Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

incotro dupa liceu?


8 raspunsuri la acest subiect

#1
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 24 ianuarie 2020 - 12:06

Sunt in impas, pentru ca fiica mea termina anul asta liceul si nu stie incotro s-o ia. Probabil v-ati lovit si voi de problema asta.

Termina matematica-informatica, insa nu vrea sa mearga in directia asta. Exclus Politehnica, Medicina, ISE(ASE). Pana acum era orientata spre Litere(germana si inca o limba...). Acum pare ca s-a razgandit.

Sa va spun cate ceva despre ea, ca poate ajuta sa-mi dati un sfat.Vrea sa ajute oamenii. Pentru ea slujba ei de viitor trebuie sa fie provocatoare, sa aiba un important rol social. A facut mult voluntariat. Ii place sa lucreze cu copiii.

Eu am indrumat-o sa aleaga Litere sau Limbi moderne aplicate, cu prima limba germana. Ar putea preda germana in scoli/licee, ar putea fi traducator, ar putea lucra intr-o multinationala(nu stiu ce), folosind limba germana, desi ultima optiune nu ar fi pe gustul ei. Dar nu stiu ce s-o sfatuiesc altceva.

Ce-ar vrea ea s-ar incadra probabil la Asistenta sociala, dar nu o vad ca pe o facultate care sa ofere multe drumuri . Sper sa nu ofensez pe nimeni.

Am nevoie de un sfat, pentru ca nu stiu s-o indrum.  Castigul material este criteriul ei de pe ultimul loc. Pentru ea, nu si pentru mine, ca din ceva trebuie sa traiasca. 

Ea si-ar da si camasa de pe ea, se gandeste la altii, se pune pe ultimul loc si de aceea e foarte greu s-o directionez.

Ce ma sfatuiti? 

Dupa discutii cu alte persoane, s-a descurajat in privinta primei ei alegeri(Litere). Acea persoana i-a spus ca nu are ce sa faca cu facultatea asta.

Aveti copii care au mers in directia asta? Eu inclin spre Limbi moderne aplicate/specializate. Ea ia in calcul acum si Dreptul, insa ca avocat care sa lucrezi pro bono... Si nu prea ar fi potrivita pentru avocatura, ca structura sufleteasca.

 Aveti vreo sugestie? Repet criteriile : sa fie provocator, sa aiba un mare rol social, eventual sa implice lucrul cu copiii/alte categorii defavorizate.

Multumesc tuturor!



#2
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 24 ianuarie 2020 - 14:17

Crisseis,

 

mai intai trebe sa te intreb ce face fratele mai mare?

 

momentan nu stiu din ce punct sa scriu. 

 

la mine a fost asa: am dat la ASE, la Cibernetica. apoi mi-am dat seama ca nu e ceea ce am visat eu. si in anul 4 am dat la sociologie. 1 an am mers in paralel.  Si apoi pana am terminat sociologia am facut un master pe finatare, si am lucrat intr-o banca.  Tot circuitul asta m-a ajutat si am putut sa ma adaptez. 

Acu fac consultanta informatica si programez in SAP

 

Facultatea de sociologie si asistenta sociala e chiar interesanta. ma refer la Bucuresti, la Universitate.

 

Cumnata mea a facut ceva in stiinte politice si apoi dreptul. Acu lucreaza prroject management intr-o multinationala, Bucuresti

 

tot sociologie a terminat o pretena si face project management si Agile coach la o firma in germania

 

revin sa iti zic ce fac cu ei mei copii 



#3
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 24 ianuarie 2020 - 14:25

la copii mei, 

 

le-am facut niste fonduri de economii si cand termina (daca il termina) liceul (cel mic nu o sa aiba 18 ani cand sustine bacul) o sa ii trimit sa calatoreasca in lume.  EDIT : 1 an [:)]

 

ei vor fi obligati prin scoala sa faca practica, in clasa 10 si 11, sa participe la congrese si sa vada in ce directie sunt. 

 

am multi colegi care au inceput ceva si au terminat cu totul altceva. la Uni germana merge. DE ex o tipa a inceput Jura, dar dupa doi ani a trecut pe limbi nordice. A lucrat o perioada si-a facut un master pe comunicare si asta face la noi.

 

Am un coleg a terminat mathematica si e briliant in conturi. 

 

am si reversul: o meserie care nu e potrivita si nu poate sa recunoasca asta te poate distruge


Editat de DidiAlex, 24 ianuarie 2020 - 14:42 .


#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 24 ianuarie 2020 - 14:58

Asistenta socială , comunicații , mass media, notar . 

 

Am o cunoștința care este psiholog la o grădinița , este apreciata și își iubește meseria. 

Ca traducător poți lucra in parlament, profesor , in turism.Paleta e f larga. La facultatea de construcții au o secțiune pt traducători , durează cred studiile mai puțin. 

Unde a făcut voluntariat nu ar putea sa întrebe , sa ceara sfaturi ?



#5
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 24 ianuarie 2020 - 15:02

Banuiesc ca sunteti in Romania. Nu stiu in ce masura poate accesa, sau va puteti permite, un program de voluntariat (de genul celor de aici: https://www.projects...lunteer-abroad/). Poate cateva saptamani implicata intr-un asemenea proiect sa o poata ajuta sa se decida. 

 

Cat despre ajutat, la modul general, poate avea foarte bine o cariera si de IT-ist (ca tot a facut mate-informatica), eventual sa lucreze colaborator pe proiecte, nu angajat undeva, castiga foarte bine, si are posibilitatea sa ajute si financiar la randul ei daca va dori pe altii. Si poate avea timp liber de voluntariat. Nu va schimba zilnic vietile altora, dar isi va putea lasa amprenta asupra catorva.

 

Daca vrea o slujba cu un important rol social, sunt atat de multi copii defavorizati in Romania, psiholog, sociolog, chiar invatator/profesor (mai ales in zonele rurale).

Daca stie germana/engleza foarte bine, oricand poate sa-si ia un job de traducator part-time ca sa-si completeze veniturile.

 

Esentialul este sa faca diferenta intre job si profesie, jobul este cel care-ti pune painea pe masa, nu iti aduce neaparat satisfactii morale. Profesia ar trebui sa fie cea care umple golul. Si in orice directie ar lua-o, orice profesie ar alege, sa incerce pe cat posibil sa aibe si o specializare care sa-i permita oricand sa-si gaseasca un job diferit de profesia ei de baza.


Editat de Mickyyy, 24 ianuarie 2020 - 15:04 .


#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 ianuarie 2020 - 23:08

sa faca online career quizzes:

https://www.whatcare...rightforme.com/

https://www.opencoll...ers/career-quiz

https://joboutlook.gov.au/careerquiz

 

probabil profesoara educatoare,asistenta sociala, psiholog...sunt joburi destul de provocatoare si cu influenta sociala.

indiferent pe ce drum va apuca, sunt sigura ca, cu calitatile care le are va fi o valoare pt societate. bravo!

mult noroc!



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 ianuarie 2020 - 08:43

Psihologie 
Ulterior s-ar putea specializa pe directiile de care s-ar simti atrasa.



#8
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 25 ianuarie 2020 - 15:15

Sociologie 

De aici posibilitățile sunt foarte bune. 

Nepotul meu are 22 ani acum. A facut liceul la un profil uman si voia istorie. Rectorul univ l-a convins să se înscrie la sociologie si chiar ii place. Au multe legături cu primaria/prefectura, vara asta a fost în Italia cu un grup de la primărie. Poate lucra în primărie si ajuta cat mai multi. 



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 ianuarie 2020 - 15:37

Psihologie sustin si eu, chiar daca este destul de dificil sa lucrezi ca psiholog, sunt multe alte ramuri si specializari care ar putea sa o multumeasca. De la resurse umane, si aici ar avea avantaje si cu limbile straine, pana la price profesie de servicii sociale si psihologice, exista destul de multe.

Am citit recent studii care atesta faptul ca pe viitor joburile vor fi in mare masura suplinite de masini, iar oamenii isi vor gasi mai mult de lucru ij srviciile pentru copii si oameni, educatie, terapie, dezvoltare personala. Acestea vor ramane subiective si nu vor putea fi realizate de roboti.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -