Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum fac sa imi cresc fata


16 raspunsuri la acest subiect

#1
daniell99

daniell99
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 13:11

Sunt despartit de ieri si am.o.fetita pe care am hotarat sa o cresc eu dar cum pt ca ea are 4 anisori iar eu lucrez aproape toata saptamana sa ii iau bona ?sao duc la o gradinita saptamanala??



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 18:48

Mai bine bona. Ce înseamnă grădiniță săptămânală? 



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 18:50

Nu stiu ce vei face dar iti spun la modul extrem de direct. Fa ce vrei cu jobul dar sa fii impreuna cu fata in fiecare zi cel putin 2-3 ore. Asta nu inseamna ca iesi la o pizza, ci ca te joci cu ea, povestesti cu ea, iesiti in parc impreuna 

Ai decis sa o cresti. Bravo. Atunci sa existi.



#4
daniell99

daniell99
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 20:13

Da imi doresc foarte mult sa petrec cu ea cat mai mult timp doar ca daca renunt la job nu stiu cum ma voi descurca pt ca chiar nu am pe nimeni cu care sa o lasa merge la gradi dar pana la 16/30  iar eu termin mult mai tarziu



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 20:17

Pentru micuta nu cred ca e momentul potrivit s-o duci acum la gradi, o tine din soc în soc - plecarea mamei, întrarea în colectivitate, separarea și de tine mare parte din zi. Riști sa dezvolte teama de abandon. Încearcă în perioada următoare să-ți iei concediu de odihna, sa stai cu ea acasă măcar 2-3 săptămâni. Între timp cauta o bona de încredere, chiar dacă o vei da la gradi la un moment dat, tot trebuie s-o ia cineva de la gradi și sa stea cu ea pana ajungi tu acasă, plus ca dacă se îmbolnăvește și trebuie s-o ții acasă, iar ai nevoie de bona dacă tu nu poți lipsi de la serviciu. Dacă ai o situație financiara cât de cât bună și ceva bani puși deoparte, poți lua în calcul și să-ți iei concediu fără plata câteva luni, dacă găsești înțelegere și la locul de munca.

Cred ca ai intrat în panica, poate te-ar ajuta sa discuți și cu un psiholog, care să-ți dea sfaturi cum poți să-ți ajuți copila sa treacă mai ușor peste aceasta perioada dificila. 



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 21:23

Delicata treaba. Nu ai cum sa renunti la job - trebuie sa functionezi. Cauta timp pt ea. Si asta sa iti devina regula. Ea nu are nevoie de bani de explicatii. Are nevoie de tine 



#7
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 22:34

Da imi doresc foarte mult sa petrec cu ea cat mai mult timp doar ca daca renunt la job nu stiu cum ma voi descurca pt ca chiar nu am pe nimeni cu care sa o lasa merge la gradi dar pana la 16/30  iar eu termin mult mai tarziu. - - - Bună Daniell99, te felicit pt decizia de a pastra fetita. Într-adevăr, dacă locuiești în București, grădiniță pana la 16:30 și working patent nu se împacă. Noi avem copii la o gradi din sector 2,care are program pana la 18,daca te ajuta îți pot da datele (mai au locuri). Gradi săptămânală este și ea o opțiune, cunosc părinți cu copii înscriși, dar în loc sa ii ia vineri acasă, ii ia zilnic după job (pt cei care lucrează pana la 19), eu știu de gradi Steluța din sect 2 (și aici erau locuri). O alta varianta ar fi sa găsești o doamna sa o ia pe micuța și sa stea acasă la voi sau ea pana vii la job, dar nu știu cât ar costa. Ca și idee noua ni s-a cerut 3000 lei pt 8 ore. Va fi bine, trebuie.



#8
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 decembrie 2019 - 01:08

Mai bine bona. Ce înseamnă grădiniță săptămânală? 

 

duci copilul luni dimineata si il iei vineri dupa-amiaza, petrece doar week-endurile cu parintele/parintii, ca la internat.



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 09 decembrie 2019 - 01:10

...chiar dacă o vei da la gradi la un moment dat,...

 

vezi ca a zis ca e deja la gradinita pana la 16:30, dar ca el termina mult mai tarziu serviciul.



#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 decembrie 2019 - 06:13

Pepco, lui ii apar mesajele după ce sunt moderate/aprobate, fiind user nou. Când am scris eu mesajul, al lui încă nu fusese afișat. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -