Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Oligozoospermie


4 raspunsuri la acest subiect

#1
IonutLeon

IonutLeon
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 noiembrie 2019 - 18:47

Va salut.
Ma numesc Ionut,34 de ani si impreuna cu sotia mea incercam de 5 ani sa facem un copil.Dupa 3 ani de incercari ,sotia si a facut mai multe teste in care toate au iesit ok.Ni s a spus doar ca are uterul retrovers.Acum 2 ani eu am facut spermograma si spermocultura la Dora Medicals in Tg. Mures unde mi a dat rezultat bun normozoospermie.Dupa 6 luni in acelasi loc ,acelasi diagnostic cu nr spermatozoizi prima oara 22 mil si a doua oara 16 mil.
Anul trecut am fost la dl dr. urolog Porav Daniel si mi a recomandat sa repet analiza la centrul Fiv Zygota , mi a facut un consult si m a pus la un aparat in zona genitala dar a zis ca totul e ok.La Zygota surprize .... diagnostic oligozoospermie cu nr spermatozoizi 4.2 milioane .Revin la dl dr , mi a zis din start FIV ,chiar daca am insistat sa facem analize,teste sa vedem de unde e problema.
Acum eu as vrea sa caut o alta parere ,la un alt dr. Urolog in Tg Mures sau Cluj.
Imi puteti recomanda pe cineva ? Are rost sa caut o alta parere, sa gasim sursa problemei mele ?
Duminica placuta !

 



#2
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 24 noiembrie 2019 - 21:12

eu iti recomand sa mergi sa mai ceri o alta parere cu alt consult si la Cluj. 

 

nu cunosc pe nimeni acolo,din pacate, dar uita-te pe net la clinici specializate pe infertilitate RUAM. succes!



#3
IonutLeon

IonutLeon
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 noiembrie 2019 - 15:46

Multumesc velvet.

Poate vreun coleg imi poate recomanda pe cineva in Cluj sau Mures.In Tg Mures am citit si de dl dr. Chibelean Calin.



#4
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 27 noiembrie 2019 - 13:27

Buna. Si eu iti recomand o consultatie la alt medic androlog. Ce alte recomandari vi s-au facut in afara de fiv? Tinand cont ca nu ati reusit sa concepeti nici cand analziele dumneavoastra erau bune, poate ca problema e in alta parte. Faptul ca acum au iesit proaste, nu inseamna ca cele din trecut au fost gresite, chiar daca au fost facute la alt laborator. Stresul, o alimentatie necorespunzatoare, lenjerie intima sau pantaloni prea stramti, chiar si inaintarea in varsta, toate contribuie la diminuarea fertilitatii masculine. Analiza poate fi repetata la 3 luni. Eu zic sa incercati sa va relaxati, sa va imbunatati stilul de viata, sa va imbracati comod, eventual niste multivitamine ar fi de dorit si sa repetati analiza dupa 3 luni. Si noi am avut probleme in a concepe al doilea copil. Sotul si-a facut spermograma si a observat ca erau niste probleme cu mobilitatea in cazul lui ca numarul era foarte bun. La sfatul andrologului si-a schimbat lenjeria si a inceput sa poarte pantaloni mai comozi, a mancat mai sanatos si a luat si vitamine. Odata cu aflarea problemei s-a si relaxat un pic. Si supriza, dupa 3 luni analiza era mult imbunatatita si dupa inca cateva luni a aparut si bebe. In afara analizelor, sotia a urmat vreun tratament de fertilitate? Uneori cauzelele infertilitatii sunt greu de indentificat.



#5
IonutLeon

IonutLeon
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 noiembrie 2019 - 17:56

Buna Camelia.

Eu tind sa cred ca analizele "bune" nu au fost corecte la Dora Medicals.Am piersut timpul crezand ca la mine totul e ok.Numaratul spermatozoizilor cred ca tine de aparatura folosita. 

In tot acesti ani si inainte eu am facut sport,nu fumez,beau fff rar,nu sunt supraponderal,am 34 de ani,187cm si 90 de kg,stresul nu e peste limite,alimentatia e cea corecta.Multivitamine Vitamax luate si inainte si dupa aprope in fiecare zi.Nu imi place lenjeria sau hainele stramte.Am incercat si cu branca ursului.Mi am facut analiza de testosteron si e in limitele normale.Deacea tind sa cred ca e o problema medicala ce s ar putea rezolva.

Cand am venit cu rezultatul spermogramei la dl dr urolog ,a zis ca nu are rost sa cautam sursa problemei pentru ca imbunatirile nu ar fi semnificative.Ar fi trebuit sa fie peste 10 mil pentru a putea face IUI ,daca nu ma insel.

Sotia a luat Myo Sun inainte ,daca nu ma insel si a facut mai multe analize dar toate au iesit ok . La mine este problema,e clar.

Multumesc pentru sfaturi !

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -