Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie 2020 (Dovlecei de 2020)

sarcina gravida septembrie 2020

898 raspunsuri la acest subiect

#731
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 04 iulie 2020 - 20:39

Buna Flori. Am facut a 5-a injectie de Clexane azi, si ne chinuim de fiecare data sa gasim un pliu de grasime la burta, in zona unde mi-a indicat medicul hematolog. Eu nu am grasime pe burta si mai e si plina de vase de sange, as face mai pe lateral(unde mai am niste grasime)... mai spre spate si mai jos. Tu unde le faci? Am vazut pe youtube ca multe tipe prin SUA le fac pe lateral, in "love handles".

Se pot face in orice strat subcutan ..

La grăsimea de la mana se poate face pliu sau de la picior nu sunt neaparat doar in burtă facute,atât timp cât nu ștergi după ce le ai facut cu vată sau ceva  ca sa nu se invinetească,  se pot face in diverse locuri găsești pe youtube tot felul de locuri de puncționat,sincer eu le prefer in mana sau la coapsa  decât în burta.


Editat de lupu.alexandra, 04 iulie 2020 - 20:58 .


#732
flori_babi

flori_babi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 04 iulie 2020 - 22:05

Buna Flori. Am facut a 5-a injectie de Clexane azi, si ne chinuim de fiecare data sa gasim un pliu de grasime la burta, in zona unde mi-a indicat medicul hematolog. Eu nu am grasime pe burta si mai e si plina de vase de sange, as face mai pe lateral(unde mai am niste grasime)... mai spre spate si mai jos. Tu unde le faci? Am vazut pe youtube ca multe tipe prin SUA le fac pe lateral, in "love handles".

 

Uneori merg si eu mai spre lateral, ca spre mijloc mi se mai invineteste, dar cam in zona buricului, cum arata in poza din prospect daca te uiti.

La inceput, mi-a facut la acele centre de permanenta in mana, imi era teama sa mi se faca in burtica. Poate iti e mai ok asa sau iti face altcineva, pe mine ma durea putin cand imi facea acolo si apoi cand am inceput sa mi le fac eu, mi-a fost mai usor in burta.

 

Take care! 



#733
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 05 iulie 2020 - 11:07

Bună fetelor, eu sunt foarte fericită ieri am primit o grămadă de cadouri pentru bebe și a ajuns în sfârșit caruciorul și scaunul pentru mașină mai trebuie să vină pătuțul și landoul ma entuziasmat faptul că și scaunul pentru mașină și landoul se asamblează la carucior și surpriza a fost că am primit și un scaun pentru masă și premergător plus hainute ,scutece, șampon, cremă pentru bebe și șervețele umede cât pentru un an  [:-)))] nu am de gând să folosesc prea multe ! Am plâns două ore nu mă așteptam la chiar atât de multe cadouri  [batcap]



#734
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 05 iulie 2020 - 18:32

Multumesc Flori si Alexandra pt sfaturile legate de Clexane!Azi am gasit un loc mai bun mai spre lateral si am tinut si gheata mai mult acolo si nu am simtit nimic. Am gasit si eu pe net info ca in burta ar fi cel mai putin dureroase.

 

Mi-am luat si eu pompa acea manuala Avent, sa fie acolo in caz de ceva ( o sa o iau si la spital)!

 

M-am tot gandit ce as putea sa port la spital in travaliu(mi s-a zis ca imi trebuie un tricou mai lung ceva, sa aiba si acces usor pt verificari [:-)))] Asa ca mi-am comandat 2 chestii, un tricou si o camasa de noapte: https://www.oysho.co...tm_source=oysho

si

https://www.oysho.co...tm_source=oysho 

 

Prevad ca o sa cheltuiesc o multime de bani in perioada urmatoare... [fri]


Editat de DeedeeZ, 05 iulie 2020 - 18:34 .


#735
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 06 iulie 2020 - 01:15

Ne bucurăm pentru cadourile lui bebe,foarte frumos din partea lor!!!

Încă puțin fete si scăpați si de anticoagulante!!!

Eu nu pot sa dorm ...este 02:15 Si eu stau si butonez telefonul,deși am dat drumul la aerul conditionat  simt ca ma sufoc ,bebe se misca continu si eu nu pot dormi deloc...Nu pot sa imi gasesc starea si de aceea am plecat in sufragerie sa imi las soțul sa se odihnească în dormitor...Off nu stiu ce sa ma mai fac cu stările astea .Ma gandesc ca mai am 2 luni de tras asa cu insomnie ,bufeuri....Sper macar spre dimineata sa ma ia somnul si să pot dormi ok ...Privesc partea buna, nu mai trebuie sa ma trezesc din somn pt a merge la baie ...sunt deja trează pentru asta

Va pupacim pe toate !!!



#736
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 06 iulie 2020 - 11:50

Ne bucurăm pentru cadourile lui bebe,foarte frumos din partea lor!!! Încă puțin fete si scăpați si de anticoagulante!!! Eu nu pot sa dorm ...este 02:15 Si eu stau si butonez telefonul,deși am dat drumul la aerul conditionat simt ca ma sufoc ,bebe se misca continu si eu nu pot dormi deloc...Nu pot sa imi gasesc starea si de aceea am plecat in sufragerie sa imi las soțul sa se odihnească în dormitor...Off nu stiu ce sa ma mai fac cu stările astea .Ma gandesc ca mai am 2 luni de tras asa cu insomnie ,bufeuri....Sper macar spre dimineata sa ma ia somnul si să pot dormi ok ...Privesc partea buna, nu mai trebuie sa ma trezesc din somn pt a merge la baie ...sunt deja trează pentru asta Va pupacim pe toate !!!

Și eu am aceași problemă nu pot dormi noaptea mă trezesc pe la trei și nu mai pot adormi deloc azi dimineața am adormit de la șapte până la opt jumate a fost perfect având în vedere că seara de-abia adorm pe la unu și la trei sunt trează !

Mi-a zis o prietenă  că așa o să facă și bebe o să se trezească noaptea pe la aceiași oră ,eu sper să nu fie adevarat  [:)]

Acum a venit curierul și mi-a adus camasile de noapte pe care le-am cumpărat am comandat cu două măsuri mai mari dar tot am impresia că o să-mi fie mici  [:-)))] deja a trebuit să-mi cumpăr pantalonii și lenjerie intimă că nu-mi mai erau bune ,ieri am observat că nici tricourile nu-mi mai vin și am furat două tricouri de la soț  [:-)))] acum sper doar să nu vină nimeni în vizită că se sperie cand mă vede în pantaloni cu flori și tricou de camuflaj  [:-)))]

Mâine merg la medic sper să fie totul bine am emoții că aseară am avut niște contracți mai puternice și mă sperie gândul de naștere prematură mai ales că din câte am înțeles sunt puține șanse să nasc natural  [fri]



#737
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 06 iulie 2020 - 11:59

Imi doresc ca bebe sa fie cuminte si să pot sa adorm cu el odată astfel încât să nu fiu zîmbit. Eu am mai cumpărat 2 cămăși de noapte dar le am gasit cu fermoar in fata de sus pana jos,sunt utile si pentru travaliu dar si pentru Alaptat sau alte investigatii...cred ca o sa nasc în ea daca nu se vor impune de la ei cămăși. 

Imi este un somn de pic jos,nu am dormit decât 3 ore 

..dimineata la 7 :10 Cand sa trezit soțul era deja cățelușa facuta micul dejun si pachetul lui pe masa...Eu ma uitam la stiri .ai mult adormită,noroc ca ma trezit pe ajutorul de pâine cand a sărit.

Am făcut o suliță de rosii ,un dus si am dat drumul la aerul conditionat pentru ca daca stau întinsă simt ca ma sufoc efectiv.Imi este frica sa adorm ,pentru ca la noapte sper sa pic lată si să reușesc să nu ma mai cât și prin toată casa .

Speram s a ne dai vești bune de la doctor!

Eu ma duc pe 8 pt toleranta la glucoza si pe 14 o sa merg la doctorită de la Nativia.

Imi doresc din suflet să mă inteleaga si să îmi dea macar 5 zile de concediu ca mai apoi sa intru in prenatal!



#738
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 06 iulie 2020 - 12:06

Astăzi soțul meu mi a dat o veste tare ca in weekend ma așteaptă o nuntă ...asa ca ma tot probez si nu imi vine nimic, nici la capitolul rochiță nici la pantofii...asa ca am sa fug zilele astea la magazin sa vad ce pot alege pentru gravidute, iar la încălțăminte sigur ceva cu 2 numere mai mari si un toc de bun simt sau deloc...

Numai asta nu mai imi trebuie, dar fiind obligatie nu prea avem ce face si ei au venit la noi asa ca trebuie sa ne ducem si noi.Am inteles ca este pe lacul Snagov in aer liber asta este bine fiind totul cu distanțare socială, dar am sa imi iau si 2 măști ca măsură de siguranță.

Cat de complicata este viata mea ,abia dacă ma începeau hainele normale si incercam sa iau rochite sau lucruri lejere ,acum chiar ca este complicat...

Cred ca ajung la vorba Iuliei mai bine ii împrumut o cămașă si o asortez cu o curelusa  sub sani si cam asta este tinuta de gala!



#739
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 06 iulie 2020 - 12:20

Astăzi soțul meu mi a dat o veste tare ca in weekend ma așteaptă o nuntă ...asa ca ma tot probez si nu imi vine nimic, nici la capitolul rochiță nici la pantofii...asa ca am sa fug zilele astea la magazin sa vad ce pot alege pentru gravidute, iar la încălțăminte sigur ceva cu 2 numere mai mari si un toc de bun simt sau deloc... Numai asta nu mai imi trebuie, dar fiind obligatie nu prea avem ce face si ei au venit la noi asa ca trebuie sa ne ducem si noi.Am inteles ca este pe lacul Snagov in aer liber asta este bine fiind totul cu distanțare socială, dar am sa imi iau si 2 măști ca măsură de siguranță. Cat de complicata este viata mea ,abia dacă ma începeau hainele normale si incercam sa iau rochite sau lucruri lejere ,acum chiar ca este complicat... Cred ca ajung la vorba Iuliei mai bine ii împrumut o cămașă si o asortez cu o curelusa sub sani si cam asta este tinuta de gala!

Mi-ai dat o idee bună mâine știu cu ce mă îmbrac , împrumut o cămașă de-a soțului și cred că am vreo două curele elastice din care sa aleg și o pereche de colanti  [:D] chiar nu știam cu ce să mă îmbrac ! Multumesc  [flor]



#740
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 06 iulie 2020 - 12:27

Mi-ai dat o idee bună mâine știu cu ce mă îmbrac , împrumut o cămașă de-a soțului și cred că am vreo două curele elastice din care sa aleg și o pereche de colanti  [:D] chiar nu știam cu ce să mă îmbrac ! Multumesc  [flor]

O sa le luam toate hainele

Editat de lupu.alexandra, 06 iulie 2020 - 12:30 .




Etichetat si cu sarcina, gravida, septembrie 2020

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -