Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Meghan si Harry la gratar


236 raspunsuri la acest subiect

#171
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 09 martie 2021 - 20:23

Adica, daca si-a indreptat parul, nu mai poate acuza pe nimeni de rasism?

 

Acuzatiile de rasism au fost facute in contextul in care Harry i-a relatat conversatii cu membri din familia lui care discutau ce culoare a pielii va avea Archie si care e probabilitatea ca acea culoare sa fie inchisa... Acei membri nu au fost numiti si asta mi se pare o decizie "politica" a celor doi, in general pe tot parcursul interviului, de a nu identifica "vinovati", ci a denunta un climat nu foarte prietenos. Atat de neprietenos incat M. a avut ganduri suicidare. Imi imaginez cu greu cum cineva ar fabula pe tema asta.

 

Regina este mentionata cu simpatie si in viziunea lor pare singura care a avut simpatie si empatie pentru Meghan.

 

Aici majoritatea fetelor de culoare isi indreapta parul si asta nu le schimba cu nimic identitatea rasiala.

 

Nu sunt vreo fana a lui Meghan dar unele comentarii pe care le citesc aici sunt exagerate.

 

PS Nu am vazut tot interviul, doar fragmente.



#172
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 10:01

Eu eram sigura ca Meghan va juca cartea rasismului mai devreme sau mai tirziu.

 

Iar dupa atita vilva in America cu rasismul, era un motiv bun de bagat la inaintare pentru a-si justifica miscarea.



#173
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 12:47

Adica, daca si-a indreptat parul, nu mai poate acuza pe nimeni de rasism?

 

Acuzatiile de rasism au fost facute in contextul in care Harry i-a relatat conversatii cu membri din familia lui care discutau ce culoare a pielii va avea Archie si care e probabilitatea ca acea culoare sa fie inchisa... Acei membri nu au fost numiti si asta mi se pare o decizie "politica" a celor doi, in general pe tot parcursul interviului, de a nu identifica "vinovati", ci a denunta un climat nu foarte prietenos. Atat de neprietenos incat M. a avut ganduri suicidare. Imi imaginez cu greu cum cineva ar fabula pe tema asta.

 

Regina este mentionata cu simpatie si in viziunea lor pare singura care a avut simpatie si empatie pentru Meghan.

 

Aici majoritatea fetelor de culoare isi indreapta parul si asta nu le schimba cu nimic identitatea rasiala.

 

Nu sunt vreo fana a lui Meghan dar unele comentarii pe care le citesc aici sunt exagerate.

 

PS Nu am vazut tot interviul, doar fragmente.

Fleur, Regina e mentionata cu simpatie pentru ca "fondul lor de comert" (aka titlurile) vin de la ea. Ia sa nu mai fie cu atributul "Sussex", ar mai fi interesanti la Hollywood?

 

Cit despre culoarea pielii, mi se pare normal sa te intrebi in cazul in care un copil are parintii de culori diferite. Nu neg ca unii o fac cu intentii rasiste, dar altii se intreaba de buna credinta. Si eu m-am intrebat daca vor avea copiii mei ochi albastri ca ai lui barbatu-meu (spoiler: nu!). Unele dintre cele mai frumoase Miss France erau metise - Sonia Rolland :

 

e6e6fac0fa0ca1b9a267d4798b6fb1b3.jpg

sau Flora Coquerel:

 

944406-d-580x0-3.jpg

 



#174
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 13:33

Cartea rasismulului este in aceste timpuri un ATU.



#175
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 13:47

Fleur, Regina e mentionata cu simpatie pentru ca "fondul lor de comert" (aka titlurile) vin de la ea. Ia sa nu mai fie cu atributul "Sussex", ar mai fi interesanti la Hollywood? Cit despre culoarea pielii, mi se pare normal sa te intrebi in cazul in care un copil are parintii de culori diferite. Nu neg ca unii o fac cu intentii rasiste, dar altii se intreaba de buna credinta. Si eu m-am intrebat daca vor avea copiii mei ochi albastri ca ai lui barbatu-meu (spoiler: nu!). Unele dintre cele mai frumoase Miss France erau metise - Sonia Rolland : e6e6fac0fa0ca1b9a267d4798b6fb1b3.jpg sau Flora Coquerel: 944406-d-580x0-3.jpg

 

Nu văd legătura. Faptul că unele miss-uri sunt mixed race e un argument că...? Nu există rasism? Unde, în Franța?

 

Sunt sigură că, dacă aș fi într-un cuplu interrasial, m-ar deranja să se întrebe sau să mă întrebe terți cât de închisă va fi pielea viitorilor copii. Una e să te întrebi tu, părinte, în particular și alta e să se discute asta în familia extinsă, din partea părintelui alb. E jenant, deplasat. E rasist.

Dar vă faceți că nu înțelegeți.

 

 



#176
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 13:57

Eu zic ca depinde de context si in ce fel de discutie a aparut o astfel de idee.

Nu doar mama se intreaba ce culoare vor avea ochii copilului ci si bunica si strabunica. Sau daca va avea parul cret sau nu. Nu mi se pare deplasat. Cu cat parintii au trasaturi mai diferite cu atat apar mai des astfel de intrebari.



#177
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:09

Marox, am vrut si eu sa scriu dimineata, nu vad ce mare problema este ca familia s-a intrebat cum va arata copilul.In orice familie, se pune intrebarea asta, nu e nimic iesit din comun.

 

Sigur ca poti da interpretari intrebarii/lor...e alta treaba.

 

Cit despre depresia lui Meghan(care poate a existat nimeni nu contesta asta, era si insarcinata ...) , cei ce au comentat interviul celor doi(respectiv expertul in coroana britanica) a spus ca Meghan se astepta ca imediat sa i s epuna la dispozitie vreo citiva psihologi -iar tipic american, cu care sa discute/rezolve problemele.

 

Ca a existat o stare depresiva, repet, e posibil toti avem asemenea momente, mie mi s epare ca a ieist foarte bine din starea aia si destul de repede.,Daca cochetezi cu ideea sinuciderii...calea spre vindecare e destul de anevoioasa.



#178
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 14:11



. E jenant, deplasat. E rasist.

Dar vă faceți că nu înțelegeți.

 

 

Eu cred ca exagerezi...mult!



#179
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 16:19

159287219_1309007446149063_4320403798092



#180
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 10 martie 2021 - 18:01

La o scara mai mica, conflicte similare apar si in familiile noastre, ca ala zis nu stiu ce ... ba de fapt nu a fost chiar asa ... etc.etc.

 

Ma intreb daca au intentionat efectiv sa genereze un conflict. Este surpinzatoare aceasta regizare hollywoodiana, minutiozitatea ei, parca ar fi regizarea unui film in viata reala.

 

edit: un --> unui


Editat de AdiS, 10 martie 2021 - 18:03 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -