Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Însărcinată sau nu ?


5 raspunsuri la acest subiect

#1
RK20

RK20
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 ianuarie 2020 - 17:28

Buna ziua, mamici! 

Să vă povestesc experienta mea, poate s-a mai confruntat cineva cu asta. Mentionez ca am menstruatie regulată de obicei, de aproximativ 28-30 zile.

În perioada 11-15 decembrie 2019 am avut menstruatie. În zilele 23-24-25-26-27-28 decembrie am avut contact sexual neprotejat. Începand cu 16 decembrie 2019, ziua 6 dupa prima zi de ciclu menstrual,  am inceput sa iau temperatura bazala si este cam asa, 

16 decembrie - 23 decembrie - 36,5°C

24 decembrie - 25 decembrie - 36,3°C

(În 25 și 26 decembrie am facut teste de ovulatie la care au iesit doua linii aproape la aceeași intensitate - dupa aceste date nu am mai facut teste de ovulatie) 

26 decembrie - 36,6°C

27 decembrie - 36,1°C

28 decembrie - 31 decembrie - 36,4°C 

1 ianuarie - 3 ianuarie - 36,4°C

4 ianuarie - 36,1°C

5 ianuarie - 6 ianuarie - 36,2°C

7 ianuarie - 9 ianuarie - 36,5°C

10 ianuarie - 36,8°C 

11 ianuarie- 12 ianuarie - 36,5°C 

Începând cu ziua de 13 ianuarie - astăzi 18 ianuarie am 37,00°C-37,20°C. 

Mentionez ca, in 8 ianuarie adica ziua 29 dupa prima zi de ciclu menstrual am avut simptome de ciclu, adica ma dureau ovarele putin insa nu a curs nimic. Incepand cu 13 ianuarie ( ziua 34 dupa prima zi de ciclu) - am TB de 37,00°C, sunt balonata, dureri foarte mici de ovare, ameteala cand ma ridic, imi este greata dimineata, mi-a curs sange din nas, am scurgeri cremoase sau apoase de culoare alba si au inceput sa ma doara sanii de 2 zile. Am facut 3 teste de sarcina ultrasensibile însă sunt negative. În data de 17 ianuarie am fost la analize de sânge pentru HCG iar rezultatul este 0,6mUI/mL. In momentul in care mi-a luat sânge, am avut presiune mare intrucat a țâșnit sange in momentul in care m-a intepat cu acul. 

Mentionez totodată ca in urma cu 2 luni, cand am fost la ginecolog, mi-a spus că am ovare polichistice (valorile analizelor de sânge sunt mici, inceput de ovare polichistice). Am luat Profecund simplu o lună iar începând cu 10 decembrie am inceput sa iau Profecund INO. 

Săptămâna viitoare am sa merg la medic dar am zis sa va intreb daca nu s-a confruntat cineva cu asta. Din cate am mai citit, sperma traieste mai multe zile si se poate ca in decembrie-ianuarie sa fi ovulat de doua ori avand in vedere ca in 4 ianuarie am avut TB 36,1°C. Ce părere aveti ? Sa fie sarcina ? 

Azi sunt în a 10 zi de intarziere a ciclului si in a 40-a zi de la data ultimului ciclu menstrual. Ce părere aveti ? Sa fie sarcina ? Ar fi normală valoarea de 0,6mUI/mL la 5 zile după implantare? 

 

 

 

 



#2
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 ianuarie 2020 - 01:11

Buna,

Nu pot sa te ajut cu un raspuns pentru ca la mine sarcinile au venit cand au vrut ele, nu m-am preocupat niciodata sa-mi iau temperatura zilnic sau sa-mi fac analize de sange imediat dupa.

Se vede insa cat de mult iti doresti un Bebe, si iti urez sa se intample cat mai repede [flo]. Nu stiu de cat timp incearcati, insa fi putin mai relaxata. Cand e sa se intample, se va intampla. Asteapta cateva zile si repeta un test de sarcina, nu e cazul sa faci mereu analize (doar daca nu cumva e o problema si chiar sunt necesare). Din experientele celor din jurul meu, in cazuri in care au incercat ani de zile cu tratamente de tot felul chiar si FIV sa ramana gravide, stiu 3 fete care atunci cand au renuntat sa se mai agite si sa faca sex dupa calendar si termometru, au ramas toate insarcinate. Ultima, o colega de munca, avea 38 de ani, 2 FIV-uri esuate si credea ca are menopauza precoce. Si s-a trezit in 2 luni de sarcina fara sa isi dea seama.

 

Nu vreau sa te dezamagesc, sper din tot sufletul pentru tine ca este sarcina, dar la prima vedere, de "neprofesionist", nu pare. Dar cum cunostinetele mele in domeniu sunt doar vagi si teoretice, sansele sa ma insel sunt mari [flo]



#3
RK20

RK20
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 ianuarie 2020 - 13:56

Mickyyy, multumesc de răspuns.  [flo2] Incercam de vreo 2 luni doar si ne dorim foarte mult un bebe. Miercuri am sa merg totusi la ginecolog sa vedem despre ce e vorba si de ce întârzie asa mult, nu am mai pățit sa întârzie atat. 

Azi dimineata am avut tot 37,00°C si pe la ora 10 am avut foarte puțină scurgere rozalie însă de atunci nu a mai curs nimic. Chiar nu stiu ce poate fi. Am dureri usoare de ovare si aceași durere de sani pe care o am de luni, din 13.01.2020. 

O zi frumoasa!


#4
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 27 ianuarie 2020 - 08:06

Buna,

Mai fa-ti hcg, daca esti intradevar insarcinata, hcg ar trb sa creasca de la o zi la alta. In primele sapt de sarcina se dubleaza la ~ 48h.

 

Si eu am facut teste de ovulatie timp de aproape un an, dupa cateva luni de incercari fara teste. Am ramas insarcinata in singura luna cand nu mi-a iesit pozitiv nici macar un test, asa ca am crezut initial ca intarzierea e pt ca nu am ovulat luna respectiva (si eu am ovare polichistice). 



#5
getik1

getik1

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.869 mesaje

Postat 27 ianuarie 2020 - 18:50

Cel mai sigur un betahcg din sânge.

Povestea mea este de 5 ani analize, teste de ovulație sex in perioada fertila rezultat : nimic

Când am terminat cu ideea că mai rămân și m-am bucurat de viață sexuală la maxim surpriza  [barza1] am 10 săptămâni


#6
Camisofi33

Camisofi33
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 20 februarie 2020 - 12:59

Noi am incercat 3 ani și nimic,tot asa cu stres cu calendar etc. Când am renunțat la idee surpriza am 8 săptămâni de sarcină



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -