Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu ar trebui să ne speriem de virusul ucigaș

coronavirus gripa

412 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 11:58

Că așa scrie presa: ucigaș, ucigaș, ucigaș. Dar dacă ne uităm cu atenție, observăm că nu e chiar așa de ucigaș. Din cele 1.400 de persoane infectate, conform statisticilor oficiale, au murit 41. 41 din 1.400. Din cele 41 de persoane care au murit, una singură avea sub 40 de ani, mai exact 36, deci au murit persoane în vârstă, cu sistemul imunitar slăbit. Toate persoanele care au murit, au murit în China. Nu a murit nicio persoană purtătoare a acestui virus în Franța, Statele Unite sau în altă țară. Asta înseamnă că mai contează și calitatea îngrijirilor medicale. Sau prezentarea de urgență la medic, din primele stadii ale bolii. Dar în Wuhan, acum medicamentele antigripale sunt raționalizate (două cutii de persoană la farmacie, unde sunt mereu cozi). Cei bolnavi, din spitale, primesc mâncare la plic (conform unor postări de pe Twitter). Nu sunt chiar cele mai bune condiții pentru ca organismul să lupte cu boala. Multe persoane au fost deja externate (ce s-a întâmplat cu ucigașul, a hotărât să nu mai ucidă?). Este foarte interesant că presa scrie numai despre numărul de îmbolnăviri, nu și despre numărul de vindecări și de externări, ca și cum cei care s-au îmbolnăvit au rămas bolnavi pe viață.

Cel mai mare ucigaș acum e panica. De ce? Oamenii se îmbolnăvesc la Wuhan și  pentru că se înghesuie pe culoarele spitalelor, chiar dacă nu au simptomele îmbolnăvirii cu coronavirus. Și iau virusul din spital. În Franța, după cum spunea azi un medic, oamenii cheamă ambulanța pentru că tocmai au trecut pe lângă un chinez care își sufla nasul în batistă. În România, oamenii golesc farmaciile de antivirale (aflat de la sursă). Cu cât te sperii mai tare, cu atât bagi mai multe antivirale în tine la orice răceală, respectiv chemi ucigașul, pentru că îți scade imunitatea în fața virusului care te poate pune în pericol. Scade și stocul de antivirale, deci când vine ucigașul, ne găsește pe jumătate uciși. Dacă vine. Și când va veni s-ar putea să avem surpriza să nu fie chiar atât de ucigaș. Ceea ce ar face să scadă dramatic audiențele instituțiilor mass-media, precum și profiturile companiilor farmaceutice. Vrea cineva asta?

P.S. Pe vremea când lucram în presă, în fiecare an, în luna februarie, marii importatori de citrice plăteau (mituiau) unii jurnaliști care scriau pe Sănătate, ca să umfle spaimele oamenilor legate de gripă etc. De ce? Ca să lichideze stocurile de citrice. Cum scrii despre gripă, cum cresc vânzările la mandarine, portocale, lămâi, că lumea se umflă cu vitamina C. De frică. Până la urmă totul e o afacere. Că toate X5-urile și Q6-urile, pe care le vedem pe străzi, precum și vilele din nordul Bucureștiului nu sunt cumpărate din salarii. Sau sunt?

P.S.2 Frica este cea mai eficientă emoție în rețelele sociale. Eu le spun mereu studenților să nu o folosească, pentru că produce traume. Alții nu sunt atât de grijulii. Și, pentru că o folosesc mereu, s-a format un public anxios, care răspunde extrem de rapid la frică. Ați văzut ce tare s-a speriat lumea după Sărbători? Că vine RĂZBOIUL. Erau postări în rețelele sociale, de tipul: m-am trezit de la uitat pe Netflix, în plin război. Nu a fost niciun război (dar cei cărora le servea tema, au stârnit rapid teama). Iar oamenii reacționează emoțional pe baza traumelor repetate care se adâncesc, se adâncesc. Acum se formează o nouă traumă, (a câta?), pentru că se bagă frica în oameni cu ucigașul. Iar oamenii reacționează. Și se golesc și se epuizează și apoi…care e răspunsul? Mânia. Dar e bine să ai oameni mânioși peste vreo două luni, că vine campania electorală și mânia lor se poate folosi ca să urci într-un fotoliu de parlamentar sau de primar.

Update: acum, la 4 jumătate, ora României, sunt 50 de morți din 2.000 de îmbolnăviri. Morții, tot numai din China. CNN anunță că a crescut numărul morților pentru că s-au epuizat medicamentele (cam ceea ce scriam și eu în articol în legătură cu calitatea îngrijirilor medicale)

Update 2. Peste 20.000 de persoane au citit acest articol în câteva ore, ceea ce înseamnă că mai există oameni (mulți!) care pun rațiunea în fața emoțiilor. Și nu se lasă manipulați. Felicitări!

 

Sursa:

Miniaturi atasate

  • coronavirus.png


#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 12:43

Se cumpără în România antivirale de se golesc farmaciile? Am intrat pe site-urile a două farmacii mari și m-am uitat după Tamiflu, nici vorbă să nu aibă pe stoc. În plus antiviralele se dau pe rețetă, deci teoretic degeaba te duci la farmacie să ceri dacă nu ți-a prescris doctorul.

 

Din câte știu antiviralele existente nu funcționează pe noul virus. Deci firmele farmaceutice n-ar avea din ce să se îmbogățească în acest caz, neexistând tratament ca atare.

 

Nu știu care e virulența noului coronavirus, dar multe din afirmațiile articolului de mai sus sunt false.


Editat de danielag, 26 ianuarie 2020 - 12:46 .


#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 15:20

din cate vad eu e panica mare insa eu cred ca pana la urma, tot ei, chinezii vor izola tulpina si vor face un vaccin.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 15:28

din cate vad eu e panica mare insa eu cred ca pana la urma, tot ei, chinezii vor izola tulpina si vor face un vaccin.

La cit de perfizi(si periculosi sunt) nici nu ar fi de mirare ca la ei sa izbucneaca epidemia si tot ei sa gaseasca leacul, adica vaccinul.

 

Pentru a arata cit de importanti sunt, ii cred capabili de asemenea imbecilitati.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 16:23

La cit de perfizi(si periculosi sunt) nici nu ar fi de mirare ca la ei sa izbucneaca epidemia si tot ei sa gaseasca leacul, adica vaccinul.

 

Pentru a arata cit de importanti sunt, ii cred capabili de asemenea imbecilitati.

Procesul de identificare, separare, analiza teste vaccin dureaza de la 8 ani in sus. [:)]



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 16:25

Procesul de identificare, separare, analiza teste vaccin dureaza de la 8 ani in sus. [:)]

 

Ai vreo certitudine ca virusul asta nu e "vechi" de 8 ani de zile?

 

Eu nu...un mare nU in tot ce proveste CHina si chinezii.



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 17:59

Ai vreo certitudine ca virusul asta nu e "vechi" de 8 ani de zile?

 

Eu nu...un mare nU in tot ce proveste CHina si chinezii.

Irelevant defapt

Nu este cu nimic mai special ca orice alta tulpina de virus.
Ce este in prezent cunoscut are incidenta si mortalitate de mii de ori mai mare.

Cifrele sunt relevante nu povestile nemuritoare din mass media 

Concret 

In 2020 au murit mii de persoane de gripa alta decat virusul in discutie. defapt nu de gripa - gripa doar a pus capac.
La fel ca si in China. 

Doar in Romania sunt mai multe decese decat in China. Si e abia inceput de sezon.

Si raportul cazuri imbolnaviri la nr populatie expusa....China nici nu intra in statistica pt ca cifrele sunt atat de mici ca nu pot fi considerate nicicum.

Ehh asta e diferenta fata de mass media  [:)]



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 18:12


Ehh asta e diferenta fata de mass media  [:)]

Na Ja...ce sa spun, eu muritor de rind [:D] vorbesc din ce citesc,,, probabil ca tu lucrezi undercover acolo in laboratorul ala de esti asa plin de tine, de cunostintele tale.

 

Ma gindesc ca o fi un motiv real d eingrijorare, de se face totusi vilva cu virsul ata.

 

(eu parca stiu ca abia incepe epidemia de gripa, asa d emulte decese de gripa sunt in 2020 ???? )



#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 18:32

Na Ja...ce sa spun, eu muritor de rind [:D] vorbesc din ce citesc,,, probabil ca tu lucrezi undercover acolo in laboratorul ala de esti asa plin de tine, de cunostintele tale.

 

Ma gindesc ca o fi un motiv real d eingrijorare, de se face totusi vilva cu virsul ata.

 

(eu parca stiu ca abia incepe epidemia de gripa, asa d emulte decese de gripa sunt in 2020 ???? )

In fiecare an sunt decese. Uneori mai multe alteori mai putine  Daca se face exercitiul de a vedea cifre concrete .... din toate gogomaniile din media nu ramane prea mult.

Fara sa fie cineva undercover.

Valva? Da pt cei care consuma pe nemestecate - da. 

Asta e si sensul....Altfel ce sa vanda?  [:)]



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 ianuarie 2020 - 18:46

Eu nu cred ca e chiar gaselnita a presei-nu sunt mare fan presa deci nu am in general incredere in ce se spune /scrie.

 

Insa cind un stat comunist , care nu lasa sa iasa prea multa informatie din tara(si ce iese e clar deformat), inchide 3 orase...cred ca situatia nu e asa roza acolo.

 

E o treaba scapata cumva de sub control...voit, nevoit-putem specula cum vrem, si cum nu vorbim de China...situatia poate deveni periculoasa.

 

PS:Sunt usor racita dar nu ca am trecut pe linga doi chinezi ce-si suflau nasul [:-)))] [:-)))]  deci nu fug rapid la doctor panicata!!! [:D]





Etichetat si cu coronavirus, gripa

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -