Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hipoxie severă scor Apgar 1


32 raspunsuri la acest subiect

#11
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 14:56

@Camelia09, am spus ca se procedeaza asa pt. a se testa niste chestii anume, nu stiu sa-ti spun exact care, dar stiu ca asa au stabilit medicii pt. unele din mamele cu care am vorbit. am vazut niste cazuri de mi s-a strans sufletul in mine.

 

de asemenea, in unele cazuri, cand exista suspiciune de defect genetic, se recomanda analize neuzuale la ore neuzuale. :)

 

nici la Obregia nu sunt paturi separate pt. parinti. pe mine nu m-a deranjat. pentru copiii de peste 7 ani parintele plateste statutul de insotitor/zi, nu mai stiu cat a fost. normal ca iti aduci vesela de acasa, detergent, hartie igienica, ce ai nevoie, spitalul de stat nu e restaurant sau hotel de lux. in sala de mese aveau ei farfurii, cani, linguri, dar nu era voie sa urci cu ele in saloane decat daca era copilul bolnav. o fetita cu tetrapareza spastica s-a inecat cu miez de paine, i s-a lipit de cerul gurii, daca maica-sa nu reactiona rapid sa-i bage degetul in gura si sa i-l scoata, acolo murea sufocata.

Eu una m-am asteptat la mai bine, nu aveam experienta cu conditiile din spitale, dar speram sa fie mai bune decat atunci cand am fost eu internata copil de vreo 6 ani fiind, singura mea internare intr-un spital de stat. Copilul a fost internat de urgenta, nu am pregatit nimic dinainte. De ce accepti niste conditii care nu sunt decente ca pe un fapt normal? Mie una mi se pare normal ca un spital sa fie mai curat ca un hotel de lux, mi se pare normal sa ofere recipiente in care sa se serveasca mancarea, mi se pare normal sa nu trebuiasca sa aduci altceva decat lucruri personale de acasa. Nu ma astept la mancare gustoasa ca la un restaurant bun, dar ma astept sa fie cat de cat consistenta si in concordanta cu nevoile alimentare ale pacientului. Mi se pare normal ca pacientii sa se concentreze pe insanatosire si sa nu se intoarca acasa cu alte infectii. Daca atitudinea e: asa e la spitalul de stat, nu trebuie sa avem asteptari prea mari, nu vad conditiile imbunatatindu-se.

Ideea ca un copil ar fi putut muri inecat intr-un spital iar ma surprinde, oare nu exista personal medical capabil sa intervina intr-o astfel de situatie?

Apoi, spre exemplu, pe langa pneumonie, baietelul a avut si o nefrita, dar nu era niciun nefrolog acolo in spital, asa ca a trebuit sa mearga dupa externare la unul. Iar colectarea urinei intr-o sticla de apa plata de 2 l mi s-a parut jenanta. Inteleg ca toleranta si asteptarile fiecaruia sunt diferite, dar as dori sa se imbunatateasca conditiile, nu sa se accepte in mod tacit ca asa e la spitalul de stat si trebuie sa suporti ca nu e hotel de lux.



#12
Olly05

Olly05

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 15:37

Nici eu nu sunt de acord cu spitalele de stat din România,sunt mizerabile și ce e mai rau de atât este faptul că și parte din medical sunt la fel ..am trecut prin multe umilințe in spitalele de stat , decât să ajungi acolo ..mai bine plătești un ban și mergi la privat.



#13
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 16:18

banul ma-sii, de parca medicul din spitalul de stat nu e tot ala cu medicul din cabinetul/spitalul privat...

 

"mai bine platesti un ban", am platit si voi mai plati, pt. ca nu erau locuri, nu pt. ca era alt medic...

 

cand socotesc cat am platit (pt. baiat, nu pt. mine), ma apuca toti nervii...



#14
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 16:21

@Camelia09, eu mai atenta am fost la atitudinea personalului medical (de nota 10, in cazul nostru).

 

in mancare - care numai mancare nu se putea numi, la pranz era o amestecatura - erau fire de par. :) dimineata primeai un colt sau o felie de paine alba, cea mai ieftina posibila, unsa cu un strat gros de margarina sau alaturi o felie groasa de telemea, si o cana cu ceai, apa calda colorata. :)



#15
Olly05

Olly05

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 17:31

Pepco,din păcate nu e tot ăla,de fiecare dată când am fost cu fata in spitalele de stat,Marie Curie,Obregia sau maternitatea Filantropia ,am avut multe de tras cu personalul , multă nepăsare și indiferență, toți băteau apropo-ul banului ,și da .. până la urmă de ce să stau în condiții mizere din spitalele de stat și să plătesc șpagă când pot sta la privat în curățenie ,și personal de nota 10 ,tot banii ăia îi plătesc .Plătim că suntem părinți și ne doare sufletul când vedem cum ne sunt tratați copii.



#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 22:01

internare la privat? nu costa de nu poti duce?



#17
Olly05

Olly05

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 11:13

Depinde câte zile e nevoie,noi deocamdată nu am fost internate,dar analizele și tot ce i-am făcut fetiței până acum au fost la privat,se comportă cu tine ca și cum ai fi om ,cu asta am zis tot .



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 17:12

a, asa spune, ca nu ati fost internate la privat.

 

analize la privat am facut si eu pt. baiat o groaza. si nu numai analize. sa curga banul, mii de lei.

si la stat am facut, depinde de personalul medical, cum il nimeresti, e adevarat ca la privat intotdeauna au fost amabili.



#19
Olly05

Olly05

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 19:05

Nu am fost,dar dacă e nevoie merg fără să mă gândesc de doua ori,la ce spital ați fost cu băiețelul dvs?



#20
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 01:06

noi am inceput investigatiile la Galati, pt. ca era cel mai aproape de noi. spital de stat. fara internare, ca nu a fost nevoie atunci. mi s-a cerut permisiunea scrisa pt. studiu de caz, fiind atipic ce are el.

 

am continuat cu Bucurestiul, cu internare, Obregia, eu sunt multumita de cum a fost investigat, tratat.

 

dar pe langa, am platit sute, care s-au transformat in mii, de lei pt. analize, RMN, suplimente, vitamine...

 

nu cred ca mi-as permite internare in spital privat, eu mi-am platit locul in Obregia, baiatul avand peste 7 ani.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -