Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hipoxie severă scor Apgar 1


32 raspunsuri la acest subiect

#21
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 01:08

si mie mi s-a recomandat Regina Maria pt. consult, privat, evident.

 

dar la un moment dat, nu am mai facut fata costurilor, asa ca am redus de unde am putut.



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 08:23

Putin probabil ca un copil sa se inece propriu-zis cu miez de paine lipit de cerul gurii. Sperietura este insa groaznica. De ambele parti si ale copilului si ale parintelui. Am trecut prin asta de cateva ori.

 

Intr-adevar e penibil sa strangi urina in sticla de plastic de 2 litri. Insa este vorba de o analiza numita urina la 24 ore, in care trebuie sa strangi toata urina produsa in 24 de ore. Adica pe parcursul a 24 de ore urinezi numai in recipient.  Nu exista un recipient special nici macar la spitalele private sau in farmacii. Poti alege orice recipient cu capac. Chiar si un termos.



#23
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 13:13

@viviana, copiii cu tetrapareza spastica nu isi pot controla corpul, au acele miscari dezordonate, spasme, tresar, intind involuntar mainile, picioarele... fetita incerca sa traga aer sau ce facea si nu putea din cauza miezului de paine lipit de cerul gurii, i se balanganea capul fata-spate, era in carucior cu rotile... maica-sa i-a bagat efectiv degetul in gura, sa-i curete gura, bine ca nu a inclestat fetita dintii fix atunci...

 

mi-am adus acum aminte si ca, pe holurile spitalului, am pazit putin, din ochi si facand pavaza cu mana, sa nu cada de pe banca, un copilas atat de desfigurat de afectiunea neurologica ce o avea (nu stiu ce era), ca m-a marcat de am avut imaginea lui in fata ochilor mai multe zile... o fiinta cat un bot, care nu putea sta decat pe burta si care nu avea deloc stare, putea oricand cadea de oriunde l-ai fi pus, era intr-o continua framantare, se tara pe coate si pe genunchi... n-ai fi putut spune daca e inca bebelus sau are deja cativa ani... pt. ce atata suferinta, n-am putut intelege niciodata...


Editat de Pepco, 14 decembrie 2019 - 13:19 .


#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 14:28

Pepco, stiu exact despre ce vorbesti.

Nu era nevoie de descrieri atat de plastice.

Si tocmai pentru ca stiu exact despre ce vorbesti m-a mirat  fraza:  ideea ca un copil ar fi putut muri inecat intr-un spital iar ma surprinde, oare nu exista personal medical capabil sa intervina intr-o astfel de situatie?

 

Este o intrebare ciudata. Bineinteles ca exista personal medical care intervine in cazul inn  care un copil se ineaca cu mancarea  ajunsa in trahee si nu mai poate respira.

 

si eventual sa si intervina cand i se lipeste painea sau biscuitele de cerul gurii - daca mama nu poate sa-si ajute propriul copil sau cere ajutor suplimentar.



#25
Olly05

Olly05

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 16:32

Pepco ,și toate astea fără "nimic" la doctorul care s-a opupat de dvs? Noi n-am avut norocul asta ..cei de la Obregia ne-au dat uitării .. deși la început aveam o părere bună despre personalul de acolo,acum nu știu ce să mai cred ..sunt multe de zis dar ..



#26
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 22:11

Pepco ,și toate astea fără "nimic" la doctorul care s-a opupat de dvs? Noi n-am avut norocul asta ..cei de la Obregia ne-au dat uitării .. deși la început aveam o părere bună despre personalul de acolo,acum nu știu ce să mai cred ..sunt multe de zis dar ..

 

doctorii. ca sunt mai multi. :)

 

absolut nimic. nici macar insinuat, nici o privire, nici un gest care sa indice vreo asteptare.



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 22:14

Pepco, stiu exact despre ce vorbesti.

 

tu stii dubios de multe... si despre politica, si despre educatie, si despre medicina...



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 22:33

tu stii dubios de multe... si despre politica, si despre educatie, si despre medicina...

[:-)))]



#29
Olly05

Olly05

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 15 decembrie 2019 - 10:43

Pepco ,foarte bine, sper să am și eu puțin noroc , până acum nu am avut ..



#30
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 15 decembrie 2019 - 11:59

Putin probabil ca un copil sa se inece propriu-zis cu miez de paine lipit de cerul gurii. Sperietura este insa groaznica. De ambele parti si ale copilului si ale parintelui. Am trecut prin asta de cateva ori.

 

Intr-adevar e penibil sa strangi urina in sticla de plastic de 2 litri. Insa este vorba de o analiza numita urina la 24 ore, in care trebuie sa strangi toata urina produsa in 24 de ore. Adica pe parcursul a 24 de ore urinezi numai in recipient.  Nu exista un recipient special nici macar la spitalele private sau in farmacii. Poti alege orice recipient cu capac. Chiar si un termos.

pai daca e penibil de ce nu exista si alta solutie? eu a trebuit sa duc urina la analiza  fiind suspecta de  eclamsie si nu am dus-o intr-o sticla de plastic sau termos, hai sa nu mai gasim scuze acolo unde nu sunt idei.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -