Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Card de credit - credit score


43 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 27 ianuarie 2020 - 20:39

Buna,

 

Are cineva idee cum trebuie folosit in card de credit pentru a imbunatati credit score-ul?

Nu ma refer la lucrurile evidente, ca achitatul la timp. 

Are vreo relevanta daca cheltui 10£ sau 1000£ pe luna, daca il folosesti o data pe luna sau o data pe zi, daca rambursezi minimul sau integral?

 

Pentru ca toate facturile si ratele erau pe numele sotului, eu nu prea am avut cine stie ce credit score pana acum (in afara de o asigurare in rate la masina si telefoanele fetelor, totul a fost pe numele lui). Ma rog, e ok, dar il vreau mai bun, nu stiu ce imi rezerva viitorul si vreau sa pot accesa daca va fi cazul credit sau rate la dobanzi bune.

 

Asa ca am decis ca e cazul sa lucrez si eu la scorul meu, si am luat un card de credit de la banca la care aveam contul curent. Doar ca nu am nevoie de el (cel putin nu acum) si stiu ca e totusi nevoie sa il folosesc ca sa aiba efect la credit score. E suficient sa fac o cheltuiala simbolica pe luna de pe el, si sa o rambursez integral la scadenta? E nevoie de mai multe tranzactii sau de sume mai mari, sau nu conteaza?



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 27 ianuarie 2020 - 21:49

Mickyyy, dacă ai un card de credit, plătește cu el toate facturile lunare și pune înapoi toți banii la finalul lunii. Returnarea totală e mult mai bună pentru credit score față de returnarea parțială, arată că ai control asupra cheltuielilor făcute.

 

Poți face și cumpărăturile mari de la magazine cu el și apoi pui înapoi banii din contul curent. 

 

Uite aici un articol despre cum se calculează credit score-ul în UK (văd că sunt mai multe agenții care oferă astfel de calcule):

https://www.telegrap...d-credit-score/



#3
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 00:23

Daniela, merci de articol [flo], am mai citit si eu asemanatoare, dar tot nu am gasit raspunsul la intrebarea mea. Stiu ce conteaza la credit score, am cont pe clearscore sa mi-l verific, bifez toate celelalte chestii colaterale de acolo (adresa stabila, registru electoral, etc), doar ca din astea nu obtin decat "fair" score. Ca sa trec la nivelul urmator am nevoie de card de credit.

Eu n-as vrea sa folosesc cardul de credit pentru cumparaturi mari sau facturi, nu stiu de ce, dar parca ma simt mai ok cheltuidu-mi banii mei. Daca fac o cheltuiala simbolica lunara stiu sigur ca ca o pot rambursa integral. Daca ma fura valul si m-apuc sa folosesc cardul de credit.....mi-e sa nu-l scap de sub control. 

Asta vreau eu sa stiu de fapt, ce impact are la score faptul ca cheltuiesc si rambursez lunar 50£ de pe card? Ar schimba cu ceva scorul daca in loc de 50 at fi 500?



#4
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 02:36

Multe cheltuieli mici pe cardul de credit, rambursate integral, imbunatatesc scorul.

Si mentinerea creditului folosit sub 30% din totalul creditului disponibil.

 

Cineva imi povestea de altcineva care si a imbunatatit rapid scorul facand tranzactii online repetate: de pe credit pe debit si invers. Retragea o suma de pe credit si o punea la loc in aceeasi zi. Cert e ca acest altcineva e deja la a treia casa cumparata, adica a treia ipoteca bancara obtinuta, deci obligatoriu are scor bun.



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 07:58

Micky nu știu cum e in Anglia, poate ar trebui sa vb la o banca cu vreun consilier.

 

din câte știu aici e bine, e safe  ca sa plătești cheltuielile lunare cu un card de credit și apoi pana la due date sa îți plătești cardul. Dacă nu plătești toată suma se aduna penalități. 

 

La fel poți sa ai carduri credit de magazine care sa le plătești in full înainte de due date. 

 

din care știu e bine sa ai cel puțin 2-3 carduri de credit care sa le folosești regulat. 

E mai safe sa folosești credit card decit debit, in caz de frauda esti acoperită. 

Cu cat folosești mai mult cardul cu atit ti se acorda mai mult credit și asta duce la creșterea scorului.

 

oriunde te duci sa iei credit ti de verifica scorul... si in funcție de asta, servici, income... ti se oferă la nevoie mai mult credit. 

Ps

50lire cred ca e o suma prea simbolica, nu cred ca te ajuta. 

Tu cum plătești billurile lunare? 



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 08:05

Ca sa nu te fure valul la cumpărături pt început încearcă sa îți pui bilurile lunare și mancarea. Mai poți sa plătești când mâncați afara, sau pt copiii la scoala. 

Caută o banca serioasă care acorda credit cards.

Deci nu te bagă la carduri de la magazine privit de tentante sunt .. ca acolo te poate duce valul. 

 



#7
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 11:12

Merci de raspunsuri.

 

Deci sa inteleg ca rulajul conteaza. Am ambele carduri (debit si credit) la aceeasi banca, mi-este ok sa folosesc cardul de credit azi si sa pun maine banii la loc de pe cel de debit, daca asta ajuta.  Dar sa ii folosesc azi si sa-i pun peste o luna, cand ajunge suma la scadenta insa...... aici mi-e teama ca-l scap de sub control. 

 

Michelle, pana acum toate billurile au fost pe cardul sotului, o sa le transfer pe al meu dupa ce va pleca. Poate o sa le pun pe cel de credit. Nu am decat un singur card de credit, oferit de banca la care am contul curent, nu am altele si nici nu am de gand sa-mi fac.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 13:11

Mickyyy dacă nu ai încredere in tine ca poți cheltui atit cit iti permiți, de ce ești interesată sa iei lucruri pe credit in viitor? Pentru ce iti trebuie credit score bun?

 

Noi cheltuim numai de pe cardul de credit, din motivele expuse de Michelle (frauda, etc) și avem un direct debit set up prin care cartea de credit este plătită din contul curent automat o data pe luna. Eu știam ca nu poți plăti de pe debit pe credit cind dorești tu, ci se face o data pe luna, la o data stabilită. Așa e la noi, cel puțin și așa e și cu cartea de credit de la munca.



#9
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 14:16

Letitia, trec printr-un moment in care trebuie sa imi reorganizez financial totul, si inca nu stiu cat imi pot permite sa cheltui lunar. Adica pe hartie suna ok, dar tinand cont ca de luna viitoare toate facturile vor ajunge in grija mea (dupa ce timp de 5 ani nu am stiut de ele), am nevoie de cateva luni ca sa ma asigur ca socoteala de acasa o sa se potriveasca cu cea din targ. 

Credit score ul e bun la multe, nu doar la cumparat pe credit. Pana si asigurarea la masina e afectata de el, am vazut in UK inclusiv joburi care fac verificari de genul. Daca voi vrea vreodata sa ma mut, la fel, e posibil ca agentia sa verifice printe altele si asta. Nu vreau sa imi limitez optiunile pe viitor pentru ca nu m-a interesat scorul meu (l-am ignorat atatia ani, nu mai vreau sa o fac si de acum inainte)

 

Eu am contul la Lloyds si am optiunea online de a returna oricand inainte de scadenta.



#10
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 14:27

Firma la care am lucrat inainte avea contract cu HMRC -ul, a castigat o licitatie pentru procesarea electronica a unor documente ultra confidentiale, si una din conditiile pentru a putea sa te transferi la acel nou department era credit score ul. 

Chiar inainte sa plec eu de la ei aparusera 5 joburi noi unde nu puteai aplica daca nu aveai credit score cel putin good, deci conteaza chiar si cand nu vrei un credit.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -