Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama unui copil de 1an,parasita de soț


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Mikalg

Mikalg
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 decembrie 2019 - 16:09

Buna ziua. Sunt mama unui copil de 1 an si 3 luni. Acum 2 sapt,sotul meu a decis sa plece de acasa. A sunat si un avocat inainte sa faca asta,semn ca planuia acest lucru. De 2 sapt si-a reluat viata anterioara..iesit cu femei..distractii..fara insa a da nici macar un mesaj sa intrebe de copil in toata aceasta perioada. Noi suntem tot căsătoriți, refuzand sa semneze amiabil la notar..avem o noua întâlnire cu notarul pe 10 ianuarie. Sunt in depresie..incer  sa nu arat copilului asta..plang cand doarme..nu stiu cum sa ies din toata povestea asta..:((



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 decembrie 2019 - 18:53

Părerea mea, decat un astfel de soț și tată, mai bine lipsa. Nu merita să suferi pentru un astfel de individ.



#3
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 29 decembrie 2019 - 21:00

E normal sa te simti la pamant, mai ales in perioada asta, dar incearca sa fii tare. Timpul iti va dovedi ca a fost mai bine ca a plecat, decat sa stai stresata ca nu mai vine acasa, pe unde si cu cine o fi, in ce toane vine...calm sau pus pe cearta etc.

 

incearca sa-ti faci un plan pentru 10 ianuarie:

 - ce vrei tu? divort sau inca o perioada de (eventuala) impacare?

 - daca divort, in ce conditii?

 - ce se intampla cu apartamentul?

 - pensia alimentara?

 

Eventual ia si tu legatura cu un avocat. Daca el are deja unul inseamna ca joaca tare si stie foarte bine ce vrea, asa ca este obligatoriu sa-ti reprezinte si tie cineva interesele.

 

Chiar daca tu nu ti-ai dorit divortul, copilul fiind atat de mic, se pare ca esti pusa in fata faptului implinit (el a plecat de acasa, si-a luat un avocat etc.). Nu vei dori sa joci in continuare cum iti canta el, sper.

 

Avem aici, pe forum, o mama care a facut fata exemplar despartirii de sot. Are toata admiratia mea pentru cum a gestionat situatia. Se numeste Fleurdelise, sper sa intre si ea la subiect si sa te incurajeze.

 

Ioana



#4
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 31 decembrie 2019 - 16:21

Ioana, multumesc pentru aprecieri, dar situatia mea a fost diferita dpdv legal si administrativ. Noi nu am fost casatoriti iar fostul meu partener si a pierdut toate drepturile ( locuinta, interdictie de a ne vedea, etc.), din cauza violentei conjugale.

 

Pe Mikalg o sfatuiesc sa contacteze cat de repede un avocat, timpul preseaza, avocat care sa o ajute sa gereze divortul in favoarea ei. Ceea ce e normal in situatia de fata pentru ca sotul a parasit domiciliul, o inseala, nu isi vede copilul, etc. Toate acestea trebuie prezentate ca argumente in instanta, daca sotul tot nu doreste divortul amiabil.

Sa ceara pensia alimentara, sa reglementeze celelalte aspecte, locuinta, partajul bunurilor, etc. Se vede ca sotul e " grabit".

Sa nu regrete nimic, dupa parerea mea nu are ce si pe cine!

Mult curaj si fermitate in decizii, Mikalg! Prioritatea sa fie copilul, interesul si drepturile lui urma divortului.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -