115
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 11:07

Michelle, nu suntem inca divortati legal, sincer nici nu stiu cum ar trebui sa o facem in caz ca acolo se va ajunge in final, pentru ca suntem cetateni romani, casatoriti in Romania, dar traim intr-o alta tara. Nici nu stiu ce legi se aplica in caz de divort legat de copii, banuiesc ca cele romanesti. Oricum, asta este un topic de discutie pentru viitorul mult mai indepartat.

 

Acum am o alta dilema, copii sunt cu mine, in grija mea. Daca iau vreo decizie legata de ei (cum ar fi sa o las pe cea mare sa mearga singura cu trenul in alt oras sa se vada cu prietena ei), ar trebui sa ii cer acordul sotului, sa ma sfatuiesc cu el, sa il informez, sau sa nu fac nimic, sa decid eu si gata?!

 

Ptr altceva ii ceri acordul ( zilele astea ) ? 

Daca nu-l intereseaza ce mananca sau ce fac copiii la scoala n-ar trebui sa comenteze nici unde merg si ce fac. Desi daca, Doamne fereste se intampla ceva, o sa comenteze. 



#116
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 13:01

Ptr altceva ii ceri acordul ( zilele astea ) ? 

Daca nu-l intereseaza ce mananca sau ce fac copiii la scoala n-ar trebui sa comenteze nici unde merg si ce fac. Desi daca, Doamne fereste se intampla ceva, o sa comenteze. 

 

Normal ca nu-i cer acordul pentru lucrurile uzuale. Doar ca in general, pentru decizii de acest gen, daca am fi fost impreuna, era nevoie si de acordul lui. Acum nu mai suntem, deci n-ar trebui sa mai conteze, nu?!



#117
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 13:30

Pe de o parte ar trebui sa conteze, e tatăl copiilor indiferent de relația lui cu tine. Normal ca nu îl intrebi fleacuri, dar așa ceva după părerea mea, ar trebui sa îl intrebi. 



#118
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 16:08

Acum am o alta dilema, copii sunt cu mine, in grija mea. Daca iau vreo decizie legata de ei (cum ar fi sa o las pe cea mare sa mearga singura cu trenul in alt oras sa se vada cu prietena ei), ar trebui sa ii cer acordul sotului, sa ma sfatuiesc cu el, sa il informez, sau sa nu fac nimic, sa decid eu si gata?!

 

Mickyyy, dacă e ceva ce știi că l-ar deranja, eu zic că ar trebui să-i spui. Pe ideea că dacă ar fi ceva ce pe tine te-ar deranja cu privire la copii, ai vrea ca el să-ți spună (să nu spună ulterior: ”nu ți-am zis X și Y pentru că nici tu nu mi-ai spus A și B la un moment dat”). 



#119
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 18:05

Michelle, nu suntem inca divortati legal, sincer nici nu stiu cum ar trebui sa o facem in caz ca acolo se va ajunge in final, pentru ca suntem cetateni romani, casatoriti in Romania, dar traim intr-o alta tara. Nici nu stiu ce legi se aplica in caz de divort legat de copii, banuiesc ca cele romanesti. Oricum, asta este un topic de discutie pentru viitorul mult mai indepartat.

 

Acum am o alta dilema, copii sunt cu mine, in grija mea. Daca iau vreo decizie legata de ei (cum ar fi sa o las pe cea mare sa mearga singura cu trenul in alt oras sa se vada cu prietena ei), ar trebui sa ii cer acordul sotului, sa ma sfatuiesc cu el, sa il informez, sau sa nu fac nimic, sa decid eu si gata?!

 

Dacă numai se duce pentru citeva ore într-un oraș apropiat, nu văd de ce sa îl intrebi. Dacă se duce o saptamina, poate ar trebui sa îl informezi. 
 

Despre divorț nu știu ce sa zic, probabil va trebui acționat in țara. O sa suni la ambasada cind o fi cazul. 
 

Acum ca v-ați separat, poate ar trebui sa aplici pentru ajutor material ca mama singura, iar lui ar trebui să-i ia ajutorul de “student familist”.  Ca familia e toată in grija ta!



#120
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 februarie 2020 - 20:22

Letitia, nu stiu cum e cu mama singura aici, pentru ca noi nu suntem divortati, doar despartiti. Desi teoretic fiecare are acum alt domiciliu, si plateste city council pentru o adresa diferita. 

Stiu ca am niste beneficii financiare, am vazut de exemplu 25% reducere la council tax, probabil ar fi si altele, dar maine se fac 3 saptamani de cand a plecat, nu stiu daca e suficient sa ma pot declara mama singura deja.

 

Oricum am zis ca o sa o las pe fata maine si i-am zis si barbatului, pentru ca asa cum zicea Daniela mai sus, si eu daca as fi in locul lui as vrea macar sa stiu, desi ideal ar fi sa am si un cuvant de spus in asta.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -