Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Meghan si Harry la gratar


236 raspunsuri la acest subiect

#91
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 23 ianuarie 2020 - 14:31

Dar nu isi pot plati securitatea singuri? Atatia milionari ai lumii o fac, cred ca au si ei in vedere sa fie in siguranta.

Nu prea cred ca isi pot plati singuri securitatea, nivelul de atentie primit se datoreaza statutului de membri ai familiei regale si nu potentei financiare. Cu timpul, presupun ca nivelul de protectie necesara va scadea si poate se vor descurca singuri. Nu toti milionarii sunt faimosi, sau cel putin nu asa faimosi, necesarul lor de protectie e mult redus fata de cel al unui membru al familiei regale.


Editat de Camelia09, 23 ianuarie 2020 - 16:10 .


#92
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 23 ianuarie 2020 - 16:09

Dana, in articol scrie ca se retrag complet din " viata regala", renuntand la titluri si bani publici. Nu vad contradictia aici, e logic, nu? Daca nu participa la indatoririle regale si nu mai reprezinta familia regala, e clar ca nu isi pastreaza titlurile. Nu prea mi e clar cu denumirea de duce si ducesa de Sussex, astea sunt detalii.

Renuntarea se refera numai la titlu de print. Celalalt e un titlu nobiliar care va fi mostenit in familie de copii, nepoti, etc. Titlu de print/ printesa se acorda numai copiilor si nepotilor pe linie masculina ai  regelui/reginei, iar de curand si copiilor celui mai in varsta fiu al printului de Wales. Sotia unu print, spre exemplu, va prelua titlul sotului, nu are titlu propriu de printesa. Titlurile nobiliare exista si in tari care nu mai sunt monarhii si se mostenesc in continuare.



#93
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 23 ianuarie 2020 - 16:49

Nu prea cred ca isi pot plati singuri securitatea, nivelul de atentie primit se datoreaza statutului de membri ai familiei regale si nu potentei financiare. Cu timpul, presupun ca nivelul de protectie necesara va scadea si poate se vor descurca singuri. Nu toti milionarii sunt faimosi, sau cel putin nu asa faimosi, necesarul lor de protectie e mult redus fata de cel al unui membru al familiei regale.

 

Poate nu ești la curent, dar ei NU mai fac parte din familia regală! Așa ca nu știu de ce plătitorii de taxe ar trebui sa plătească ceva pentru ei!  



#94
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 23 ianuarie 2020 - 16:57

Renuntarea se refera numai la titlu de print. Celalalt e un titlu nobiliar care va fi mostenit in familie de copii, nepoti, etc. Titlu de print/ printesa se acorda numai copiilor si nepotilor pe linie masculina ai  regelui/reginei, iar de curand si copiilor celui mai in varsta fiu al printului de Wales. Sotia unu print, spre exemplu, va prelua titlul sotului, nu are titlu propriu de printesa. Titlurile nobiliare exista si in tari care nu mai sunt monarhii si se mostenesc in continuare.

Renunțarea se referă la HRH, n-are nici o legătura cu faptul ca Harry e print. Scrie clar asta in comunicatul casei regale .



#95
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 23 ianuarie 2020 - 17:27

Poate nu ești la curent, dar ei NU mai fac parte din familia regală! Așa ca nu știu de ce plătitorii de taxe ar trebui sa plătească ceva pentru ei!  

O sa faca intodeauna parte din familie, interesul pentru ei vine din aceasta cauza. Am inteles ca in mod formal nu mai fac parte din familia regala, dar Harry va fi intotdeauna nepotul reginei si probabil fiul viitorului rege si fratele urmatorului, asta nu o poate schimba nimic.



#96
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 23 ianuarie 2020 - 17:46

dar Harry va fi intotdeauna nepotul reginei si probabil fiul viitorului rege si fratele urmatorului, asta nu o poate schimba nimic.

 

Corect, de accea plătitorul de taxe se așteaptă ca bunica și tata sa finanțeze din propriul buzunar cheltuielile celor 2. Sau și mai bine ar fi sa își finanțeze singuri cheltuielile, ca asta înseamnă sa fii independent financiar. Și dacă dealul cu Netflix o sa meargă bine, Ducele și Ducesa de Netflix s-ar putea sa devină miliardari pe cont propriu. Om vedea ce aduce viitorul.



#97
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 23 ianuarie 2020 - 17:49

Renunțarea se referă la HRH, n-are nici o legătura cu faptul ca Harry e print. Scrie clar asta in comunicatul casei regale .

 

Cele doua sunt strans legate, numai printii si printesele pot fi apelati  folosind stilul HRH si sotiile acestora in timpul casatoriei, exceptie facand sotului reginei, care l-a primit inainte de casatorie. Imi cer scuze pentru confuzie, asocierea dintre cele doua m-a facut sa gresesc, cineva poate fi print si fara sa fie stilat cu HRH. Evident, renuntarea era la HRH, si e logica odata cu renuntarea la mostenirea tronului, desi nu mi-e clar daca e facultativa sau obligatorie. Multumesc ca m-ai corectat, nu am citit comunicatul cu atentie, stirea in sine nu mi se pare de mare interes, dar mi se pare suprinzatoare reactia publicului. Vad multe persoane atat de inversunate ca cei doi au ales familia inaintea protocoalelor.


Editat de Camelia09, 23 ianuarie 2020 - 18:06 .


#98
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 23 ianuarie 2020 - 17:56

Corect, de accea plătitorul de taxe se așteaptă ca bunica și tata sa finanțeze din propriul buzunar cheltuielile celor 2. Sau și mai bine ar fi sa își finanțeze singuri cheltuielile, ca asta înseamnă sa fii independent financiar. Și dacă dealul cu Netflix o sa meargă bine, Ducele și Ducesa de Netflix s-ar putea sa devină miliardari pe cont propriu. Om vedea ce aduce viitorul.

Doar ca nu sunt obligati bunica sau tata sa faca asta, nu cunosc detalii despre protectia necesara, dar din cate imi pot da seama, ei cu siguranta nu sunt capabili sa isi plateasca singuri securitatea. Statul este in schimb obligat sa le acorde protectie.

Poate pe viitor vor putea, mai ales ca publicul nu isi va pastra mereu acelasi nivel de interes pentru ei.


Editat de Camelia09, 23 ianuarie 2020 - 18:15 .


#99
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 24 ianuarie 2020 - 00:29

Cele doua sunt strans legate, numai printii si printesele pot fi apelati  folosind stilul HRH si sotiile acestora in timpul casatoriei, exceptie facand sotului reginei, care l-a primit inainte de casatorie. Imi cer scuze pentru confuzie, asocierea dintre cele doua m-a facut sa gresesc, cineva poate fi print si fara sa fie stilat cu HRH. Evident, renuntarea era la HRH, si e logica odata cu renuntarea la mostenirea tronului, desi nu mi-e clar daca e facultativa sau obligatorie. Multumesc ca m-ai corectat, nu am citit comunicatul cu atentie, stirea in sine nu mi se pare de mare interes, dar mi se pare suprinzatoare reactia publicului. Vad multe persoane atat de inversunate ca cei doi au ales familia inaintea protocoalelor.

 

Moștenirea tronului?  Ce tron?

 

Foooarte multe persoane doresc sa fie abolită monarhia. De aceea aceste scandaluri de la casa regală (de scandalul cu Andrew ai auzit? E încă pe rol, nu s-a terminat) incita spiritele grozav și nu fac decit sa dea apa la moara anti monarhiștilor. Da, opinia publica e continuu cu ochii pe ei sa vadă cit cheltuie, de ce cheltuie, cu cine cheltuie. Monarhia e un moft, nu o necesitate, iar “roialii” o știu foarte bine.



#100
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 24 ianuarie 2020 - 00:33

Doar ca nu sunt obligati bunica sau tata sa faca asta, nu cunosc detalii despre protectia necesara, dar din cate imi pot da seama, ei cu siguranta nu sunt capabili sa isi plateasca singuri securitatea. Statul este in schimb obligat sa le acorde protectie.

Poate pe viitor vor putea, mai ales ca publicul nu isi va pastra mereu acelasi nivel de interes pentru ei.

De ce sa fie statul obligat sa le ofere protecție? Unde scrie asta? Statul oferă protecție tuturor nepoților reginei? Nu. De ce le-ar oferi lor? Au același statut ca ceilalți nepoți. Numai Will e special, ca el e Moștenitor direct.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -