Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A facut cineva pasaport in România avind domiciliul in strainatate?


100 raspunsuri la acest subiect

#1
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 10 decembrie 2019 - 12:10

Maica-mea ma tot bate la cap sa-mi fac pasaport românesc pentru ca, de 14 ani, nu mai am nici un act românesc si "nu se stie cind ai nevoie de el".

 

Locuiesc in Franta de 20 ani, nu mai am buletin românesc. Sint casatorita aici. Am regasit ultimul pasaport românesc, facut dupa casatorie, pe numele de sotie.

 

In februarie vin pentru 2 saptamini in Bucuresti si ma gindesc sa fac atunci pasaportul. Pe situl MAI se pare ca il pot face la directia de pasapoarte chiar daca am domiciul in strainatate. Daca a fost cineva in acest caz, imi poate explica cum a facut?

 

Este corecta lista documentelor urmatoare?

-pasaport anterior - OK, il am

-dovada achitarii contravalorii pasaportului - cit costa, cum si unde trebuie sa platesc?

-certificat de stare civila in original - pot sa prezint certificatul frantuzesc de casatorie asa cum e sau trebuie tradus?

-dovada cetateniei - pasaportul sau cardul de identitate francez sint suficiente sau mai trebuie si altceva?

-fotografii - este mentionat doar pentru minori, inteleg ca pt majori le fac acolo?

 

Pe site scrie: "Certificatele de stare civila ale cetăţenilor români eliberate de autoritaţile straine pot fi acceptate numai dupa efectuarea înscrierii sau transcrierii în registrele de stare civila române, potrivit legii. De asemenea, certificatele de stare civilă trebuie să aibă înscris codul numeric personal (CNP);". Eu nu-mi aduc aminte sa fi cerut sa-mi fie inregistrata casatoria la ambasada. Pe de alta parte, pe pasaportul expirat sint trecuta pe numele sotului, dar nu am nici un act transmis de la ambasada.

 

Eliberarea pasaportului se face in termen de 10 zile lucratoare. Avind in vedere ca ajung in tara duminica si plec simbata nu o sa pot retrage pasaportul in Bucuresti. Pot sa cer sa mi-l trimita la Paris?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 



#2
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 10 decembrie 2019 - 13:26

Marox, 

n- ar fi mai simplu la consulat ?

Ai certificatul de căsătorie înscris in registrele românești ? Cred ca ar putea sa ceara.

Plata se face internet banking, la sediul din Pipera , de ex., au ghișee ale Trezoreriei. 

Cred ca îți mai trebuie dovada domiciliului, contract de închiriere sau casa , tradus.

Ridicarea  pașaportului se poate face cu procura sau trimis la consulat.

 

 


Editat de Judoka02, 10 decembrie 2019 - 14:25 .


#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 10 decembrie 2019 - 13:46

Eu am facut acum ceva ani insa... sper sa ai transcrisa casatoria in Romania.

 

iti trebuie copie dupa dreptul de sedere , cred ca si cardul de identitate frantuzesc-in cazul in care ai cetatenie franceza, este de ajuns.

 

Documentele trebuiesc traduse si legalizate de traducatori autorizati.

 

Pasapoartele sunt digitale, deci poze faci acolo...eu stiu(insa in Romania se modifica destul de des procedurile) ca pasaportul digital nu s epoate ridica decit personal, deci ia in calcul daca va fi gata pe perioada sederii in Romania(iar nu mai stiu exact cit dureaza acum un pasaport de efectual si ridicat, ins atrebuie sa calculezi eventualele intirzieri).

 

Restul taxe si alte chestii(ai mai avut acest tip d epasaport sua esti la prima eliberare, pentru ca daca esti la primul pasaport iti vor trebui si de pe la finante niste hirtii cum ca nu ai datorii in tara) se achita asa cum scrie acolo.



#4
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 10 decembrie 2019 - 14:13

Marox, am facut eu asta vara in Bucuresti dupa aproape 20 de ani de Canada.

Am luat programare pe internet in ce loc unde am vrut sa merg (eu am fost in sect 6 la Plaza Romania), cand si la ce ora. Am primit confirmare prin e-mail. O paranteza aici: nu este obligatoriu sa te programezi, sunt vreo 10 ghisee, merge foarte repede si daca iei numar cand ajungi acolo.

In ceea ce priveste documentele am avut:

- pasaportul romanesc;

- pasaporul canadian (pt domiciliu in strainatate);

- chitanta de plata a pasaportului (la parter in Plaza Romania exista 2-3 ATM pentru plata pasaportului - unul cash celelalte cu card);

- CNP-ul tau trebuie sa fie pe certificatul de nastere, daca nu il ai cred ca il poti obtine de la oficiul starii civile; 

- pentru documentul de stare civila eu am dus o copie dupa cetificatul de casatorie (din Romania) pt ca am divortat si "dear ex" a plecat cu originalul de la ambele documentele casatorie si divort si am sperat sa nu trec prin toata tevatura cu schimbarea starii civile care nu stiu cat dureaza. Nu mi-au acceptat copia asa ca m-am dus imediat la starea civila a sectorului de care tin (sect 6) si am cerut duplicat dupa certificatul de casatorie/ Asta dureaza vreo 2 saptamani dar in Romania se poate orice asa ca m-am "aranjat" sa il primesc in aceeasi zi la sfarsitul programului. Din fericire acelasi "dear ex" inscrisese divortul la starea civila la o luna dupa ce am divortat. M-am dus cu duplicatul de original la pasapoarte a doua zi si totul a mers ca pe roate. 

 

Fotografiile se fac pe loc.

 

Pasaportul il pot trimite in strainatate sau il poate ridica mama ta sau, daca imi amintesc bine. poate fi trimis la adresa mamei tale...  dar nu sunt sigura.

Nu stiu cat dureaza partea cu schimbarea starii civile in Ro dar cred ca ai nevoie de traducere legalizata. Dupa experienta mea, se poate "aranja" sa se rezolve repede. Asta la of starii civile. La pasapoarte nu au regim de urgenta.

Bafta!



#5
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 decembrie 2019 - 10:29

Judoka, ambasada e la 100 km, cu depusul actelor si recuperarea pasaportului trebuie sa-mi iau 2 zile de concediu. Ar fi mai simplu sa-l fac in Bucuresti. Chiar daca ar fi sa mi-l trimita la Paris, as lua doar 1 zi de liber.

 

Cit despre transcrierea casatoriei, tocmai asta e problema mea, nu stiu daca a fost facuta. Avind in vedere ca pasaportul din 2000 e deja pe numele de casatorie, banuiesc ca a fost.

 

Lili-Mar, iti mai aduci aminte cit a costat pasaportul? Unde e Plaza Romania, linga vreo statie de metrou?



#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 11 decembrie 2019 - 10:45

Cel mai complicat cred ca o sa fie cu cnp ul. Daca certificatul de casatorie e francez, banuiesc ca nu e cnp trecut pe el. La obtinerea lui e birocratie, cu sau fara atentii s ar putea sa nu iasa la timp. Dar poate ai noroc. 



#7
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 11 decembrie 2019 - 10:48

P. S

 Am avut o marja tot de cateva zile, si chiar in regim de urgenta, le cazuse sistemul informatic, deci nu prea am avut ce face . 



#8
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 11 decembrie 2019 - 12:02

Pasaportul nu se trimite la adresa  decat daca ai buletin! Ii faci o procura mamei. Cnp este pe celalalt pasaport deci singura chestie e daca ai actul de casatorie transcris in registrele din Ro. Pe ei ii intereseaza numele dupa casatorie. Succes! 



#9
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.807 mesaje

Postat 11 decembrie 2019 - 12:18

Pasaportul se trimite si la consulat, daca specifici. O sa caut informatia. 

Procura aceea costa si es bani , de asta ii sugeram lui marox sa faca in Franta. Diferenta e un drum in plus. 

 

Jenn, sincer nu stiu ce nu e corect in mesajul meu de ai dat vot negativ.???



#10
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 11 decembrie 2019 - 12:41

Pai consulatul ii e departe, a scris, trebuie sa piarda alta zi de lucru. Costurile in strainatate sunt mai mari oricum.  Cat despre vot nu se poate anula, am mai scris asta  , dar nu s - a facut nimic. Adica o atingere gresita si gata!  [fri]




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -