Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Septembrie 2020 (Dovlecei de 2020)

sarcina gravida septembrie 2020

898 raspunsuri la acest subiect

#11
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 27 ianuarie 2020 - 20:13

@Mihaela Tobă, cat ti-a iesit primul HCG? Progesteron nu ti-a dat sa faci analiza? 

 



#12
Mihaela Tobă

Mihaela Tobă
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 10:28

52000 a fost primul rezultat iar al 2.lea 72000



#13
Mihaela Tobă

Mihaela Tobă
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 10:28

Nu mi.a dat sa fac Progesteron



#14
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 28 ianuarie 2020 - 20:03

Arata ok valorile la HCG, pentru ca deja nu se mai dubleaza la valorile astea mari. 50400 am avut si eu o zi inainte sa detecteze bataile(mi-a zis ca am 7 sapt si 1 zi. Eu am facut si progesteronu, despre care mi-a zis ca e important in determinarea viabilitatii si trb sa masori doar o data, nu ca hcg. L-am avut 70 nmol/L in aceeasi zi cu hcg-ul. Eu as zice sa iti fac si progesteronu, trb sa iasa peste 20 nmol/L. Cand te mai duci la control?



#15
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 01 februarie 2020 - 15:56

Bună, tocmai am aflat ca sunt însărcinată, my dpn este 3 Septembrie 2020  [batcap]  abea aștept sa împărțim simptome și bucuria primelor mișcări ❤️

Felicitari ne bucuram ,speram să fie ok la toate mamicile Doamne ajută!



#16
Bamby03

Bamby03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 03 februarie 2020 - 10:51

Buna fetelor !

Dupa 6 luni de tratament cu clomifen și progesteron.

Fix când am renunțat la orice fel de tratament și nu am mai luat nimic am rămas graviduță ! Fericire maxima.

Azi am 6 săptămâni și 6 zile, peste 3 zile am programare pentru a auzi ritmul cardiac. Pana nu îl aud parca nu pot sta liniștita. Mă rog la Dumnezeu sa fie bine!

Ca simptome, sânii nu prea mă dor, s-au mărit puțin, stări de greață ușoare, dureri de burtica ca cele ale menstruației care apar și dispar, beau multă apa și urinez in timpul nopții, cam de 2 ori.... gaze [fiesta] Deocamdată  Iau acid folic, vitamina D și Progesteron recomandate de Dr desigur.

 

[flo2]



#17
lupu.alexandra

lupu.alexandra

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 04 februarie 2020 - 14:14

Buna mamici ,avum doua zile am avut dureri pelvine si doctorul mi a recomandat Arefam 200 mg  doar in cazuri extreme ,de la doctor nu am primit decat Acifol 5 mg ..fara alte vitamine prenatale (mi a spus ca imi incarc corpul cu substante inutile pt bebe) ....credeti că ajută? Nu as vrea să iau nimic dar poate si daca le iau este acelasi lucru ....din cate am citit pe net nu sunt studii ca progesteronul ajută asa mult ..

Voi a ti luat ceva ? Credeti ca e ok ca nu mi a dat vitamine prenatale ?



#18
Bamby03

Bamby03

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 05:38

Buna mamici ,avum doua zile am avut dureri pelvine si doctorul mi a recomandat Arefam 200 mg doar in cazuri extreme ,de la doctor nu am primit decat Acifol 5 mg ..fara alte vitamine prenatale (mi a spus ca imi incarc corpul cu substante inutile pt bebe) ....credeti că ajută? Nu as vrea să iau nimic dar poate si daca le iau este acelasi lucru ....din cate am citit pe net nu sunt studii ca progesteronul ajută asa mult .. Voi a ti luat ceva ? Credeti ca e ok ca nu mi a dat vitamine prenatale ?

 

Buna Alexandra!

La fel, nici mie doctorul nu mi-a prescris vitamine prenatale. Arefam 200 mg am luat și in încercarea de a obține sarcina ( aveam deficit ), și mi l-a prescris in continuare acum, spunându-mi ca este un hormon implicat in menținerea sarcinii. Iar pentru dureri No-Spa.

Din experiențele alor graviduțe ( ce am mai citit pe forumuri) am văzut ca sunt care iau Arefam și in cantități mai mari ....



#19
DeedeeZ

DeedeeZ

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 21:09

Din ce am vazut, se da progesteron atunci cand iti iese valoare mica la analize. Chiar si atunci am citit ca e cotroversat, sunt unele studii care spun ca nu ajuta.

Eu m-am dus la ecografie cu analiza de progesteron facuta deja, totusi mi-a scris sa iau Arefam si am intrebat de ce am nevoie ca valoarea mea e suficienta iar ea mi-a raspuns ceva de genu sa stam linistite, sa nu ne facem griji pana la urmatorul control.. Nu am luat. Iau doar vitamina D si folat(de la solgar). Urmatorul control il am sapt urmat, sapt 10.



#20
mama3

mama3
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 06 februarie 2020 - 12:57

 Buna, fetelor [flo2] . Imi este greu sa cred ca scriu din nou la Odisee dupa atatia ani. M-am alaturat acestui forum pentru prima data in 2007, scriind cu sperante mari in comunitatea Aspirantelor si la scurt timp trecand la cea a burticilor. Am doi baietoi de 12 si 10 ani adusi pe lume in 2007 si 2009 si chiar daca am mai cochetat cu sotul meu cu ideea de a mai face un copil, fara sa insistam pe acest aspect, dar cu ideea ca o sa fie binevenit daca o sa se intample, in ultimii doi ani renuntasem oarecum, din cauza varstei cred (am 39 de ani). Si iata-ne in luna ianuarie cu un test pozitiv. SOC!  [soricel] Inca sunt bulversata si intoarsa pe dos, dar parca incep sa ma obisnuiesc cu ideea. Am fost la ecograf, s-a vazut vezicula dar nu si embrionul inca. Merg la ginecolog sambata si la echo transvaginal(primul a fost abdomnal) sigur o sa se vada si "chiriasul". Dupa calculele mele am 6 saptamani, la ecograf s-a vazut mai mare cu o saptamana, dar nu prea are cum [batcap] . Revin cu noutati.





Etichetat si cu sarcina, gravida, septembrie 2020

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -