Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Card de credit - credit score


43 raspunsuri la acest subiect

#21
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 11:24

Mik, stiu ca sistemele sunt diferite, in Romania nu exista asa ceva (credit score calculat de agentii de rating). Contractul cu banca nu ma ajuta, nu are nicio treaba cu credit score ul. De fapt nu exista nicio informatie publica despre cum se calculeaza, ci doar despre ce anume include in el. 

La joburi care cer verificare de credit score ti se cere acceptul prealabil, stiu ca am aplicat online odata la un job si m-a pus sa bifez daca sunt sau nu de acord sa ma verifice. 

 

 



#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 15:23

 

 

(scorul bancar de care ziceti nu prea se foloseste asa "la liber" in tarile cu legislatie stricta legata de datele personale, din fericire). 

 

Mickyyy locuiește intr-o astfel de țara și totuși ea zice ca s-a confruntat cu așa ceva. 



#23
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 16:57

uite un exemplu, primul pe care mi-a picat mouse-ul, https://www.indeed.c...from=serp&vjs=3

 

The recruitment process starts with CV selection, but the entire process can take a couple of weeks as you would expect. It is important that customers know that the people handling calls, enquiries and account administration duties can be trusted with sensitive and personal data and so a vetting process for candidates is in place. Part of this is ensuring that candidates have a clear credit and criminal record. Once you have passed this vetting process you have the chance to join the team and get started providing a professional and helpful service every time, for this bank’s amazing customers.



#24
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 17:18

Micky , dar tu incurci credit clear cu credit score, my dear.



#25
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 17:27

https://www.agencyce...-credit-checks/



#26
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 17:32

Micky , dar tu incurci credit clear cu credit score, my dear.

 

era vorba de credit report (clear credit report) in acel anunt (ori raportul provine tot de la credit score). Oricum l-ar boteza ei, exista joburi, mai ales pe parte financiara, unde un credit score prost poate face diferenta.  


Editat de Mickyyy, 29 ianuarie 2020 - 17:33 .


#27
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 19:01

Cred si eu ca daca ai un job in domeniul financiar vor sa vada un pic cum gestionezi banii si cat de des primesti bani de la varul din Medelin, dar nu cred ca daca nu ai carduri sau nu stiu ce suma de bani te refuza . La urma urmei daca sunt bogata nu ma angajez la ei cu  £10/ora

 

Exact cum e cand te angajezi la scoala sau cand lucrezi cu copiii ai nevoie de Disclosure and Barring Service checks.



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 19:20

Eu lucrez de 20 de ani in finanțe, manageriez banii altora și nu am avut problema asta. Însă sint sigura ca Micky nu inventează. Poate in domeniul bancar e mai strict.



#29
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 30 ianuarie 2020 - 18:40

era vorba de credit report (clear credit report) in acel anunt (ori raportul provine tot de la credit score). Oricum l-ar boteza ei, exista joburi, mai ales pe parte financiara, unde un credit score prost poate face diferenta.  

un credit prost e cel facut din neachitare la timp a datoriilor, tu ai un credit low , nu prost.



#30
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 31 ianuarie 2020 - 02:26

Credit score- ul e confidential, il pot accesa doar tu sau cei carora le ai dat acordul sub semnatura.

 

Michelle, nu stiam ca poti sa pui salariul direct in savings. Sau tu il transferi manual acolo? Eu stiam ca checking account e cel in care se depune salariul (denumirea vine de la paycheck).

Eu am fost fraudata de de 2 sau 3 ori nu mai stiu pe cardul de debit, legat de contul de checking unde am salariul. De fiecare data mi am recuperat banii.

 

Spuneam de transfer de pe credit pe debit si invers in ideea ca numarul de tranzactii imbunatateste credit score ul. Eu nu fac asta pentru ca am card de credit de la alta companie decat banca si pot transfera doar de pe debit pe credit, nu si invers.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -