Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Card de credit - credit score


43 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 16:33

Wow Mickyyy, n-am știut lucrurile astea despre credit score! Foarte interesant. Eu nu m-am ciocnit niciodată de asta, habar nu am ce credit score am! Am văzut ca poți afla online, dar mi s-au cerut prea multe informații personale și am renunțat sa aflu. 
 



#12
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 17:11

Micky, tot ce ai scris tu despre credit scorul ala ma face sa ma gandesc la China (si la un episod din Black Mirror) si la scorul personal. Mi se pare extrem de naspaaaa



#13
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 17:36

confirm ce spune @Mickyyy, desi nu din experienta personala.

 

cand am aflat (de la cunostinte, prieteni) ca in Marea Britanie esti mai bine privit, obtii mai usor un credit, un job daca ai folosit cardul de credit de mai multe ori si ai rambursat la timp banii folositi, am fost foarte mirata, eu eram convinsa ca de incredere e cineva care NU foloseste deloc cardul de credit, gen nu are datorii. :)

 

dar asa este, cum spune @Mickyyy, inclusiv atunci cand iti cauti chirie iti poate fi verificat credit score-ul - e dovada ca iti permiti sa imprumuti bani pentru ca ai venituri cat sa returnezi la timp banii imprumutati, dovada ca esti bun platnic.

 

@Mickyyy, mergi pe rulaje lunare, mai multe sume mici, sa apara in bank statement. :)


Editat de Pepco, 28 ianuarie 2020 - 17:38 .


#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 19:24

Pepco, e normal cind închiriezi sau ceri un împrumut bancar mare sa te verifice dacă ești bun de plata, dar la job? Ce job e ăla?la job ei iti dau bani și nu invers. Eu ma gindeam ca e mai important sa dovedești ca ai un venit bun și un job permanent, dar probabil un scor bun te ajuta sa obții ce vrei mai repede. Ori dacă ai un venit modest, eventual iei bani de la stat, atunci e important sa dovedești ca ești bun platnic in felul asta.



#15
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 20:26

Cineva imi povestea de altcineva care si a imbunatatit rapid scorul facand tranzactii online repetate: de pe credit pe debit si invers. Retragea o suma de pe credit si o punea la loc in aceeasi zi. Cert e ca acest altcineva e deja la a treia casa cumparata, adica a treia ipoteca bancara obtinuta, deci obligatoriu are scor bun.

 

La cardul meu de credit nu pot transfera online de pe el pe cardul de debit. Cel mai probabil pentru că pe cardul de debit nu am comision la ridicare numerar, pe cardul de credit am comision la ridicare numerar și dacă aș putea să transfer banii online de pe credit pe debit aș fenta comisionul :).

 

Cu cardul de credit pot plăti la magazine sau online și pot ridica numerar de la bancomat. Nu pot vira în alte conturi.



#16
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 20:36

am fost foarte mirata, eu eram convinsa ca de incredere e cineva care NU foloseste deloc cardul de credit, gen nu are datorii. :)

 

Na, pentru bancă e mult mai sigur să împrumute pe cei care au avut datorii și le-au returnat, decât pe cei care n-au avut datorii deloc. Cei care n-au avut datorii nu știi cum se comportă când dau de bani :).

 

E ca și cum cauți persoane care nu beau alcool și găsești o persoană căreia nu i s-a oferit niciodată alcool. Va bea sau nu va bea când o să i se ofere ocazia? :) Va bea cu măsură și va ști când să se oprească? Sau va bea mai mult? N-ai de unde să știi până nu pui persoana în situația în cauză. De asta e mai sigur să împrumuți pe cine a mai avut datorii și le-a plătit conștiincios și la timp.

 

Știu persoane care nu-și fac card de credit pentru că își gestionează foarte prost finanțele, și nu vor să riște să cheltuie banii de pe card și să nu-i poată pune la loc.



#17
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 20:38

Pepco, e normal cind închiriezi sau ceri un împrumut bancar mare sa te verifice dacă ești bun de plata, dar la job? Ce job e ăla?la job ei iti dau bani și nu invers. Eu ma gindeam ca e mai important sa dovedești ca ai un venit bun și un job permanent, dar probabil un scor bun te ajuta sa obții ce vrei mai repede. Ori dacă ai un venit modest, eventual iei bani de la stat, atunci e important sa dovedești ca ești bun platnic in felul asta.

 

Pot sa iti spun ce job era acolo unde am lucrat. Primeau cutii cu documente confidentiale de la diverse procese pe rol, in general fraude, dar nu numai (erau si foarte mediatizate unele dintre ele) care trebuiau scanate si salvate in format electronic (era o intreaga nebunie, au construit o camera securizata si la propriu si la figurat, adica in caz de incendiu de exemplu era izolata in asa fel incat toata cladirea ardea mai putin acea zona). Gandeste-te ca lucrand acolo aveai acces la diferite documente top secret, pe care daca le sustrageai le puteai vinde pe bani grei. Aveau tot interesul ca cel care lucra sa nu fie tentat de o sursa rapida de bani. 

 

Oricum, poti da o cautare pe orice site de joburi dupa credit check, mai ales joburile din domeniul bancar sau care implica tranzactii financiare, mentioneaza ca trebuie sa treci de un credit check.



#18
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 04:58

Micky,

Nu am făcut niciodată plata de pe credit  pe debit.... nu m a interesat. 

Știu ca pot sa scot bani de pe credit( cu un pin) ...di apoi sa ii depun in debit. Cred ca la asta se referea Fleur. 

E bine sa ai 2conturi la banca: Savings și Checking.

In savings îți depui salariul și din checking ( care e mai vulnerabil) ca e direct Linked cu debit card sa ai mai puțin eventual doar cat/ când plătești bilurile, sau Dacă faci automatic payment treb sa fii sigura ca ai suma neccesara( pui alerta sa te anunțe când ai mai puțin ... sa zicem 500-1000 lire).

cu bankingul  online e bine sa verifici saptaminal cheltuielile și Doamne ferește sa nu ai furt. 

E bine sa ai bani In savings ca dacă ti se fura cardul, datele nu pot sa se atingă decit de checking nu si savungs( așa am înțeles) noua de fiecare data când n-i s au furat banii au fost doar fin checking.

Micky,  toate plățile poti sa le faci la sf lunii, chiar daca scadenta e pe 7 , 10, 14 luna următoare . (Te interesezi la banca dacă la voi e permis, care sunt regulile) 

inainte de a Face plățile te ASIGURI ca ai depus bani sufficienti in checking. 

 Nu e nevoie sa stai sa faci plăti după fiecare cheltuiala.... decit dacă ti e ți-e mai ușor așa.  

Eu am un Excel spreadsheet cu toate cheltuielile / veniturile lunare facuta la inceput de an ( in finctie de ch din anul precedent) pt tot anul. Astfel stiu la ce ma aștept pe fiecare luna.( dacă vrei îți trimit pe email Templatul la Bugetul meu).

la sf de luna intru datele cat am plătit și unde... câți bani mai am in banca. 

 

eu zic ca pt asta ar trebui sa iei bilurile de anul trecut și sa le revizuiești.... sa ai o idee cat mai aproape de adevăr. 

Despre toate astea sunt figura ca găsești un consilier la banca sa te ajute sa înțelegi sistemul mai bine. 



#19
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 05:04

nu știu dacă și aici pt anumite joburi îți verifica credit scorul...o Sa ma interesez. 



#20
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 29 ianuarie 2020 - 10:31

Micky, sistemele bancare sunt destul de diferite de la o tara la alta. Ce se intimpla in State, in Ro sau in alta parte nu prea e relevant.

Cauta contractele pe care le-ai facut cu banca si citeste atent. 

 

(scorul bancar de care ziceti nu prea se foloseste asa "la liber" in tarile cu legislatie stricta legata de datele personale, din fericire). 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -