Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Analfabetism funcțional, de 44%

invatamant scoala

94 raspunsuri la acest subiect

#91
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 20:32

Cred ca tu confunzi orele petrecute de profesor cu elevii in clasa cu norma lui didactica, orele petrecute in scoala.

 

Aici avem aproape la fel, 20-25 de ore cu elevii pe saptamana, atat sunt de toate, nu se poate mai mult ( adica toti elevii au 5 ore de curs pe zi, cu pauza de pranz de 75 min in care mananca, se joaca si/ sau fac activitati parascolare). Elevii stau in total 7 ore la scoala pe zi.

 

Norma didactica a unui profesor e de 32.5 h pe saptamana.

 

Nu vad aici parinti care ar vrea sau ar avea interesul in mai putine ore de scoala. Majoritatea jsuplimenteaza cu service de garde ( pre si afterschool) din cauza orarului de munca.

 

 

Nu confund, cunosc bine ambele sisteme, e exact cum ai spus si tu, norma didactica 32-33 ore/saptamana, si foarte multi depasesc norma pentru ca au tone de paperwork, daca impartim pe zile cam tot cat are un elev, daca extragem breakfast club sau homework/afterschool club.

Dar, in Romania norma e de 19-20 ore pe saptamana, atat. Dupa 4 ore trantesti usa dupa tine.



#92
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 20:40

Collins   [flo2]  eu n-o prea trantesc.si nu fac toata hartogaraia care trebuie, ca mi-a mers...ca ar fi numai hartii de facut, de m-as ingropa-n ele. dar am lucrari de controlat acasa, de cautat tipuri de exercitii,activitati,etc...nu prea stau. dar,da,sunt care stau si la catedra alea 4 ore. bine,eu am si ore suplimentare cateva,ca ma cauta lumea,sunt apreciata si m-a sunat directorul de la alta institutie sa iau ore.....miercuri am 8 ore de predare. praf ajung acasa. dar cum locul meu acolo e,printre copii mai mici sau mari,rezist.

 

norma didactica este de 40 ore /saptamana. 


Editat de velvet, 08 decembrie 2019 - 20:42 .


#93
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 21:47

Collins [flo2] norma didactica este de 40 ore /saptamana.

 

De 15 ani de cand sunt plecata nu mai stiam cat e norma dudactica in Ro.

 

40 ore...asta ar presupune 8 ore pe zi.

Pe vremea mea nu prea statea nimeni dupa orele cu elevii, pe la 14 00 plecau toti acasa.

Adevarul e ca un profesor in Ro nu prea are conditii sa lucreze la scoala...birou, calculator, imprimanta...totul se face acasa cu resurse proprii. Cel putin asa era " pe vremea mea" ma repet, se vede c am imbatranit.

Existau " cabinete" la anumite materii, dar nu toti profii aveau acces. Oricum e greu sa acomodezi doua sau mai multe persoane la un singur birou.

Ideea e ca un prof in Ro nu prea avea ( are?) conditii sa munceasca in scoala intreaga norma, fiind obligat sa lucreze de acasa. Daca are constiinta profesionala desigur. Trebuie lucrat suplimentar ca nu ti face nimeni planificarile, corecturile etc. 

Nu contest insa ca exista si din cei ce trantesc usa dupa 4 ore si gata.

 

Aici imi fac absolut toata munca de profesor la scoala. Cele 32.5 ore pe saptamana trebuie petrecute efectiv in scoala, altfel iti taie din salariu. Dar am si conditii decente de lucru la scoala, laptop, imprimanta, tot ce imi trebuie. Sunt si care lucreaza acasa, la corectat mai ales, pe timpul lor.



#94
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 21:57

Fleur in multe scoli nu s-a schimbat mai nimic de cand ai plecat tu. din pacate...sunt scarbita de nedreptati si de ce presupune sistemul asta. 



#95
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 23:32

Fleur in multe scoli nu s-a schimbat mai nimic de cand ai plecat tu. din pacate...sunt scarbita de nedreptati si de ce presupune sistemul asta. 

pai despre acest sistem e vorba in rezultatele acestui test.  iar replica noului ministru al educatiei dovedeste ca  acest sistem nu se va schimba prea curand.

 

 stim, doar ca nu stim sa aratam ce stim si asta nu este o problema, curat caragiale! parol.


Editat de a_alinta, 08 decembrie 2019 - 23:33 .




Etichetat si cu invatamant, scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -